ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2017
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
AUG-2017

Lefkada mea... sau asa cum am vazut-o eu

Trebuie sa recunosc ca nu mi-am dorit foarte tare sa ajung in Lefkada. Dorinta arzatoare a fost a sotului. El si-a dorit foarte mult sa ajunga in Lefkada si i-am indeplinit dorinta in aceasta vara.

Probabil ca lipsa arzatoare a dorintei de a vizita insula a dus si la lipsa aproape totala de informare a mea despre locul unde aveam sa ajung. Documentarea solida a facut-o sotul. Eu m-am ocupat de cazare dar locul unde aveam sa locuim a fost ales tot de el.

Asa cum probabil stiti deja am fost cazati o noapte la Hotel Olive Tree din Agio Nikitas si restul la Vila Anthia din apropierea localitatii Agio Nikitas.

De ce Agio Nikitas? Pentru ca este pe partea de Vest, foarte aproape de multe plaje care erau pe lista noastra de dorinte.

Agio Nikitas este un sat cochet, construit intr-un golf cu iesire la mare, cu o plaja micuta, aglomerata dar cu apa care te cucereste de la prima vedere. Accesul masinilor in sat, exceptie face drumul principal al insulei, este aproape inexistent. Majoritatea hotelurilor nu au parcare proprie si masinile sunt parcate pe drumul principal. Exista si o parcare dar este mult prea mica in insuficienta pentru numarul mare de masini din zona. In sat gasiti mai multe magazine unde gasesti cam tot ce ai nevoie dar nu si carne proaspata si carbuni. Un singur magazin avea un sac de carbuni. Sunt suficiente taverne, mai multe agentii de turism si de inchiriat masini si scutere. Satul mi s-a parut cochet, strada principala care coboara spre mare si unde se gasesc magazinele si tavernele es te asfaltata, iar restul straziilor laturalnice sunt inguste, pietonale. Localitatea este micuta, cocheta si linistita.

Prima baie pe insula am facut-o pe plaja din Agio Nikitas. Fiind cazati la Olive Tree am profitat de acest lucru si am vizitat plaja Milos.

Milos beach este o plaja la care ai acces din localitatea Agio Nikitas in doua moduri. Cu taxi boat de pe plaja Agio Nikitas si pe jos din strada principala din Agio Nikitas. Taxi boat costa 3 euro/persoana/sens pentru adulti si 1,5 euro pentru copii. Circula din 20 in 20 de minute; totusi a doua oara cand am vizitat plaja nu am vazut taxi boat-ul … probabil ca era o zi mai agitata pe mare. A doua varianta, pe jos, se face pe un drum prin padure si dureaza cam 15-20 de minute. Noi am ales aceasta varianta si am facut 20 de minute cu un copil de 6 ani care a mers singur tot drumul. Cum ajungi in varful dealului ti se arata ochilor o plaja minunata, mare, lata cu o apa de o culoare ireala. Aici esti la jumatatea drumului. Apa marii este foarte limpede, se adanceste brusc si cateodata sunt valuri destul de mari. Noi am inceput si am terminat sejurul pe insula cu aceasta plaja. Prima data nu prea am avut valuri dar a doua oara am avut parte de valuri destul de mari. Mi-a fost tare frica de aceste valuri inainte sa plec de acasa eu nefiind o buna innotatoare si avand un copil nu prea mare. Teama mea s-a dovedit nefondata deoarece valurile nu erau agresive si nu te trageau in larg; din contra te duceau la mal. Aceste valuri, pe care le-am intalnit si pe plaja Kathisma, au fost deliciul copiilor si nu numai al lor. Atentie, plaja nu este amenajata, deci trebuie sa-ti cari tot ce ai nevoie pentru nisip si umbra, dar si pentru foame si mai ales pentru sete. Totusi merita efortul.

Kathisma este plaja pe care am ajuns de cele mai multe ori fiind plaja pe care noi eram cazati. Am ales sa petrecem cele mai multe seri aici. Desi eram cazati chiar deasupra plajei, aveam totusi 1 km pana la plaja, deci am ales sa mergem cu masina. Pe aceasta plaja, mare, lunga si lata se gasesc mai multe beach-bar-uri si restaurante. Locurile de parcare libere sunt destule, dar insuficiente. Exista totusi mai multe parcari private, umbrite care costau 6 euro/zi. Apa este limpede, curata si se adanceste destul de brusc. Au fost zile in care am avut valuri, dar si zile in care marea a fost foarte linistita. Am vazut niste apusuri de soare superbe aici. Daca vrei sa zbori cu parapanta aici trebuie sa vii deoarece pe aceasta plaja sunt 3-4 firme care se ocupa cu acest lucru. Pe aceasta plaja vine si autobuzul, care are statie aproape de plaja, dar mai trebuie sa mergi vreo 2 curbe si pe jos.

Porto Katsiki este si ea o plaja care trebuie bifata intr-o vizita in Lefkada. Noi am ajuns aici in jurul orei 10, dupa un drum de 30 km pe care l-am parcurs in aproximativ 50 de minute, fiind foarte ingust si in panta in unele locuri. Am gasit multe locuri de parcare goale, dar care au devenit rapid insuficiente. La plecare am vazut multe masini pe marginea drumului. Sincer nu mi-as fi dorit sa las acolo masina, drumul fiind ingust, in panta si destul de denivelat pe margine. Aici parcarea costa 5 euro/zi dar nu este umbrita. Ca sa ajungi la plaja trebuie sa cobori mai multe trepte, pe care le-am coborat si urcat fara probleme. Singurul inconvenient a fost aglomeratia mare. Plaja este amenajat, exista o firma care face livrari pe plaja, iar preturile sunt accesibile, nu mai mari decat in alte parti. In partea centrala a plajei soarele se arata undeva in jurul orei 11 -11:30. In apa sunt piere, fara arici, apa se adanceste brusc si are o culoare albicioasa. Mie mi s-a parut ca seamana foarte mult cu apa de la Marble beach din Thassos. Aceasta plaja se afla pe itinerariul croazierelor, care opresc in larg pentru baie.

Plaja Agio Ioannis am gasit-o destul de aglomerata. Accesul la plaja este facil, poti ajunge cu masina, localitatea fiind mai “plata” decat restul locatitatilor de pe partea de Vest. Noi am preferat sa facem baie si plaja in afara localitatii, in zona cu mori de vant. Aici era liber, putina lume pe plaja, apa curata, nu se adanceste decat departe de mal, exista unele zone cu placi mari de piatra in apa, dar nu sunt deranjante si nici cu arici.

Intr-o zi am luat o excursie pe mare cu vasul Nikolaos. A costat 25 euro/persoana si a durat 7 ore. Am vizitat pestera, mai facut baie in larg, am oprit intr-un port pe o insula cu 30 locuitori vara si 18 locuitori iarna, am vizitat doua plaje diferite si am navigat langa insula Scorpion. Din pacate nu am retinut denumirile insulelor si al plajelor iar pliantul excursiei l-am ratacit dar daca vrei baie si plimbare pe mare iti recomand aceasta excursie. In fiecare loc de baie am stat 40-50 de minute sau mai mult. Am primit umbrele la coborarea de pe vas si ochelari pentru snokerling, pentru doritori. Este o croaziera mai putin aglomerata si placuta. In croaziera am plecat din portul Nidri. Aceasta zi a fost si singura zi in care am vizitat o parte din partea de est a insulei. Desi aveam de gand sa ajungem la Vasiliki, am renuntat si ne-am reorientat spre partea de Vest.

Plaja Pefkoulia a fost printre preferatele noastre. Se afla foarte aproape de Agio Nikitas, se ajunge usor pe plaja, masina se lasa in parcarile amenajate sau pe marginea drumului, este lata si lunga, cu nisip, nu se adanceste atat de brusc, apa este curata, limpede, exista restsaurant pe plaja, este amenajata. Desi se ajunge usor aici, fiind practic pe marginea drumului nu am gasit-o foarte aglomerata. Pe langa Kathisma a fost plaja de seara. Desi ne-a placut si plaja din Agio Nikitas nu am revenit aici din cauza aglomeratiei si a lipsei locurilor de parcare.

Am mancat in Agio Nikitas la pizzeria de pe drumul principal, pizza buna la 9-10 euro, la doua taverne din Agio Nikitas unde mancarea a fost buna dar preturile difera destul de mult, 1-2 euro la un fel de mancare si 0,5-1 euro la bautura (cea dinspre mare a fost mai ieftina) si la restaurantul Nirikos din Kariotes, despre care am scris separat. Cumparaturi mari am facut in Lidl, Carrefour (Lefkas) iar pe cele mici in Agio Nikitas, Tsoukalades – aici am gasit carbuni si nu numai si mi s-a parut mai bine aprovizionat ca Agio Nikitas; si Lefkas. Din Lefkas am cumparat cele mai bune prajituri si cea mai buna paine, ca painea noastra pe vatra.

Da, mi-a placut Lefkada datorita plajelor deosebite si a apei incredibile

Da, voi reveni in Lefkada deoarece nu am vazut Egremni. Aici mergeau doar vasele de croaziera mari si noi nu am vrut asa ceva, motiv pentru care am renuntat la Egremni

Preturile pe insula mi s-au parut mai mici ca in alte parti

Exista totusi si un mic inconvenient – tot timpul a trebuit sa plecam cu masina. Noroc ca aveam parcare asigurata in curtea vilei ca daca eram cazati in Agio Nikitas …

In concluzie, Lefkada este frumoasa, accesibila, deci merita vizitata.

Trimis de Denisa13 in 29.08.17 15:49:11
Validat / Publicat: 29.08.17 18:17:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11835 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 ma bucur sa te cunosc Milos

elviramvio [30.08.17 10:51:53] »

@Denisa13:

Lefkada este foarte frumoasa, am vazut-o doar in trecere sa-mi fac o idee pentru o sedere mai lunga. Mi-a placut mult, imi doresc sa revin desi cand am fost noi era furioasa, cu drumuri blocate de ape, pietre, furtuni dar cu mult, foarte mult farmec. Am prins si soare insa, am mancat bine si traditional, am alergat o zi intreaga- cu masina - asa ca felicitari sotului pentru alegerea insulei si tie pentru cazare!

Denisa13 [30.08.17 11:12:55] »

@elviramvio: Multumesc mult dna Elvira. Este foarte frumoasa insula si merita vizitata. Si eu doream sa vad insula dar am amanat momentul datorita copilului care era mic. Imi arata plajele si eu vedeam numai valuri si scari. Nu ma vedeam carand toate lucrurile si copilul in brate pana la plaja si inapoi. Varsta copilului a fost principalul motiv pentru care nu am ajuns mai repede aici, mai ales ca noi caram peste tot copilul si nu-l prea menajam. Anul asta a facut toate plajele cu picioarele lui si nu s-a plans desi erau destui adulti care faceau acest lucru.

maryka [30.08.17 23:01:44] »

Să știi că am citit cu mare plăcere despre Lefkada! Mi-ai adus amintiri plăcute, am revăzut locuri frumoase, superba Milos, dar și altele, noi am fost acolo în 2013. Și noi am fost în aceeași croazieră cu vasul Nikolaos, una din opriri a fost atunci în insula Meganisi, la Vathi, un loc superb. Ce păcat că nu ați reușit să ajungeți și în partea de est, dar măcar așa aveți un motiv întemeiat să reveniți. Pozele sunt frumoase, felicitări!

Denisa13 [31.08.17 00:12:06] »

@maryka:Ma bucur ca v-am facut sa retraiti aventura din Lefkada. Eu nu regret prea tare partea estica. Am renuntat deliberat la ea. Am vazut cate ceva din masina in drum spre Nidri. Probabil vom reveni pe insula dar nu in viitorul foarte apropiat. Cum ma gandesc sa revad Corfu vom combina probabil cele doua insule.

ANILU [05.09.17 20:34:03] »

@Denisa13: Frumos... frumos... frumos... Ce-ți poți dori mai mult de la o vacanță.

Poate o altă vacanță într-o altă zonă a Greciei

Ați făcut drumul dintr-o bucată s-au ați avut cazări de tranzit? Eu am o problemă drumul lung cu mașina.

Câți km ați făcut în tot sejurul.

Apropo, îmi spui și mie Colțul tău de rai din Sithonia, ne bate gândul să ajungem pe acolo

Felicitări pentru vacanță și spor până la următoarea revedere, reântâlnire.

Toate cele bune.

Denisa13 [05.09.17 21:57:23] »

@ANILU: Am plecat de acasa si prima oprire a fost la Kastraki -Meteora pentru 2 nopti, apoi Lefkada inca 7 si apoi Sithonia. Daca te hotarasti la Sithonia da-mi un PM si vorbim la o cafea sau la telefon. Noi am fost de 4 ori in locatii diferite si vom reveni. Din Sithonia am venit direct acasa. Am facut 3800 km in total cu plimbarile aferente sejurului. Noi calatorim noaptea pentru confortul micutei si dimineata suntem la destinatie-de regula.

Mersi de vizita si sper sa ne revedem. Daca ajungi in centrul tarii da-mi de veste.

mishu [01.10.17 19:42:38] »

@Denisa13: Minunat articol, superbe si elocvente poze. M-am bucurat pentru voi si pentru minunatul concediu petrecut acolo, iar cea mica sunt convinsa ca s-a simtit cel mai bine.

Plajele, apa, arata excelent, dar pot spune ca nici pizza nu arata rau , dar in privinta asta

am o intrebare. Ce a facut soferul, nu bea nimic pana nu ajungeati cu masina acasa?

Felicitari, votat cu mare placere.

Denisa13 [01.10.17 19:48:21] »

@mishu: Da Mishu, cam asa ceva. Mai bea o bere cand ajungeam acasa dupa plaja de dimineata, inainte de siesta si mai mult seara cand stateam in superba noastra gradina de la Anthia. A mai facut si ceva exceptii ca doar in Grecia toata lumea bea un pahar la masa chiar daca conduce dupa.

flaviana77 [06.07.18 13:16:21] »

foarte frumos.

se vede din ce ai scris ca a fost un concediu reusit.

pentru ca nu ajung in Grecia vara asta, citesc articolele si ma simt ca si cand as fi acolo, iar tu ai un talent deosebit in exounere.

vacanta placuta vara aceasta oriunde ati merge si astept sa vad impresiile.

citit si votat cu drag.

Denisa13 [07.07.18 10:12:07] »

@flaviana77: Multumesc mult Flaviana. Imi pare rau ca nu ajungi in Grecia anul asta... dar poate lucrurile se schimba si ajungi si in acest an.

Ma bucur ca iti place stilul meu. Sper sa am timp mai mult pentru povesti pe AFA. Din pacate timpul este foarte limitat.

Iti doresc o vara frumoasa!

flaviana77 [09.07.18 14:19:58] »

@Denisa13:

din pacate nu se schimba deocamdata nimic, dar asta e, nu e problema, o sa vina si alte vremuri sper.

in alta ordine de idei, mai am cateva articole scrise de tine pe care le-am scapat si nu am apucat sa le citesc, o sa recuperez eu.

vacanta placuta si voua oriunde ati merge vara aceasta si sa ne auzim cu bine.

ANILU, Denisa13, elviramvio, flaviana77, maryka, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: