ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2010
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 16.04.10
APR-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagitor! maxim 3 stele!

Am fost in perioada 11-15 aprilie, asa ca hotelul era aproape gol, cu exceptia unui grup de nemti, pensionari, si ne-a cazat la ultimul etaj. Numai cine nu a stat intr-un hotel de 4, 5 stele care chiar isi respecta categoria poate spune ca la Helios e ok!

Camera de dimensiuni normala, cu o mocheta bej infecta! Si neaspirata, e adevarat, dar murdara greu de imaginat, innoroita, camera cu miros greu, aproape irespirabil, lenjeria de pat patata pe alocuri, prosoapele zdrente, si mai presus de toate, cand m-am apropiat de balcon sa deschid usa (ca nu se putea respira), gandaci (ce e drept morti-daca consoleaza pe cineva) atat pe mocheta cat si pe balcon! Si pentru ca si receptionera m-a intrebat ce fel de gandaci erau, scriu si aici - plosnite si unii negrii, lungi.

Baie fara cabina sau cadita de dus, ci pur si simplu un loc de dus, cu un sifon infundat, cu capul dusului stricat, astfel ca la un dus de ´simteai ca in balta! Sigur ca am facut reclamatie, si, dupa mai multe camere vizionate am gasit una cu mai putin miros, in rest aceleasi conditii. Mi s-a dat si replica in legatura cu gandacii "e de la turistii ca noi, romani, care mananca in camere, desi nu e permis". Uitasem sa ii spun ca are Room service - si nu e chiar nepermis acest lucru.

Restaurantul frumos, insa in perioada estivala se schimba locatia. Mancare putina, nici nu ma asteptam la multa avand in vedere nr. turistilor, insa la pranz spre ex. nu a fost nimic cu carne. In rest a fost, dar gatit, si oricum totul se transforma in alta maqncare ex. vita bucatele- a 2-a zi, supa vita, garnituri de spanac, broccolli, supe spanac, broccolli, si tot asa. Ospatarite amabile, serviabile, putina engleza. Din 20 de cereri de suc de ananas (pineapple) am baut 19 suc. mere! (apple). Piscina curata, apa calda, sauna mare, si curat in general la spa.

Plaja departe. Ma felicit ca nu am venit vara! Cred ca erau 2000 de trepte de coborat pana la plaja!

Trimis de mira78 in 16.04.10 13:22:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: sunny beach, varna, balchik. Hoteluri VICTORIA; PALACE; AMFORA; GLARUS; PLANETA

VIZUALIZĂRI: 2055 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mira78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ileanaxperta*
[16.04.10 13:36:51]

Mira78, imi pare extrem de rau pt. ca nu te-ai simtit bine la acest hotel. Si vad ca anul acesta de Paste sunteti f. multi turisti dezamagiti si nemultumiti de aceasta locatie.

Dar eu impreuna cu familia am petrecut aici primul nostru Paste in deplasare in 2007 (asa am si numit review-ul meu scris pe AFA), care s-a dovedit unul extrem de placut si interesant. Atunci hotelul a fost chiar la cota de 4*, atat la dotarea camerei si baii cat si a mancarii de la restaurant si a piscinei interioare si exterioare. Am avut AI. mai mult decat suficient, iar atmosfera din noaptea Pastelui a fost absolut incendiara, la barul hotelului. Noi ne-am distrat acolo de minune. Probabil ca anul acesta i-a atins la max. si pe bulgari marea criza economica. Ma intreb doar cu ingrijorare, ce se va intampla in sezonul estival care va incepe cat de curand... Pacat de munca si banii nostri, sa-i aruncam pe asemenea servicii cum descrii atat tu cat si ceilalti turisti nemultumiti...

zangela69
[16.04.10 13:38:37]

traiesc cu speranta ca este un caz izolat si nu va ajunge si litoralul lor ca al nostru. Speram sa nu li se urce succesul la cap, ar fi pacat, macar la ei ne puteam bucura de conditii mai civilizate.

eklor
[16.04.10 16:14:50]

Ileanaexperta, nu se refera la perioada pascala, odata ce scrie despre perioada 11/15 aprilie... banuiesc ca 2010.

Fiind o perioada extrasezon, e explicabil sa nu fie multumita de mancare, care nu putea fi prea diversa, dar asta nu explica si nemultumirile pt cazare.

Pt 1 mai s/au terminat locurile pt acest hotel, rog pe cei care merg de 1 mai acolo sa ne povesteasca cum a fost...

pepsi70ro
[16.04.10 17:14:19]

Imi pare rau pentru neplacerile tale, mi-ar fi placut (daca pot spune asa), ca acesta sa fie un caz izolat, poate doar startul sezonului a fost mai slab, eu totusi cred ca atunci cand isi vor "intra in meridian", conditiile sa fie mult mai bune, iar notele apreciative.

Totusi, din curiozitate, de ce ai acordat 50% pentru mare si plaje? Doar pentru faptul ca hotelul este departe de plaje?

mira78AUTOR REVIEW
[18.04.10 18:40:10]

mira78. Din pacate am citit pe mai multe site-uri despre turisti dezamagiti de acest hotel.

Sunt convinsa ca in 2007 era frumos, insa asta e defectul, daca pot spune asa, al hotelurilor din Bulgaria. Mi s-a recomandat de catre agentia de turism, atunci cand am fost prima data in Bulgaria, sa aleg un hotel cat mai nou, si a avut dreptate. Am fost la Victoria, in Sunny Beach in 2008, si m-a impresionat luxul si eleganta oferite, dar anul trecut au fost turisti care au spus ca au cam schimbat multe-in mai prost. La fel si hotel Planeta, catalogat tot de 5 stele, am fost anul trecut dar era neingrijit, ponosit. Mi-am invatat lectia - o sa imi fac rezervare numai la hoteluri proaspat inaugurate, fie ele si de 3 stele.

Din pacate toate aceste experiente sunt pe banii nostrii!

mira78AUTOR REVIEW
[18.04.10 18:47:28]

Am acordat 50% pentru plaja, ca intr-adevar e greu accesibila. Hotelul are un trenulet, care te duce spre plaja, cu cca 20 de locuri si imi imaginez ce e in sezon, la trenulet, ei avand 350 de camere. Oricum plaja [e] ingusta pentru aglomeratia de hoteluri. Marea nu era curata, dar poate in sezon e ingrijita.

domidoc, eklor, ileanaxperta*, mira78, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂHelios Spa & Resort: