ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2017
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12

Circo Italiano Bonaccini, ovații, aplauze... Fantastic!

În articolul „Venus, o stațiune de suflet” v-am povestit că am primit cadou pe plajă, bilete la Circul italian Bonaccini.

Mie nu imi spune mare lucru Circul, în copilarie am fost de câteva ori, dar nu mi-a stârnit dorința de a mai merge la spectacole de circ, mai ales ca erau și clovni care mă iritau.

Baiatul meu a tot insistat să îl duc la circ, la școală primind toată clasa invitații cu reducere pentru copii. I-am spus că nu-i frumos, că sunt clovni, el era înspăimântat de clovni când era mic, le spunea " oameni răi " și începea să plângă și să tremure!

Acum când am primit invitațiile cadou, ne tachinam cu soțul, care să meargă cu copilul să vadă și el cum este la Circ și să scăpăm odată de subiectul ăsta. Așa a trecut prima zi și nu ne-am dus. A doua zi, era ziua de naștere a băiatului nostru și ne-a spus că își dorește de ziua lui să mergem toată familia la Circ.

Ne-am dus fără nici un chef, cu amintirile noastre despre experientele nereușite din copilărie despre Circ.

Costul biletelor este de 25 lei pentru copii și de 35 lei pentru adulți. Programul spectacolelor este zilnic, între orele 20:30- 22:30. În weekend, mai precis în zilele de vineri și sâmbătă mai are loc încă o reprezentație de la ora 18:00.

Dar surpriză! Ce am văzut era cu totul altceva decât știam noi! Atmosfera modernă, muzica, prezentarea, numerele acrobatice, animalele... totul a fost extraordinar de frumos... atât de frumos, încât nu ne-am putut întoarce acasă fără să mai participăm, încă o dată în seara dinaintea plecării de la mare, la încă un spectacol al Circului Italiano Bonaccini.

Acesta și-a desfășurat activitatea începând cu data de 5 iulie, pe toată perioada sezonului estival, fiind amplasat la intrarea în stațiunea Venus, pe strada Circului, vis-a-vis de plaja Europa FM.

Spectacolul BELLISSIMO, este o producție de o înaltă calitate, unde veți uita de cotidian, veți fi cuprinși de un amalgam de trăiri și senzații, de la bucurie, hohote de râs cu simpaticul Lorenz, până la frică, tăierea respirației fiind dată de măiestria acrobatilor și a dresorilor de animale periculoase ca hipopotamul, crocodilii, șerpii anaconda uriași, etc.

Spectacolul începe cu demonstrații de îndemânare spectaculoase, continuă apoi cu o demonstrație de dresaj de cai, foarte frumos ornați cu beculete care se aprind și își schimbă culorile, oferind imagini senzaționale. Urmează apoi o demonstrație de precizie în aruncarea cuțitelor, efectuată de Jurgen Bonaccini, având-o drept model pentru contur pe soția sa. Pentru și mai multa adrenalină, o leagă cu chingi pe aceasta, pe o roată care se învârte iar el aruncă cu cuțitele în roată. Eram cu respiratia tăiată! Numai o iubire mare își dăruie viața, făcând acest număr deosebit de periculos, reușind se expună într-o situație riscantă.

A urmat apoi un număr de acrobație cu năvod, executat la mare înălțime.

Echilibristica demonstrată de Iulian, ne-a lăsat cu gura căscată și cu respirația tăiată de asemenea.

Crocodilii, șerpi piton albinos, anaconda, piton negru, iac, ponei, hipopotamul, pasărea emu au intrat pe rând în scenă, în timp ce ne erau prezentați, cu detalii despre viața lor din mediul natural și câteva caracteristici interesante, de frumoasa prezentatoare care ne-a ținut companie pe toată durata spectacolului.

La un moment dat dresorul, cu un șarpe albinos mare s-a plimbat pe lângă scenă și a fost în scurt timp înconjurat de copii și adulți care doreau să îl atingă. M-am dus și eu, curajoasă mare, pentru că, mă întrebam când vedeam la televizor dacă eu aș putea să țin un șarpe după gât, fără să tremur de frică. M-am convins, cum se simte la atingere un șarpe. Este ca o curea de piele, nu era rece cum se spune, avea aceeași temperatură ca a mea. Nu am făcut fotografie cu el după gât, rămâne pe data viitoare. Așa s-a încheiat prima parte a spectacolului.

Spectacolul este strucurat în două părți, pe durata a două ore, cu o pauză în care spectatorii pot vizita animalele închise în țarc sau cuști, contra sumei de 5 lei. Tot în această pauză se fac poze contra-cost cu șarpele piton albinos și cu puii de crocodili, parcă 15 lei dacă am memorat bine. Se pot cumpara din incinta sucuri, dulciuri, pop-corn, etc. Baiatul meu a vrut să pună mâna pe puii de crocodili, aveau un fel de botnita, totul se desfășura în condiții de siguranță pentru spectatori.

Am vizitat și animalele, mini grădina zoo, în pauză. Am făcut fotografii cu hipopotamul, a cărui greutate ajunge până la 3 tone.

În partea a doua a spectacolului, am avut parte de demonstrații uimitoare ale trupei "duo fantezi", cu gimnastul Iulian care ne-a captat într-o poveste de dragoste la înălțime, alături de iubita lui. Aplauze, ovații, Bravo!!! , strigam din tot sufletul.

Acrobație, chingi, magie, un număr super- comic cu Lorenz cu mașina, totul incheindu-se apoteotic cu numărul foarte periculos executat de Jurgen Bonaccini pe "roata morții".

Ei, după ce îți taie respirația timp de câteva minute acest ultim număr, intri într-un fel de transă. Pe stradă, până la unitatea de cazare, în afară de Fantastic! , rostit de câteva ori, așa din senin, nu mai puteam să spun nimic. Mă trezeam acalmand Fantastic!

Da, v-a reușit, de minune! Dorința mea a fost să mă întorc iar să ii văd încă o dată. Totul a fost la superlativ, cuvintele sunt prea limitate să exprime ce simți la un astfel de spectacol profesionist. BRAVO! EXCEPTIONAL! FANTASTIC! EXTRAORDINAR!

La sfarsitul spectacolului, toti artistii s-au aliniat pe doua randuri, de o parte si de cealalta a iesirii, astfel incat sa poata interactiona cu publicul spectator. Bineinteles ca se auzeau de peste tot felicitari, se faceau fotografii cu artistii, care raspundeau cu amabilitate solicitarilor, cu zambetul pe buze. Va multumim!!!

Va recomand din tot sufletul să mergeți la acest spectacol fascinant!

După încheierea sezonului pe litoral, vor începe un turneu prin țară. Dacă ajung și în orașul meu, cu siguranță voi merge iar.

Trimis de Dana2008 in 28.08.17 08:08:08
Validat / Publicat: 28.08.17 10:07:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 6236 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Circo Italiano Bonaccini, grupul duo fantezi
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[28.08.17 08:26:05]

@Dana2008: Deși anul acesta circul a stat pe litoral tot sezonul estival, este vorba tot de manifesări cu caracter temporar, prin urmare conform Regulamentului, (vezi punctul B. 13) subiectul este considerat «de interes turistic temporar sau restrâns, manifestări cu caracter temporar», astfel că articolul se publică fără PMA.

[28.08.17 08:41:43]

@webmaster26: Sunt de acord că la Venus au stat doar vara, dar cred că rămâne de interes pentru public căci vor avea turneu prin țară, cu au avut și înainte de perioada estivală. Acum încarc fotografiile.

Dumneavoastră cunoașteți cel mai bine incadrarea, vă respect orice decizie, eu vreau doar să îi fac cunoscuți pentru că merită să participe spectatorii la acest Circ.

O zi frumoasă!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[28.08.17 10:06:51]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, târguri, alte manifestări cu caracter temporar, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[28.08.17 12:07:58]

@webmasterX: mulțumesc frumos!

krisstinna
[28.08.17 21:05:14]

@Dana2008: Am avut invitație in luna martie la un spectacol de circ, tot cu cortul, nu mai știu numele dar am sute de poze.

La intrare, in fața casei de bilete erau cei de la protecția animalelor care făceau... circ. Menționez că eu nu am încredere in cei cu astfel de îndeletniciri de "protecție a animalelor", am un mare of că e o spălare de bani, de fonduri, de orice se poate spala. Adevărații iubitori de animale sunt mulți oameni care fac bine pe banii lor.

In fine, vreau sa te întreb: nu erau și acolo indivizi care vă certau de ce duceți copiii la circ?

Am vrut să scriu și eu la vremea respectivă dar am avut o reținere cu toate că mie mi-a plăcut, l-am lăsat pe C pe ultimul rând și m-am mutat pe primul pentru a studia "animalele maltratate". N-am văzut nimic din ceea ce spuneau cei cu cearta copiilor, animalele nu erau schiloade și nici nu aveau vânătăi.

E un subiect controversat, de-asta am avut rețineri

Ce nu mi-a plăcut: nu erau bilete cu locuri

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[29.08.17 11:53:57]

@krisstinna: Multumesc pentru vizita Krisstinna!

Nu era nimeni care sa ne impiedice sa intram la Circ.

NU am vazut animale maltratate, multe dintre ele ne_au fost doar prezentate.

Dana2008
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, alte manifestări cu caracter temporar: