Descoperă Salonicul

înscris/ă în 07.07.14
AUG-2017
+ COPII: 3

O zi in Thesalonik-Mall, faleza,Magic Park

In timpul concediului in Peninsula Halkidiki, ne-am rezervat o zi pentru a vizita Salonicul.

Pentru ca picura putin si pentru ca toata lumea il lauda, am facut prima oprire la Mall-ul Mediteranea Cosmos care se aflala intrarea in oras dinspre Nea Moudania. Mare greseala! Dezamagire totala. Parcarea cu plata. In interior o harababua. Magazine multe, lume multa, muzica tare, iluminat super obositor, dupa 30 de minute ma dureau ochii ingrozitor. Preturi mari. Sa nu mai pomenim de toalete ca pana le gasesti..., iar la baia mama si copilul nu exista masa de infasat, nu exista cos de gunoi, deci te descurci cum poti. Singurul plus e curatenia, in rest nu merita timpul pierdut. Maea majoritate din magazinele din mall le-am vazut ulterior in centru, unde macar esti la aer curat. In nici un caz nu merita sa dai o zi de plaja pt o vizita in renumitul mall. Poate eram mai inspirati daca intram in Ikea sau Jumbo care sunt foarte aproape.

Apoi am plecat spre faleza. Am parcat pe o strada cu sens unic de langa turnul alb unde erau semne de parcare interzisa doar pe dreapta, asa ca am parcat pe stanga. Am avut astfel ocazia sa aflam ca nu tot ce zboara se mananca, in sensul ca o fi lipsit semnul de interzis, dar tot am primit amenda, 80 euro mai exact, 40 daca platesti in 10 zile. Se pare ca nu exista free parking in Salonic, cel putin nu in zona turistica. Exista ceva parkinguri in piata Aristotel care nu e foarte departe de faleza.

Pe faleza ne-am plimbat putin, am urcat in turnul alb. -interesant. Apoi am plecat spre piata Aristotel sa platim amenda. Aici cum spuneam mai sus ceva parkinguri. Problema noastra era insa ca eram cu o dubita de 9 locuri si nu intra in parking, am intrebat un politist unde putem opri sa platim amenda. A dat din umeri si a ras, asa ca, asa ca o culme a ironiei, am parcat pe interzis langa mall-ul din centru ca sa platim amenda de parcare. Pe acest mall nu am mai avut curiozitatea sa-l vizitam. E dispus pe 5 nivele si are o baie foarte greu de gasit.

Ultima oprire a fost la Magic Park care se afla langa Mall-ul amintit mai sus. Am prins reducere probabil de final de august 11 euro adulti, 8 euro copii si adulti peste 60 ani. A meritat toti banii. Ne-am distrat grozav. Sunt multe atractii incluse in pretul biletului, sunt si cateva contra cost. Fiind o zi de luni, parcul nu era foarte aglomerat, asa ca nu a prea trebui sa stam la cozi. Spre seara chiar ramasesem aproape numai noi in parc. Nu e la fel de fastuos ca Disneylandul si e mult mai mic si cu mai putine atractii, dar tinand cont ca nu era aglomerat pot zice ca ne-am simtit mai bine decat in Disneyland. Nu m-am obosit sa retin numele atractiilor. Gratuite erau: roata mare, Grazy dance, trenulet pe apa, un tren pe apa mai mic, pentru copii, carusel cu caluti, carusel cu elefanti, masinute si inca cateva de care nu imi amintesc. Cel mai tare era Montagna. Singuria care nu merita mi s-a parut Casa groazei. In rest ne-am distrat pe cinste si sigur vom eveni candva.

Impresii încărcate de puiut80 in 31.08.2017 05:40:10

Validat / Publicat: 31.08.17 07:57:07

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (puiut80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 9 voturi) nota2

[31.08.17 07:56:55]

@puiut80: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 65&ridAnt=81484

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Salonicul, SALONIC" (deja existentă pe sait)

[31.08.17 07:56:56]

@puiut80: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- elviramvio
[31.08.17 08:34:03]

@puiut80:

Există free parking în Salonic dar nu ti-as recomanda sa parchezi acolo pentru ca sunt in general zone proaste, nepazite. Cred ca puteai parca in Parking Center, aproape de Mitropolie si Piata Aristotel. Este cea mai mare parcare din centrul orasului si este deschisa de luni pana vineri, prima ora costa 4 euro si se adauga cate 2 euro la fiecare ora dupa prima. Pot intra masini de maxim 3 m inaltime.

Aplicatia Waze functioneaza bine si la greci si te poate ghida spre o parcare apropiata de zona unde vrei sa poposesti si ti-as mai recomanda sa folosesti pe telefon Parkopedia, este foarte utila in multe orase din Europa. Ambele aplicatii ne-au fost de ajutor atat in Bulgaria cat si in Salonic exact saptamana trecuta.

Salonicul are foarte multe parcari subterane, altfel nici nu prea vad cum sa faca unele free daca nu au terenuri libere prin zona veche si strazile sunt inguste. Sunt parcari la care poti suna sau poti da din timp un mesaj sa afli ce masini sunt admise.

Vacante frumoase!

- puiut80
[31.08.17 09:58:13]

@elviramvio: Multumesc de sugestii. Adevarul e ca am mers cam cu temele nefacute, adica nu ne- am interesat din timp cum e cu patcarile.

Publicitate    [22.09.17 05:49:40]