ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2017
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2017

Marlene Restaurant - rapid, ieftin și bun

Hotărâsem să nu mai scriu nimic despre București. Asta nu pentru că aș avea ceva cu orașul care m-a adoptat în urmă cu mulți ani și nici pentru că aș fi scris prea mult despre el până acum. Socoteam însă că vizitatorilor capitalei - celor care vin aici în interes turistic sau pentru afaceri - se cuvine să le dau prioritate în acest sens. Cu gândul în primul rând la ei, apoi la toți ceilalți care având treburi în oraș sunt doborâți de foame, dar nu le surâde alternativa covrigilor sau a plăcintelor consumate din mers, am decis să scriu câteva rânduri despre Marlene Restaurant. Dacă ești pe fugă și cauți un loc unde să mănânci rapid, ieftin și bun, o mâncare gătită "ca la mama acasă", localurile care funcționează în regim de "împinge tava" sunt o bună alegere. Marlene Restaurant este unul dintre ele. Personal, l-am descoperit de curând, dar trebuie să spun că am ajuns acolo la insistențele soțului meu care este un client fidel.

Marlene Restaurant este amplasat ultracentral, dar un pic ascuns vederii trecătorilor grăbiți. De la Universitate, trecând prin fața impunătorului edificiu al Ministerului Agriculturii, apoi luând-o la dreapta chiar pe lângă colțul clădirii, ai intrat pe Strada Slănic. Este o stradă ca multe altele din București, cu mașini parcate una lângă alta sub zidurile ministerului pe care scrie "Atenție, cade tencuiala", cu unele clădiri modernizate, dar și cu altele părăginite, parcă uitate de lume… La câteva sute de metri, pe partea stângă, un gard de fier forjat pe care scrie "Marlene Restaurant" îngrădește terasa acoperită.

La vremea prânzului, atunci când foamea amintește oricărui muritor că trebuie să mănânce, Marlene Restaurant este luat cu asalt. Funcționarii de la toate instituțiile din jur dau năvală aici pentru că știu că vor găsi o mâncare proaspătă, gătită așa cum trebuie, gustoasă și - deloc de neglijat - la un preț de "dumping".

Când am ajuns acolo, la vremea prânzului, abia am mai găsit o masă liberă pe terasă. Sunt și în interior câteva mese, dar cine n-ar prefera aerul liber într-o zi de vară? Plus că pe terasă se poate și fuma. În interior, meniul zilei este afișat vizibil pe o tablă. Te așezi la rând (pentru că fără așa ceva nu se poate mai ales în orele de vârf) și cu tava lângă tine, alegi din ochi ceea ce ai vrea să mănânci. Câteva fete agere, echipate corespunzător, pun pe farfurii sortimentul solicitat. Plata se face la casă, cash sau cu cardul. Tot acolo primești și tacâmurile - de inox dacă servești masa acolo sau de plastic, de unică folosință, dacă iei mâncarea la pachet.

Trebuie să spun că nu toată lumea rămâne să servească masa acolo. Sunt și dintre aceia care iau mâncarea la casoletă și se întorc la birouri. Uneori fac și comisioane pentru colegii care n-au putut veni personal. Am urmărit un pic această mișcare. Oamenii vin, mănâncă sau iau pachetul și pleacă, vin alții și alții, cunoscuți sau necunoscuți, dar ceea ce-i unește pe toți este foamea care trebuie biruită. M-am întrebat ce volum de muncă trebuie să fie la bucataria unui astfel de restaurant pentru a asigura atâtea sortimente care să fie gata la vremea prânzului, atunci când toată lumea e înfometată.

Deschis de luni până vineri cam până la ora 17.00, adică fix pentru prânz, Marlene Restaurant funcționează pe conceptul de mâncare proaspătă, gătită în ziua respectivă. Meniul se schimbă zilnic. De exemplu în ziua în care am fost eu acolo se ofereau două feluri de ciorbe (borș țărănesc de pui - 6,5 lei și ciorbă de legume - 6 lei) și un singur desert, orez cu lapte - 6 lei. Există trei variante de meniu fix: fel principal + garnitură - 10 lei, fel principal + garnitură + cola (250 ml) - 12 lei și fel principal + garnitură + ciorbă - 15 lei, dar și o specialitate a zilei. Atunci când am fost eu acolo specialitatea zilei era medalion cu legume (foarte bun, l-am gustat) - 12 lei.

Nu le pot enumera pe toate. Pot însă să spun că felul principal (10 variante) costă 7-10 lei, iar garniturile (7 variante) costă 4-7 lei. Trebuie să menționez că băuturi alcoolice tari nu se servesc la Marlene Restaurant. Cel mult o bere și - bineînțeles - apă și sucuri.

Celor care vor să știe dacă se primesc comenzi online sau telefonic sau dacă se fac livrări la birou sau la o adresă de domiciliu le răspund că nu știu, nu m-au interest aceste aspecte și nu am întrebat.

Concluzii

Apreciez că Marlene Restaurant este un loc în care veți găsi întotdeauna o mâncare proaspătă, gătită după toate regulile artei culinare, că este un local curat, cu personal prompt și foarte amabil. Cei fiţoși, care strâmbă din nas la conceptul de "împinge tava", nu au ce căuta acolo, dar ar trebui să știe că pierderea este numai a lor. "Împinge tava" este un concept care revine în forţă perfecționat, șlefuit, civilizat, economic, rapid și la îndemâna oricui.

Trimis de iulianic in 29.08.17 21:41:56
Validat / Publicat: 30.08.17 06:40:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 5094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Marlene Restaurant - Piept de pui cu legume. Fotografie făcută de soțul meu în zilele precedente vizitei mele acolo.

Zoazore
[30.08.17 09:48:56]

@iulianic: Iooi, mai Iulia, ce foame mi-ai facut!

Bine ca mi-am cumparat struguri albi!

E un loc destul de elegant si curat, pare chiar primitor.

iulianicAUTOR REVIEW
[30.08.17 10:06:08]

@Zoazore: Îți este deja foame? Mai e puțin până la prânz. Dacă vrei să mănânci ceva bun, în condiții excelente de curățenie, cu servire rapidă și - bineînțeles - nu te deranjează conceptul de "împinge tava", dacă te afli în centru, poți da o fugă la Marlene Restaurant. Abia după ce am fost acolo am înțeles de ce însista soțul meu să merg acolo și mai ales am înțeles de ce nu mai onorează el bucătăria mea după ce vine de la serviciu.

danaeldreny*
[30.08.17 10:22:09]

Start sprending the news!

I'm leaving 2 daaay... la împinge tava... la, Adio, foame, care-i împinge tava pe la Piața Națiunile Unite

Să m-apuc și eu de scris că am găsit un restaurant super cool, tot de la Ministerul Agriculturii dar nu prima pe stanga ci dupa Piața Rosetii la stanga, nu pe Hristo Botev, după, parca scrie pe gard fix în fată ceva cu Strada Lacul Gorgova - ce habar nu aveam până acum că există în București, făcând stânga acolo, nu, ș cum pe o stradă Radu nu, ș care - că-i încurcătură mare de străzi acolo, am gasit din întâmplare o minune de restaurant doar cu fructe de mare, cu pietris pe jos, cu pălărie mare de verdeață pe cap, foarte plăcut și original, poate, s iubitori de pești în farfurie și să distribui pontul pân, se-nchid terasele...

Frumos pe Slănic...

Să vă fie de bine!

iulianicAUTOR REVIEW
[30.08.17 11:47:42]

@danaeldreny: Când spui Strada "Radu nu, ș care" cred că te referi la Strada Radu Cristian care o ia la dreapta din Piața C. A. Rosetti (cum vii de la Universitate). Următoarea stradă, tot pe dreapta, este Strada Lacul Gorgova.

Scrie ceva despre restaurantul descoperit de tine! Dacă spui că e "super cool", că are ca specific fructele de mare, merită să știm mai multe despre el? Cum se numește?

Mulțumesc pentru urarea finală! Își doresc și eu poftă bună oriunde vei merge să servești masa, iar la final să-ți fie de bine!

danaeldreny*
[30.08.17 13:45:04]

@iulianic: Este foarte corect, este dreaptă, nu am făcut armata...

elviramvio
[30.08.17 19:31:50]

@iulianic:

Buna recomandare dar la ora asta e inchis, merg la frigiderul meu si ma mai gandesc maine ????.

danaeldreny*, elviramvio, iulianic, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: