ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2017
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 20 & 23 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

O singura data e prea mult

Am ales Marina Apartments datorita impresiilor, in majoritatea cazurilor, bune. Dar nu este chiar asa. "Marina and her mother", "Marina si mama ei", gazde grecesti mult laudate, noi le-am perceput fara talent in domeniu, un zambet fals, ospitalitate fortata si grabita...

Posibil sa acorde tratament diferentiat - fiind romani - nu stiu, asa am citit, noi am stat in cladirea noua, cea de pe partea cu piscina. Dotari basic sa spunem, mobilier ponosit atat la baie cat si in camere, dar curat. Primirea grozava pe care au avut-o altii s-a rezumat la noi cu predarea cheilor si aratatul camerelor cu degetul indicator, fara alta vorba de "wellcome". Dupa ce ne-am cazat am fost sa o intreb de sanatate, de telecomenzi la aerul conditionat si cheie de seif. Aeru conditionat este 5 euro pe zi, seiful a fost free.

Ca intamplari hazlii... sa le spunem asa: Usa de la camera scartaia atat de tare ca se auzea pana la piscina jos. Dar s-a rezolvat, au venit si au uns-o. In alta zi s-a stricat dusul si curgea peste tot apa. A venit instalatorul... mama Marinei. Femeie de 80 de ani cu un patent si cleste... incercand sa repare dusul :)). A rezolvat sotul - -ii lipseau sculele - pana la urma... era ridicol de-a dreptul.

Cu internetul nu am avut probleme prea mari, iar aerul conditionat mergea ok.

Balcoanele sunt in regula, e destul de liniste, tocmai fiindca e ultima vila intr-un varf de deal, destul de scurt dar greu de urcat la 40 de grade.

Totul este compensat insa de peisajul extraordinar de frumos, vegetatia luxurianta si plaja deosebita deloc aglomerata: nisip fin intr-o parte, dar si zona cu stanci ca o laguna. Absolut superb.

Ca si concluzie. Daca ar fi sa mai merg in Corfu, desi as prefera grecii mai ospitalieri din Zakynthos de exemplu, cu siguranta nu as mai alege Marina Apartments.

Trimis de monica4 in 31.08.17 17:04:42
Validat / Publicat: 31.08.17 17:43:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Blue Waves Thassos, Thassian Villas Skyathos, Alexis

VIZUALIZĂRI: 954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monica4); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.17 17:15:13]

@monica4: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[01.09.17 09:14:18]

buna imi poti spune unde e facuta poza P3?

am fost si noi in Corfu de altfel ne-a placut foarte foarte mult, ne amintim cu drag de sejurul nostru acolo si ne-am plimbat destul de mult, dar nu am intalnit locul din poza ta, de aceea intrebam.

in alta ordine de idei, lasand la o parte proprietara de la vila, se merita sa faci un sejur in acea statiune?

stiu ce agentie are in oferta vila respectiva, dar as vrea sa stiu daca se merita sa mergi acolo si cu un copilas de 7 ani, cum este plaja, apa, etc.

multumesc.

[01.09.17 11:49:18]

@monica4:

Așa cum probabil ați remarcat, Marina Apartments este formată din două corpuri de clădire. Și noi am fost acolo, în 2013, dar am prins cazare în clădirea mai mare, unde sunt un fel de garsoniere. Am fost destul de mulțumiți de cazare.

Dar sunt perfect de acord cu dumneavoastră în ce privește atitudinea proprietarei. Deși vila era ocupată în majoritate de români, doamna Marina ne ignora complet, dar se întreținea minute în șir cu familii de prin Anglia, sau de unde or fi fost. În plus, a tot evitat să nea dea parola de la wi-fi.

Mama Marinei se ocupa de curățenie. Eu am admirat-o pentru puterea ei. La 76 de ani urca scările alea imposibile cu saci plini cu lenjerii de pat. De aceea mă supăr rău de tot pe cei care spun că grecii sunt leneși...

[01.09.17 12:08:08]

@flaviana77:

Îmi permit să îți răspund și eu la unele întrebări.

Plaja din Agios Gordios este mare, lată, cu nisip și intrare destul de lină în mare, peisajul este superb. Apa este un pic mai rece decât în partea estică a insulei, dar se poate face baie liniștit.

Sunt zone amenajate cu șezlonguri, dar și zone libere. În 2013, când am fost noi, unele erau cu plată, altele erau pe bază de consumație de la taverna de care aparțineau.

Seara puteți admira un apus de soare senzațional.

Un pic mai complicat este cu deplasarea în alte stațiuni dacă nu ai mașină. Trebuie să mergi cu autobusele locale în Corfu Town și acolo să schimbi autobusul. Deși distanța până în oraș nu este mare, călătoria durează vreo 40 de minute parcă. Drumul este cu multe serpentine, dar este superb. Când am fost noi legăturile nu erau grozave, așa că ne-am rezumat la Corfu Town.

În concluzie... da, cu siguranță se merită un concediu în Agios Gordios.

[01.09.17 12:13:44]

@carmenmo:

multumesc pentru raspunsuri, eu am stat in Ipssos si mi-a placut foarte mult si am vazut insula cu Blue Bus sau cu Green Bus, dar daca apa este rece, sincer prefer Ipssos sau alt loc de pe insula pentru ca am fost la mare in Romania si anul trecut si anul acesta si apa a fost rece nene...

adica daca ar fi sa ma duc in Grecia asta as cauta in primul rand, sa imi fie apa marii calda sa ne putem scalda in voie, nu sa ti se faca piele de gaina asa cum am patit anul acesta la Eforie Nord.

[01.09.17 12:41:23]

@flaviana77:

Noi am fost la început de iulie și apa era ”suportabil de rece”, ca să zic așa.

Apă caldă, foarte bună pentru bălăceală, am prins în Halkidiki, dar era sfârșit de august.

monica4AUTOR REVIEW
    [01.09.17 15:42:38]

@flaviana77:

Buna Flaviana. Poza cu nr. 3 este facuta in oras, capitala Corfu, Kerkyra. Ne-a placut foarte mult, nu iti ajunge o saptamana sa-l vezi, si sa te saturi si de shopping, cine se duce pentru asta. Este mare, foarte aglomerat si peisajele vazute din vechea fortareata (am urcat pana sus), iti taie suflarea. Era extrem de cald, 40 si ceva de grade, dar a meritat efortul.

Deci da, merita un sejur in Corfu. Statiunea asta Agios Gordios este micuta, nu prea ai ce face in ea, dar e linistita si pitoreasca. Taverne sunt peste tot, normal, nu se moare de foame. Este ok. Daca cauti varietate gastronomica, o gasesti si pe aia, dar se poate si mai bine. Este acolo un magazinas de produse locale, fructe si legume de la producatori absolut delicioase. Sincer... fiind si foarte cald, noi preferam sa ne facem salata cu ceva branza feta si masline, decat sa tot mancam la taverne - oferta este oricum cam aceeasi la toate. Si sa urci dealul pana la Marina cu burta plina in plin soare, e mai greu.

Ca sa raspund si la intrebarea cu plaja, DA, merita din plin. In definitiv pentru asta se merge in Grecia. Seara ai parte de un apus absolut fabulos, nu am platit umbrela si sezlongurile, doar o consumatie, si nici macar in fiecare zi. Apa este un pic mai rece decat in alte insule sau zone de din Corfu, dar nu exagerat. MERITA

monica4AUTOR REVIEW
    [01.09.17 15:54:01]

@carmenmo:

Asa este. Nu am vrut sa insist cu afirmatia ca Marina face diferentieri intre oaspeti, am zis ca ni se pare noua. Insa la plecare cand i-am dus cheia am stat cam 5 minute in fatza ei asteptand sa ma bage in seama. Vorbea cu cu altii, lucruri banale. M-am simtit prost, dar in fine, asta este.

Un alt aspect deranjant, care chiar trebuie mentionat. Pe usa in camera este un ditamai afisul in limba romana: Camerele se elibereaza la ora 9.00 dimineata!! Cu doua semne de exclamare... Oricum am refuzat sa eliberam la acea ora (autocarul venea dupa noi la ora 2 sa ne duca la aeroport). Dar nu ne-a scos nimeni afara, aproape ca nici nu a bagat de seama cand am plecat.

Si, da. Grecii nu sunt lenesi. Se facea mereu curat, toata ziua sus si jos pe scari. Si mie imi era mila da mama ei, femeie batrana, sa o trimiti sa repare dusul!! Ceva de genul, investitie mica si profit maxim.

[02.09.17 09:10:44]

@monica4: mulțumesc pentru răspuns. Foarte multe detalii de folos pentru viitor.

carmenmo, flaviana77, monica4
    Alte impresii din această RUBRICĂMarina Apartments: