ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2017
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 24.08.17
AUG-2017

Sejur reusit in Albufeira si excursia din Algarve

Albufeira, Algarve – dupa city-break-ul din Lisabona, iata-ne ajunsi in Albufeira dupa un drum de 4 ore (din cauza staurilor de pe autostrada, durata obisnuita fiind de 3 ore). Am calatorit foarte comfortabil cu autocarele Eva Express biletul dus-intors fiind de numai 30 EUR – pentru noi a fost cea mai buna varianta ca durata/pret/conditii. In Albufeira am rezervat 5 nopti la Casa Malpique, o pensiune cocheta cu 4 camere situata in centrul statiunii (cand spun centru chiar era la 20 metri de piateta centrala). Pensiunea fusese pusa in circuit in urma cu doi ani si administrata de o familie de francezi simpatici, dar care nu vorbeau prea bine spre deloc engleza sau spaniola. Bariera lingvistica nu a reprezentat in cazul nostru un impediment, dar ulterior am vazut ca multi turisti straini au trecut ca minus in comentariile de pe booking faptul ca gazda nu vorbea decat franceza / portugheza. Noi recomandam aceasta unitate de cazare pentru curatenie, aspect, amplasare, pret.

Albufeira este principala statiune din zona Algarve avand probabil cele mai multe unitati de cazare, restaurante, plaje intinse si posibilitati de petrecere a timpului liber. Este de fapt un oras locuit tot timpul anului, un fel de Mangalia la noi respectand bine inteles proportiile si infrastructura.

Statiunea abunda de turisti straini iar distractia, multiculturalismul si bunul gust sunt la ele acasa. 5 din cele 6 zile alocate sederii la mare le-am petrecut in cea mai mare parte pe principalele doua plaje ale statiunii – Peneco (blue flag) si Pescadores, unde trebuie sa aveti la voi umbrele de plaja (noi am luat gratis de la receptia pensiunii, insa la magazinele din statiune exista peste tot cu 10 EUR). Zona de sezlonguri este destul de restransa si din cauza fluxului de la Atlantic, fiind situata undeva la 30-40 metri de mal. De aceea am preferat sa stam pe prosoape mai aprope de apa si in prima zi chiar am avut surpriza sa fim luati dupa amiaza cu tot cu recuzita de plaja de un val ceva mai “tupeist”. Apa este mai rece decat cea de la mare, dar va obisnuiti repede in schimb adancimea variabila in functie de momentului zilei facea fiecare baie in ocean mai interesanta. Plajele sunt incredibil de curate si “aerisite”, astfel ca puteai sa te asezi mai ales la Pescadores si in jurul tau pe o raza de 10 metri sa nu fie nimeni. Ca sa va faceti o idee ce nivel de comfort ofera turistilor, aflati ca accesul pe aceste doua plaje se putea face cu scara rulanta sau cu liftul pentru ca orasul este cumva la cativa zeci de metri peste nivelul oceanului.

In fiecare seara colindam stradutele din Albufeira atat din zona turistica, dar si din cea urbana, am mancat la restaurante cochete (nu e cazul sa fac recomandari pentru ca toate arata bine si cel mai ok e sa va orientati la fata locului in functie de gusturi si buget). Am mers pana in zona portului turistic, dar nu era nimic de vazut mai ales seara, asa ca ne-am intors putin dezamagiti. Intr-o seara am fost pana la mall-ul din Albufeira acolo unde am mancat o portie minunata de paste la minut cu 6 EUR, dupa un concept pe care l-am intalnit pentru prima data – alegeai ce vroiai de la tipul de paste, sos, ingrediente si in 5 minute erau gata sub ochii tai. Daca ajungeti la Albufeira Shopping recomand cu caldura acest restaurant. La mall gasiti pe 2 etaje si Hipermarket-ul Continente de unde va puteti aproviziona la preturi comparabile cu cele din Romania, dar in oras exista si Aldi, Lidl sau Spar. Cand vine vorba de distractie si viata de noapte Albufeira ofera din plin puburi, baruri si cluburi pe toate gusturile. Exista o alee centrala (Candido dos Reis) unde dupa ora 10 abia gaseti loc sa arunci un ac si la tot pasul sunt cluburi si baruri cu hostese dragute care te invita sa servesti o bautura. Este cea mai animata, colorata si lumiata strada din oras, dar aspectul general este unul placut, chiar daca in fiecare incapere bubuie alta muzica.

In penultima zi a concediului ne-am propus sa facem un tur de coasta pentru a ajunge pe cat mai multe plaje si a admira peisajele care au facut din Algarve in 2015 destinatia europeana cea mai apreciata de turisti. Am reusit sa inchiriem masina pentru o zi la un pret destul de piperat (80-90 EUR per total categ. Mini), dar avand in vedere ca excursiile oferite de agentiile locale nu acopereau nici jumatate din ce am reusit sa vedem in acea zi a meritat cu prisosinta. Masina a fost inchiriata prin paltforma easycar.com de la cei de la Guerin, dupa ce cu o zi inainte facusem rezervare pt o masina de la Avis si am avut parte de o scarba de agent care ne-a bagat bete in roate pretinzand tot felul asigurari suplimentare pana am renuntat de buna voie – Evitati AVIS).

Am pornit din Albufeira catre Cabo de Sao Vicente aflat la 100 km, cel mai sud vestic punct al Europei, transformat in obiectiv turistic. Nu mai e cazul sa precizez ca drumurile sunt foarte bune si pana in zona orasului Lagos se merge pe autostrada. In zona farului de la Sao Vicente coada de masini (90% inchiariate) era pe peste 500 metri pe o parte si pe alta a soselei. Peisajul stancilor in care se sparg valurile uriase ale Atlanticului te impresioneaza si ideea ca te aflii la marginea Europei chiar iti da un sentiment placut. Dupa popasul de aproximativ 30 minute ne-am intors spre Lagos, calauziti de un articol scris de Cristina S. pe blogul ***** Ii multumim mult pe aceasta cale pt descrierea amanuntita din articolul “Cele mai frumoase plaje din Algarve”. Am bifat pe rand: Ponte da Piedade (cu peisaje de referinta care apar pe suvenirurile din Algarve), Praia do Camilo, Praia Dona Ana (unde am facut si baie in ocean si am stat o ora la plaja), Portimao si Praia da Rocha, Praia da Benagil, Praia do Carvalho, Praia da Marinha – plaja cea mai frumoasa si cu nisipul cel mai fin si la lasarea intunericului am incheiat ziua cu Praia da Falesia. Am terminat excursia dupa ora 22 si 250 km parcursi cu masina plus alti 20 pe jos J, dar ceea ce am vazut este greu de descris in cuvinte. Poate doar cateva fotografii pe care le atasez articolului sa transpuna frumusetea locurilor.

In ultima zi dupa ce am predat camera si am lasat bagajele la receptie pt cateva ore, ne-am bucurat pana spre ora 15 de ultimele raze si soare si bai in nemarginitul Atlantic. Concluzionez ca Albufeira este o destinatie pe toate gusturile fiind potrivita atat pentru tinerii mai linistiti (ca noi), dar si pentru cei in cautarea de distractie si aventuri, cat si pentru familisti sau pentru cei trecuti de prima tinerete. Recomandam cu caldura un concediu de cel putin o saptaman in zona.

Am plecat dupa amiaza din Albufeira cu autocarul Eva Express spre Lisabona. Totul a decurs bine si dupa mai putin de 4 ore eram deja la aeroport. Ajunsi in terminalul 2 de unde pleaca cursele low cost ne-am asezat la o coada imensa si am asteptat o ora pana am predat bagajul si am facut check-in-ul. Intre timp visul frumos numit 10 zile in Potugalia se sfarsise si comentariile din jurul nostru in limba materna ne aduceau cu picioarele pe pamant :p.

Trimis de Dimosu in 01.09.17 16:37:12
Validat / Publicat: 01.09.17 19:03:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 7057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dimosu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Apus la Praia da Marinha

[19.07.19 14:15:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Vacanța în Albufeira» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Algarve şi sudul Portugaliei]

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Albufeira: