ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2017
ÎNSCRIS: 28.08.17
AUG-2017

Cherhanaua VALEA PESCARILOR - un loc minunat pe care vi-l recomand!

Dupa review-ul legat de Terasa STEFAN din Costinesti (locatie de care nici macar nu vreau sa imi mai reamintesc), a avut menirea de a atrage atentia asupra unui loc ce trebuie ocolit, am sa va povestesc despre o alta locatie care, mie personal, mi-a lasat o impresie buna... spre foarte buna!

Vreau sa intelegeti ca aprecierile le fac nu doar in calitate de turist ci si in calitate de promotor al turismului culinar!

Locatia la care fac referire se numeste VALEA PESCARILOR. Cherhanaua VALEA PESCARILOR se afla in nordul statiunii Costinesti, dupa epava, intr-un loc aproape salbatic, dar deosebit de frumos.

Pentru cei care isi doresc sa scape de zgomotul infernal de la terasele si restaurantele din centrul Costinestiului, de amestecul de manele si muzica pop, disco sau rock, toate amestecate intr-un amalgam ce nu poate decat sa te oboseasca mai degraba, decat sa te relaxeze, le recomand VALEA PESCARILOR.

Veti avea parte de un peisaj superb, intr-o atmosfera invaluita doar de zgomotul valurilor si de cel al pescarusilor, totul "asezonat" (ca sa folosesc o terminologie din domeniul culinar!) cu briza marii care parca te mangaie pe terasa localului.

TE MANGAIE... e un fel de-a spune pentru ca seara, briza devine destul de neprietenoasa si te face sa te simti mai degraba intr-o zona montana decat intr-una litorala!

Deci... peisajul este superb si te incarca de liniste si de energii pozitive.

In ceea ce priveste meniul de la VALEA PESCARILOR, acesta nu este unul sofisticat si nici foarte incarcat.

Ba chiar din contra! As putea spune ca este un meniu mai degraba simplist dar, pana la urma, intr-un local serios, nu se serveste o varietate foarte mare de preparate!

Aici veti gasi doar 2 sau maxim 3 tipuri de ciorbe, 3 sau 4 tipuri de aperitive, 4 sau 5 tipuri de felul doi si asa mai departe.

Aceasta mie imi denota ca oamenii sunt profesionisti!

90% din preparatele culinare servite sunt din ingrediente proaspete, pescuite din Marea Neagra chiar de catre proprietar.

Spun 90% pentru ca mai sunt cateva (putine la numar!) preparate si din peste oceanic care, desigur, vine congelat sau refrigerat!

Dar eu va recomand sa consumati preparate din ingredientele locale! Aveti garantia calitatii!

Eu am comandat RAPANELE PESCARULUI! Dementiale!!!

Suculente, aromate, servite cu felii subtiri de paine prajita. Rapanele si legumele sunt trase la tigaie si au un gust si o textura excelente!

Vezi FOTO 1!

Sotia mea a comandat CHEFAL PE PLITA!

Pentru ca nu am putut rezista am gustat si eu de la ea!

Nu am mancat decat in foarte putine locuri un peste pe plita atat de suculent! In general, pestele facut pe plita iese uscat, dar acesta era extrem de suculent si se topea in gura!

Secretul? Mie mi l-a spus la ureche ospatarul, un baiat pe care am inteles ca il cheama Daniel si caruia as vrea sa ii multumesc pentru ospitalitate si profesionalism.

Am sa va dau un exemplu, poate minor, dar extrem de important: fiindca sotia nu isi luase nici o jacheta cu ea, iar la ora 19.00 cand noi am ajuns la aceasta locatie pentru a servi masa, era destul de racoare, ospatarul vazand-o ca tremura de frig, a venit repede cu o paturica pe care i-a oferit-o spre a se incalzi. Am inteles ca aceasta practica nu a fost una speciala pentru noi ci ca asa sunt ei pregatiti in permanenta, pentru a oferii consumatorilor acest suport in caz de nevoie!

Evident ca ei stiu cam care este situatia in serile mai racoroase.

In ceea ce priveste servirea... JOS PALARIA!

Amabilitate si profesionalism! Bun simt, respect fata de client, intr-un cuvant, cam toate ingredientele pentru o seara EXCELENTA!

Un singur minus as putea nota: prezenta a doi caini in preajma consumatorilor, printre mese!

Acesta, zic eu, ar fi singurul lucru care ar trebui schimbat, in regim de urgenta!

Iubesc animalele in general si cainii in special! Am avut pana acum 2 caini pe care i-am crescut in casa si am suferit enorm cand ei s-au prapadit, dar aici e vorba de un businees care are ca scop relaxarea clientilor si asigurarea unei bune dispozitii pentru ei, prin servirea unor preparate proaspete si bune, servite cu profesionalism, intr-o atmosfera placuta!

De aceea, pornind de la aceasta premiza, consider ca nu toti clientii sunt, in mod obligatoriu iubitori sau doar simpatizanti ai animalelor!

In privinta preturilor, acestea sunt bune, chiar foarte bune fata de ceea ce se practica de obicei la cherhanale, dar si in raport cu ceea ce se serveste aici!

Deci un raport calitate-pret, zic eu, EXCELENTE!

Va recomand cu MAXIMA INCREDERE! Cherhanaua VALEA PESCARILOR!

Trimis de Adrian Buzoianu in 28.08.17 16:38:02
Validat / Publicat: 28.08.17 18:00:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în COSTINEȘTI

VIZUALIZĂRI: 5285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adrian Buzoianu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 RAPANELE PESCARULUI

danaeldreny*
[28.08.17 23:30:57]

P01 și P2 – de-a dreptul haioase… Dacă terasa n-are gărduț, ceva, balustrade și mai e și alee pe sub gardul terasei, ai impresia că mănânci în capul omului cu marea buluc pe tine… ce cool și mai stai și pe bancă în colt… drăguț loc…

Dacă-i vorba de sălbăticie, e pe gustul meu…

Am văzut multe locuri care au pături pregătite pentru situații de necesitate, nu este bunăvoința vreunei personae din staff ci asta e politica.

În unele locuri păturile sunt deja așezate pe spătarul scaunului ca să nu te mai obosești să ceri sau să accepți.

danaeldreny*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Costinești?: