ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2010
ÎNSCRIS: 16.04.10
APR-2010

Hotel pitoresc, liniste si curatenie

Am fost la Veliko Tarnovo cu sotia si fetita de 6 ani pentru doua zile si am ales sa dormim o noapte la hotelul Gurko.

Hotelul este foarte chic, cu vedere la o strada foarte linistita. Surprinzator, GPS-ul ne-a dus pana in fata hotelului, desi orasul este foarte intortocheat, cu strazi inguste, structurat in terase asa ca unele din ele sunt aproape una sub alta.

Am rezervat telefonic o camera dubla cu o seara inaintea sosirii, iar cand eram pe drum spre hotel, ne-a sunat receptionera pentru confirmare. Spre surprinderea noastra, cand am ajuns la hotel, ne-au cazat pentru aceiasi bani intr-un apartament, iar masina am parcat-o chiar in garajul hotelului in care incap doua masini.

In stanga intrarii in hotel este restaurantul unde am luat micul dejun care a fost suficient, fara sa se faca risipa: branza, rosii, sunca, unt, gem, castraveti, cafea, suc de portocale, lapte pentru pustoaica, un fel de friganele, paine prajita. Nu este bufet suedez, ti le aduce femeia la masa.

Nu este un hotel ieftin, se gaseste si la jumatate de pret in oras dar aici este aer curat si liniste (cele ieftine sunt majoritatea la strada circulata, deci zgomot si fum), depinde ce cauta fiecare. Oricum fiica mea a fost incantata de apartament ca nu mai vroia sa mearga pe afara.

Eu am circulat mult prin strainatate pe toate continentele si cred ca sunt in masura sa apreciez nivelul serviciilor. Este pacat ca o tara ca bulgaria care ar fi trebuit sa fie cu mult in urma noastra in privinta turismului, invata incet incet sa faca turism, nu au nimic spectaculos, dar fac ce pot cu ceea ce au, iar noi care am fi trebuit sa fim departe in fata lor am esuat lamentabil. Singurul lucru pe care l-a facut statul bulgar a fost sa-i lase in pace sa faca turism, pe cand la noi au sugrumat si distrus totul.

Trimis de stelianbirea in 16.04.10 15:09:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stelianbirea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotel Gurko cu garajul deschis in dreapta si taverna in stanga cu caruta in dreptul geamului.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

Maria Smeu [16.04.10 17:08:02] »

Am remarcat statiunea pe traseul de intoarcere din vacanta de Paste a.c. pe care am petrecut-o in Turcia. Chiar mi-a placut pozitionarea statiunii, asa "cocotata" pe culme. E foarte sic! I-mi parea rau ca nu putem opri pentru o mica plimbare. Ghidul ne-a recomandat-o foarte calduros ca destinatie de vacanta in orice anotimp. Ma bucur asadar ca a venit cineva cu detalii. In goana autocarului am reusit cred sa fac cateva fotografii pe care le voi posta curand. Vreau sa intreb daca se mai poate vizita ceva in zona, asa, ca sa imbini placutul si cu utilul. Multumesc.

stelianbirea [16.04.10 17:14:37] »

Exista vechea cetate cocotata pe deal si in unele zile are loc un spectacol de lumini laudat de multi, eu nu am avut noroc sa-l vad, mai sunt cateva manastiri si biserici prin zona si un sat la vreo 4 km numit Arbanassi, cu ulite si ziduri de piatra, foarte interesant. Nu prea am avut timp sa ma informez despre tot ce se poate vedea pe acolo, nu am stat decat doua zile.

pepsi70ro [16.04.10 17:20:47] »

N-ar fi rau sa ne oferi cateva amanunte suplimentare referitoare la hotel, conditii de cazare, confort, baie, ambianta, etc. Pretul apartamentului a inclus si micul dejun? Banuiesc ca te referi la 150 RON cand vorbesti despre pretul camerei, asta inseamna cam 35 euro, un pret destul de bun.

kmy [16.04.10 17:33:29] »

Ar fi bine sa ne spui cat a costat apartamentul...

Eu am stat la Arbanasi cu 50 euro dar fara factura.

Pentru ce ai scris mai sus ai un mare vot de la mine.

Ca să vezi ce puteai admira in doua zile la Veliko Tarnovo n-ar fi rău dacă te-ai uita prin impresiile mele despre această regiune, despre care am scris foarte mult, dar simt ca aş mai avea multe de spus.

Sigur ai să te mai intorci acolo, pentru că ai ce vedea!

stelianbirea [16.04.10 17:33:51] »

150 este costul intreg al excursiei in euro, pe cazare am platit 50 de euro cu mic dejun inclus, stilul camerelor se poate vedea deja din pozele deja postate.

Din holul de la intrare in forma de T se face in stanga un dormitor cu doua paturi cu WC si cabina de dus proprie, in fata este baia mare cu hidromasaj, iar in dreapta livingul cu canapea la nevoie extensibila si balcon care da in straduta, fiecare camera are LCD, in living ai un minibar cu sucuri, dulciuri, bere, whiskey la sticlute dar contra cost.

Daca intrati pe site-ul lor, la sectiunea video au cateva clipuri cu exact apartamentul unde am stat.

webmasterXY* [16.04.10 17:44:57] »

Bravo, utile completarile tale care aduc un vot din partea mea.

Adaugat "euro" la pretul excursiei.

bessondm [14.07.10 10:00:09] »

Daca poti, as dori mai multe amanunte despre cateva atractii ce nu trebuie ratate intr-un sejur asa scurt (in afara de cetate, despre ea s-a scris mult, am citit mult). Voi petrece si eu week-end-ul urmator la Veliko Tarnovo si, cum timpul este extrem de scurt, mi-ar fi de folos niste "directii" orientative, sa le spunem.

Multumesc.

nila moromete [08.05.13 03:05:33] »

Am peste 40 de iesiri in Bulgaria. In afara de Delta Dunarii, Bulgaria are de oferit exact ce avem si noi, cu prisos. Litoralul este mai lung si mai "accesorizat". Bansko este peste orice statiune de ski de la noi. Sate intregi prezervate ca situri arheologice. 2 pietre prezentate ca fiind "istorie". Muntii sunt extraordinari. Lacurile de munte au cazare cu deschidere extraordinara. Mancarea este de 5x mai buna, serviciile de asemenea, preturile mult mai jos... sa nu fim nationalisti degeaba. Am baut bere bulgareasca excelenta la 2 leva la hotel de 4 stele.

Cat despre Veliko Tarnovo, noi nu avem asa ceva. A fost capitala imperiului pe la 1,200. Arbanasi este mai protejat decat Sighisoara.

PS: ca sa nu mai vorbesc despre podul peste Dunare. Mult mai scump la noi decat la ei, inca o explicatie pentru mirarea dvs.

bessondm, domidoc, kmy, Maria Smeu, nila moromete, stelianbirea
    Alte impresii din această RUBRICĂGurko Hotel: