ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2017
  • --- M ---
    DIN: deva
    ÎNSCRIS: 10.06.13

Conditii de transport mai dure spre Hurghada!!!

Vreau neaparat sa ajut si eu cu ce pot pe cei care doresc sa calatoreasca in Egipt ca turisti, sa fie f atenti atunci cand achizitioneaza pachetul de la agentii sa intrebe DACA NU LE COMUNICA CEI DIN AGENTII (din diferite motive:nestiinta, indiferenta, etc) cu ce tip de bagaje au voie in avion. PT EGIPT E VOIE DOAR CU BAGAJ DE MANA.

Eu am ramas socat de aceasta precizare, tinand cont ca eu voi merge in vacanta cu charter, nu cu low cost, dar problema se pare ca este securitatea precara din aeroporturi, adica din ce am inteles eu, si rog ca cineva sa ma combata, e ca nu au incredere in oamenii care transporta bagajele din aeroport in cala avionului. Asta e concluzia la care am ajuns dupa ce am citit informarile a 3 tour operatori diferiti. deci grija mare cand va alegeti aceasta tara. eu am vrut sa renunt in prima instanta, afland de aceasta problema chiar in ziua cand am facut rezervarea de pe facebookul unui tour operator ucrainian. Am avut noroc. Dar am decis sa nu-mi stric buna dispozitie prin acest lucru. Dar exista multi concetateni, care aflat acest lucru cu o saptamana inainte de plecare sau mai tarziu.

STITI SI VOI CATE INGRADIRI SUNT LA BAGAJELE DE MANA.

De fapt avem voie cu 2 bagaje/persoana de 12kg max. fiecare cu dim. 55*40*20 cm. Aceste bagaje la zborul spre hurghada vor fi puse in cala, iar la retur vor fi duse in cabina avionului. Si de aici am dedus eu si cititnd cele 3 informari am ajuns la aceasta concluzie. Sper ca administratorii saitului sa puna acest review undeva la vedere sa poata fi citit de cati mai multi membri si a stii despre aceste conditii

Trimis de bogdi83* in 01.09.17 09:51:43
    Validat / Publicat: 01.09.17 20:20:58

VIZUALIZĂRI: 2719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[01.09.17 20:20:48]

@bogdi83:

Sper ca administratorii saitului sa puna acest review undeva la vedere

Momentan l-am pus la Avertizări!

O să analizăm ce alte posibilități avem pentru relocare!

Mulțumim!

Dragoș_MD
    [01.09.17 21:43:06]

@bogdi83:

Mă tem că e o concluzi eronată, și îți explic și de ce: la Hurgada, din cala avionului pe banda de bagaje valizele voastre vor fi manevrate de fix aceiași oameni care le-ar fi luat și pe cele de la check-in să le ducă la avion. Adică într-un sens de transport oamenii îs de încredere, dar în sens invers li se lipesc bagajele de mâini? greu de crezut.

În fine - în mod normal, turistul trebuie avertizat de agentul revânzător despre toate condițiile de călătorie, așadar...

Adesea condițiile la zborurile charter sunt chiar și sub multe low-costuri de marcă... așadar...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    Andox
    [01.09.17 22:13:54]

@Dragos: nu furtul este cauza. Se presupune (nu stiu daca rusii au si demonstrat asta) ca un manipulant de bagaje ar fi pus bomba in avionul rusesc acum 2-3 ani.

Si Blue asta vrea sa evite, sa manipuleze egiptenii bagajele cand ajung la cala.

... Bagajele se vor preda la check-in la dus la aeroportul din Otopeni sau Cluj-Napoca insa la retur la aeroportul din Hurghada se vor transporta de catre pasageri pana la scara avionului.

Bagajele vor fi aduse la bordul aeronavei de catre pasageri, ca bagaje de mana. In cazul in care exista bagaje care nu pot fi depozitate in siguranta in interiorul cabinei, acestea vor fi preluate de catre personalul Blue Air, etichetate si depozitate in calele de bagaje ale aeronavei...

Conditile de transport bagaje la chartere sunt foarte bune ( pe orice destinatie), adica ai inclus un bagaj de cala de 20-23 kg si unul de mana de 7-10 kg in functie de compania aeriana.

Charterul spre Egipt insa este atipic si exceptie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
    Dragoș_MD
    [01.09.17 23:03:33]

@Andox: Corect - la asta nu mă gândeam...

Dar în acest caz particular, chiar subscriu din toată inima pentru această decizie.

adrianaglogo
    [02.09.17 00:34:49]

@Dragos: si eu cred ca motivul nu e furtul, ci riscul de a pune o bomba in bagaje.

Ce face terorismul asta...

De curand ma plimbam prin parc cu o ruda care traieste in Franta. Mi - a zis ca nu realizam ce inseamna sa te pplimbi relaxat, fara sa privesti in stanga si in dreapta...

Am trait si noi senzatia de teama cand am fost la Berlin, in primavara. Prin locurile aglomerate chiar eram stresati un puc..

Si eu zic ca e buna treaba cu bagajele, chiar daca e neplacut pt turisti

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    bogdi83*AUTOR REVIEW
    [03.09.17 09:08:05]

@Andox: Ce nu inteleg e altceva. Am inteles ca la cei de la Blue Air le e frica de manipularea bagajelor de cala de catre cei din aeroport, dar la celelalte companii aeriene nu e tot asa? Nu. Din Germ., Ungaria se poate pleca cu bagaje de cala. Cel putin asa reiese din convorbirile cu alti turisti romani care auplecat in Hurghada din aceste tari.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

adrianaglogo, bogdi83*