ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2017
ÎNSCRIS: 30.08.17
AUG-2017

Extrem de nemulțumit

Plaja de nota 10

Anul asta in luna august am ales Ammoudia, intrucat in prima faza am incercat Parga, dar acolo era aglomerat si toate unitatile de cazare erau ocupate.

Dupa 15 ore de condus cand am ajuns la Vila Elva (in jurul orei 16), am fost intampinati de proprietarul Georgos, care era f. f. amabil... da asa credeam ca va fi, numai ca era ciupit si mirosea a tuica, totodata vreau sa mentionez ca in timp ce am vrut sa urc scarile sa discut cu el si cu sotia lui, sa vedem in ce camere o sa fim cazati, acesta a inceput sa gesticuleze cu mana sa cobor in graba, intrucat camerele nu sunt gata, strigand in lb. germana: AUS, AUS. si ca aici e casa lui.

Dupa ce am stat o 1/2 ora in curte, ne-a invitat sa ne arate camerele cu un limbaj injositor, relatandu-ne ca in cazul in care nu ne place, putem sa ne intoarcem in Romania. Deasemenea s-a comportat destul de gretos, ne-a aratat de mai multe ori ca lumina de unde se aprinde, cum se deschide usa la frigider, cum se foloseste wcul, cum se foloseste dusul, cum se deschide usa de la balcon, cum dai drumul la apa la robinet, ca au si apa calda... cum pornesti televizorul, la care ecranul era mai mic decat la laptopul sotiei, ... parca in romania locuim in case de chirpici. Am platit in plus 5 euro pe zi pentru A. C, ma gandeam ca macar noaptea pot dormi in liniste, fara sa fie cald in camera, dar aceasta nu era, prea silentioasa, dupa care nici nu am mai folosito

A doua zi mi-a disparut gustul amar cand ne-am dus pe plaja, unde poti intra in apa si 100 m. ca apa sa-ti ajunga pana la gat - deci este indicat si copiilor si persoanelor care nu prea stiu sa inoate. Apa aici este un oic mai rece decat in Parga, din cauza raului Acheron, care se varsa in mare in apropiere. Mancarea in Amoudia este mai ieftina decat in Parga, berea in restaurante este intre 2-2,5 euro, o cina/pers. este intre 7-15 euro, bine pentru cei pretentiosi poate fi si de 20. Timp de 4 zile ne-am dus cu masina in Parga, unde am facut baie si plaja la toate strandurile statiunii. Mie personal mi-a placut cel mai mult plaja Krioneri. Tariful de inchiriere a doua sezlonguri si o umbreluta este acelasi pentru toate cele trei plaje, respectiv 8 eur/ set, parca la Lichnos este la 6 euro.

Precizez ca am auzit multe si frumoase despre Lefkada si nu am fost niciodata acolo, deci intr-o dimineata ne-am hotarat si am facut o excursie acolo, pe plajele Kalamitsi, Kevalikefta, MegaliPetra, din Amoudia la o distanta de 100 km. unde a fost frumos, numai ca drumurile catrte acele plaje sunt foarte inguste si abrupte. In ziua in care ne pregateam sa luam ramas bun de vila celebra ELVA, proprietarul cred ca s-a gandit sa nu cumva sa plecam numai cu amintiri frumoase, la ora 08.40 a strigat la noi din curte ca mai avem 5 minute sa parasim vila, noi fiind pe balcon la o ultima gustare a diminetii insorite.

Dupa ce am maturat in camere, am vrut sa mai dam un pic si cu mopul, sa mai spalam si cestile de cafea si cateva pahare, care mai erau in chiuveta, dar stimabilul proprietar al vilei batea la usa sa ne aminteasca din nou ca ar fi timpul sa plecam, ca imediat se face ora 09 -ora de chec-out.

Precizez ca pana acuma am fost in vacanta in Grecia de 7 ori, dar niciodata nu m-am intalnit cu un astfel de proprietar de unitate de cazare... in rest a fost foarte frumos si placut, dar nu recomand nimanui aceasta vila ELVA.

Trimis de petertibor78 in 30.08.17 22:39:32
Validat / Publicat: 30.08.17 23:47:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Corfu, Paralia, Zakyntos,

VIZUALIZĂRI: 1646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petertibor78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 plaja Kevalikefta

[30.08.17 23:43:08]

@petertibor78: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Elva Vila, AMMOUDIA" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

[31.08.17 07:51:51]

@petertibor78: rog aruncă o privire peste următorul link google.ro/maps/@39.238962 ... m/data=!3m1!1e3.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • flaviana77
    [31.08.17 10:33:24]

asa un proprietar chiar ca este sub orice critica.

nu am inteles ce vroia de fapt sa demonstreze cu tampeniile alea aici curge apa calda aici aia rece, aici e wc aici e nu mai stiu ce... mare nesimtire din partea lui ca sa spun asa.

dupa ce ca isi iau bani de la noi romanii, mai fac si pe desteptii cand de fapt nu sunt asa.

ce se intampla daca va mai lasa sa stati un pic in camera?

dupa ce ca ati avut bun simt si ati dorit sa lasati camera curata, tot el batos.

rusine pentru astfel de proprietari care vor sa traiasca din turism dar se poarta execrabil cu turistii.

florica serban
    [07.09.17 14:05:23]

buna ziua, citind aceasta postare legata de locatia elva ma inspaimanta pentru ca urmeaza sa plecam pe 25 09 2017, oare sa mai plecam sau sa ramanem, in tara santem 2 persoane trecuta de 56 si 57 ani si sa intampinam problemele astea nu ne incanta

flaviana77, florica serban, petertibor78