ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2017
ÎNSCRIS: 26.07.10
AUG-2017
single

Peterhof, Apa vie, Soare si Culorile paradisului

Omul si natura au creat impreuna o sumedenie de frumuseti pe acest Pamant. Impresia personala este ca nicunde geniul creator uman, puritatea si forta apei sau verdele naturii nu se impletesc mai armonios ca in complexul de la Peterhof.

Calatoria spre acest paradis pentru privire incepe pe apa, pe Neva. Experienta la bordul navelor Meteora –hydrofoil boat este foarte interesanta, acest vehicul pluteste cu mare viteza pe apa dar nu auzi zgomot, nu te leagana, doar iti defileaza prin fata ochilor malurile Nevei din oras, portul, vasele de croaziera uriase ce asteapta ridicarea podurilor pentru a traversa orasul. In fine urmeaza iesirea in apele golfului Finic de unde se vede insula Kronstadt si debarcarea pe cheiul de la intrarea in gradinile palatului.

Platesti intrarea in complex si fiind dimineata devreme vezi doar un canal cu apa lenesa ce vine dinspre fatada impunatoare a palatului. Unde sunt fantanile celebre? E liniste dar pe masura ce te apropii de palat vezi sute de oameni ce cauta agitati ceva. Ce? Un loc cu vedere la Marea Cascada pentru ca in fiecare zi la ora 11 are loc ceremonia oficiala de deschidere a parcului. Sunt mii de turisti ciorchine pe terasa palatului, pe scari, pe alei oriunde poti vedea pe Samson si statuile mitice glorificand viata. Si ora 11 soseste cu o muzica clasica impunatoare, apa tasneste spre cer din gura leului strivit de Samson si apoi rand pe rand incepe valsul tuturor fantanilor intr-un dans ametitor de racoare si culoare, culoarea aurie a statuilor ce sunt si ele aruncatoare de jerbe de apa. Mii de exclamatii de uimire, aplauze si parcul prinde viata apa vie are o energie neobisnuita si te indeamna sa cutreieri fiecare coltisor al parcului intru bucuria sufletului. Si o fanfara in costume de epoca canta mutandu-se la fiecare fantana. Faci o tura pe scarile de la marea cascada, pe terasa palatului, selfie, poze, admiri fantanile din toate unghiurile si desi nu te mai saturi stii ca poti vedea alte minunatii aici sunt 150 de fantani, fiecare cu povestea si farmecul ei. Cu nume sonore sau comune, Fantana Cloche, Leul, Adam si Eva, Stejarul, Dealul de aur, fiecare fantana are viata ei proprie, statuile ei, bancutele si stropitorile surpriza. De la fantana din deal Sah faci o fermecatoare calatorie pe aleile strajuite de copaci inalti pana la Cascada Dealul auriu. De aici poti admira deopotriva, apa tasnind spre varfurile brazurilor de un verde crud, statuile zeitatilor antice privind spre auriul dealului, lacul din fata palatului Marley dar si Marea Finlandei cu insula Kronstatdt.

Parcul are si zone foarte linistite cu multa verdeata, lacuri cu pasari si pesti, flori, copaci inalti, gradini specifice, faleza pe malul marii, este o incantatoare bogatie de privelisti. La atatea minuni ale naturii impletite cu creatiile artistilor am uitat sa mai intru in palat, dar nu este nici o pierdere daca ai vazut deja Ermitajul, mama si tatal tuturor palatelor si muzeelor. Te intorci la marea cascada pentru o ultima imbratisare cu frumosul si din anumite unghiuri poti vedea minunate curcubee daruite de soare si tasnirea perlelor de apa din arteziene. Despre o vizita la Peterhof ai putea scrie zeci de pagini si incarca sute de fotografii superbe.

Dupa descrieri poetice mai trecem in revista si descrieri practice, cum ajungi acolo.

De ce sa ajungi acolo? Pentru ca este un loc unic, uimitor, fascinant, merita sa renunti la orice alta destinatie ca sa vezi asta. Cum ajungi acolo? Iei viza de Rusia daca ai o invitatie (200 euro viza) sau o viza turistica. Avion 350 de euro, hotel Park Inn Pulkovo-115 euro/noapte. Din Sankt Petersburg e frumos sa ajungi la Peterhof pe Neva cu barca (20 euro) sau cu trenul/autobuzul ceva mai ieftin. Intrarea in parc 10 euro, intrarea in palat daca vrei e separat 8 euro, intrarea in marea grota 7 euro. Dar daca esti iubitor de miscare turul parcului e destul de antrenant, desi ai si masinute si trenulete cu 12 euro daca esti foarte grabit. Suvenirurile sunt destul de scumpe, un hot-dog 5 euro, inghetata 4 euro, o masa la restaurantul tip impinge tava 10 euro. Totul se plateste numai in ruble dar cum rubla este foarte fluctuanta preturile se schimba mereu. Sa vezi Peterhof si ai amintirea unui parc super superb, extra la superlativ, si altele asemenea.

Trimis de senateo in 31.08.17 20:33:17
Validat / Publicat: 01.09.17 08:07:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUSIA. A mai fost în/la: Sankt Petersburg, Tihvin

VIZUALIZĂRI: 1895 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (senateo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Samson atotputernicul apei, nimfele si compania.

webmaster26 [01.09.17 08:06:40] »

@senateo: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Palatul Peterhof [Peterhof], SANKT PETERSBURG" (nou-creată pe sait)

webmasterX [01.09.17 08:07:20] »

@senateo:

hotel Park Inn Pulkovo-115 euro/noapte.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

senateo [01.09.17 08:51:03] »

@webmaster26: Da este corecta pozitionarea. Aceasta este intrarea in marele parc, in apropierea este intrarea terestra in Micul parc, iar pe mare este debarcaderul.

webmaster [01.09.17 11:58:45] »

danaeldreny* [07.09.17 11:35:17] »

Un parc mirific cu o fântână arteziană senzațională… P01

Și pe bună dreptate puzderie de lume, au și la ce să vină

și rațele aristocrate…

Da, foarte frumos, mă impresionează, piramida de apă, ciuperca de apă, fântâna șah, lacul lebedelor, veverițe, absolut superb…

150 de fântâni!!! senzațional!

Mă întreb cât ține vara acolo ca să poți vizita toate aceste minunății…

senateo [07.09.17 21:04:44] »

@danaeldreny: Vara in Saint Pete este ca primavara la noi, temperaturile rareori urca la 30 de grade si ploua foarte des. Este frumos in perioada noptilor albe, oricum toata vara ziua lumina este foarte lunga si in acest loc merita sa revii.

mishu [01.10.17 20:44:14] »

@senateo: Un SB pentru o destinatie minunata la care deocamdata doar visez. Sankt Petersburg si Moscova sunt doua orase unde imi doresc sa ajung pentru bogatia istorica pe care o au.

Si am vazut si circuite turistice care contineau si aceste orase, insa deoacamdata nu le-a venit randul.

M-am bucurat insa sa ma plimb alaturi de tine pe acolo, mi se par locuri extraordinare.

Felicitari, votat cu mare drag.

Rodel [02.11.17 22:55:18] »

Peterhof... frumoase aduceri-aminte. Programul vizitării a rămas același, ca în 1989 când Am Fost Acolo. Ora 11, ora când incepe spectacolul, a fost pentru mine magică. Nu exagerez! Emoțiile trăite au fost atât de puternice, încât am izbucnit în lacrimi. La vremea aceea, ceva mai frumos nu mai văzusem! Totul a fost copleșitor. Mi-aș dori mult să revăd Sankt Petresburg și Peterhof, dar mi se pare scump și greu de ajuns acum.

senateo [03.11.17 20:04:27] »

@Rodel: Intr-adevar totul este impresionant in acest veritabil colt de rai. Eu stiu ca cine vrea cu adevarat ceva reuseste, conditia este sa nu vada piedicile, ci doar viziunea excursiei mult dorite. Calatorii placute!

danaeldreny*, mishu, Rodel, senateo
Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Peterhof [Peterhof]: