ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2006
2 adulti ADULȚI

O adevarata carte de vizita a Sucevei!

Suntem in drum spre Suceava, un superb oras cu obiective istorice care fac sa tresare in tine simtul patriotic si constiinta romaneasca – Cetatea de Scaun si Muzeul de Istorie (despre ambele am postat review-ri) si desigur trebuia sa ne gasim o locatie unde sa dormim pentru a ne reface fortele dupa ce de cateva zile tot cutreieram prin ” tarisoara “ atat de draga lui Stefan cel Mare – Moldova.

Suntem iata “ la gurile Sucevei “, pe o colina ce te ajuta sa ai o panorama frumoasa a orasului si... vedem un indicator de cazare Pensiunea “ Leaganul Bucovinei “, 3 margarete, undeva pe stanga cum veneam noi din sud. Intram in curtea pensiunii si luam detalii despre cazare. O domnisoara tare amabila ne “agata” ca turisti cu o oferta de nerefuzat... si constatam ca politica pensiunii este una mai rar intalnita in Romania – negocierea cazarii cu turistul. Apare si proprietara pensiunii o doamna Deosebit de Amabila, ne ofera o camera superba... si aici vreau de fapt sa ajung... Pensiunea este extraordinar de cocheta, mobila deosebita, fiecare spatiu este folosit cu inteligenta si bun gust, restaurantul iti ia ochii cu o mobila sculptata original si de o eleganta uimitoare! Curtea, da domnilor, curtea care de fapt este o gradina mare cu pomi fructiferi si bancute “aruncate” ici-colo... un gratar in mijlocul ei cu toate dotarile necesare (apa, ustensile, etc)... verdeata, multa verdeata, flori, aer curat... incat nici nu-ti vine sa crezi ca esti la 2 km de Suceava... ci undeva la munte!

Am stat 2 nopti la aceasta minunata pensiune de care ne vom aduce aminte tot timpul, iar daca vom mai reveni in zona, cu siguranta tot aici vom “trage “. Seara am avut parte de o “incarcare maxima a bateriilor “ descarcate de un drum lung si istovitor... , ne-am delectat cu prezenta gazdei care ne-a vorbit de Bucovina, de mun. Suceava si frumoasa ei afacere; cu mandrie ne-a marturisit ca pensiunea d-ei a fost vizitata inclusiv de vedete de televiziune gen Mircea Radu cu caravana Din Dragoste... sau diverse delegatii straine venite la institutii administrative din Suceava! Totul, doar pentru ca este exceptional localizata (departe de agitatia orasului), bine intretinuta si deosebit de cocheta si confortabila!!!

Ce as mai avea de remarcat. Micul dejun ne-a fost preparat de... insasi doamna proprietara pentru ca bucatareasa avea o problema personala si intarzia careva ore... ; admirabil. Nu iau cazut “galoanele “– cum se spune – sa fie o gazda amabila pe toate planurile... nu doar sa-si calculeze profitul si sa se grabeasca apoi sa-i cheltuie... asa cum fac multi oameni de afaceri din tara noastra, subjugati de puterea banului si inmultirea lui “ peste noapte “! Am apreciat gestul doamnei dupa ce in alta zona despre care voi posta un review, undeva la poalele Ceahlaului, am asteptat tot la o pensiune de 3 stele cca 1, 5 ore pentru o omleta... intarziase bucatarul; jenant.

Am plecat incantati de ospitalitatea intalnita, fascinati de frumusetea orasului, cu o autentica istorie “curgandu-ne prin vene” dupa ce am pasit pe urmele lui Stefan... si cu o impresie generala EXTRAORDINARA asupra judetului Suceava!

Felicitari edililor orasului pentru cum il administreaza, sucevenilor pentru cat sunt de civilizati si d-nei proprietara de la Pensiunea Leaganul Bucovinei pentru ca a fost o gazda rar intalnita!!!

Din pacate nu am poze de la aceasta pensiune, dar va indic cu toata increderea pagina lor leaganulbucovinei

Concluzia? MERITA!

Trimis de mirelutza in 16.04.10 12:54:10

VIZUALIZĂRI: 1716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

dannek [16.04.10 12:57:21] »

Inca o persoana care s-a indragostit de bucovina!

un vot

zangela69 [16.04.10 13:07:50] »

trebuie sa-mi programez un circuit in bucovina, pe o perioada mai lunga pentru a ajunge si in alte locatii decat manastirile si imprejurimi. Un vot binemeritat

mirelutza [16.04.10 13:12:11] »

zangela , nu am vazut votul tau dar iti multumesc pentru aprecieri.... ; bine zis cu circuitul in bucovina . merita .

Sanziana [16.04.10 13:24:46] »

Mirelutza,frumos.....

voturile oricum nu se vad doar ca si punctaj

pepsi70ro [21.04.10 12:15:08] »

Aceeasi proprietara este, ai idee? De 4 ani poate s-au mai schimbat si proprietarii si conditiile de cazare.

mirelutza [21.04.10 12:57:17] »

@ Pepsi - este pensiunea ei, afacerea ei si a sotului, copiii sunt in strainatate... ; nu cred ca s-a modificat ceva, ca am vazut pozele de pe site-ul lor si la fel sunt camerele, sala de mese... ; de regula cand se schimba proprietarul la ceva se schimba si imagine acelui ceva. Apoi, erau destul de in varsta, trecuti de 50 ani, le mergea super bine, nu aveau motiv sa renunte la afacere!

dannek, domidoc, mirelutza, zangela69
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Leagănul Bucovinei: