ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 16,17

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Locatie super, personal 00000

Am fost cazati la pensiunea Cornel si Marina - UZLINA, 4 nopti, 4 persoane, 2 apartamente.

Locatie pensiune nota 10, exact ca in descriere, pe malul apei, se poate pescui direct de pe ponton, se pot admira splendidele pèisaje ale deltei, barcile cu excursionisti trec neincetat, splendid.

Camerele mari, spazioase, cu probleme de curatenie ca multe pensiuni, dar cred ca toti suntem obisnuiti cu asa ceva, deci nu insist.

Noi am avut si cina la pensiune30 lei de persoane, de mic dejun si cina ne-am ocupat noi, lucru ce a facut sa fim priviti de catre proprietarul pensiunii si doamna Cristina ca niste ciumati.

Tin sa mentionez ca patronul ne-a transportat de la Murighiol la pensiune, contracost evident 60 ron de persoana, ajunsi pe pontonul pensiunii dansul a intrat in casa si nu s-a mai aratat pana a doua zi cand am cerut doamnei sa-l cheme ptr ca vroiam sa-i platesc sejurul.

Vine domnul, ii dau banii si in secunda urmatoare imi spune ca ar fi bine sa inchidem aerul conditionat ptr a face economie (in mana 1700 lei ptr care evident nu am primit nici o factura + 300lei avans).

Cand nu am inchis aerul conditionat au gandit bine dumnealor sa il inchida si sa il redeschida doar la cerere.

Despre doamna Cristina ce pot sa va spun: spionul pensiunii, patrula in tacere printre noi, cand noi luam micul dejun doamna se aseza la masa de langa noi savurandu-si cafeaua si fumand tigara dupa tigara.

Doamna aparea pe ponton sau la masa, se aseza, fara sa dea nici macar buna dimineata, sau daca eram la masa, cred ca regula bunului simt spune sa urezi "pofta buna", sau daca nu-ti convine vii dupa ce am terminat de mancat. La orice intrebare am primit raspunsuri doar monosilabice: Da sau nu. Oricum singura activitate a doamnei era fumatul cafeaua, tigara si pregatirea unei cine care nici pe departe nu se poate gandi indestulatoare.

Mancarea se aseza pe masa, doamna nici nu se sinchisea sa anunte ca masa e servita, poftiti la masa sau pofta buna, daca nu erai atent mancau pisicile din farfurie inainte.

Nu am fost intrebati macar o data daca aveam nevoie de ceva, daca eram multumiti etc.

Proprietarul ne-a reacompaniat la Murighiol ca pe surdo-muti, nu a deschis gura.

Acum ma gandesc ca poate nu aveau nevoie de turisti, ci era mai bine sa trimitem doar banii iar noi sa stam acasa.

Trimis de Gigi72 in 25.08.17 21:52:40
Validat / Publicat: 25.08.17 23:04:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UZLINA. A mai fost în/la: Mamaia, Brasov, Sibiu.

VIZUALIZĂRI: 1069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gigi72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asta e un rasol de stiuca ce ne-a fost servit la pensiune.

[25.08.17 23:04:29]

@Gigi72: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

tm67bru
[25.08.17 23:09:04]

Cea mai tare ”încheiere” de review citită de mine, în această lună / acest an, cred

Chiar doar pentru asta și tot te votam... :-)

Gigi72AUTOR REVIEW
[25.08.17 23:21:21]

E totul adevarat, jur, inca sunt socat de ceea ce a trebuit sa patimesc acolo! Daca nu era la Uzlina, izolat de civilizatie, pe cuvant renuntam la tot si evadam.

Ascary
[28.08.17 05:06:15]

Buna seara,

V-am citit comentariul cu toata atentia si in unele aspecte sunt de acord cu ce este scris dar sunt si lucruri care au fost oarecum exagerate.

Doamna V. m-a chemat intradevar a doua zi de la sosire si mi-a dat 1700 de lei reprezentand cazarea, masa (cina) si transportul dus-intors de la Murghiol la Uzlina. Impreuna cu avansul solicitat de 300 de lei, toata cheltuiala a fost de 2000 de lei pentru 4 persoane, adica 500 de lei de persoana, mai precis 125 de lei pe zi/persoana, cazare, masa si transport. Am mentionat transportul fiindca am vazut ca ati trecut 2000 lei sejur fara transport.

Va rog insistent sa imi trimiteti pe e-mail datele personale pentru facturarea sumei platite.

Referitor la masa, asa dupa cum am stabilit telefonic, dumneavoastra ati insistat sa va aduceti alimentele necesare pentru micul dejun si pranz, urmand ca la noi sa serviti doar cina, asadar nu aveam de ce sa va privim ca "ciumati" dat fiind faptul ca stiam ca ati optat doar pentru o masa pe zi la noi.

Personal nici nu v-am vazut cand, ce, sau cum ati servit masa, asa ca nefiind de fata niciodata cand ati servit alimentele aduse de dumneavoastra, nu aveam cum sa va privesc in nici un fel, in alta ordine de idei nu imi permit sa ma uit chioras la oamenii care imi trec pragul casei. Tin minte foarte bine ca tot drumul de la Murighiol la Uzlina, am tot stat de vorba si nu cred ca v-am lasat impresia ca v-as privi ciudat, nemai punand la socoteala ca si discutia telefonica avuta anterior cu doamna V., a fost cat se poate de lunga si in care i-am povestit despre delta iar doamna mi-a povestit despre Macin (Tulcea) de unde este domnia sa si familia dumneaei.

Am vazut ca ati trecut ca domiciliu, Torino desi mie mi-ati spus ca sunteti din Macin (lucru confirmat si de masina cu care ati venit si care avea numere de Tulcea), astfel incat v-am tratat ca niste oameni mai apropiati, care locuiesc in acelasi judet.

Cu domnul V. am vorbit indelung despre pescuit, pasiune pe care o am si eu si dumnealui. Recunosc ca doar cu fiicele doamnei V. am vorbit mai putin si nici nu as fi avut cand pentru ca pescuiau mai tot timpul si culmea, chiar si prindeau in ciuda tatalui care era pescar cu state vechi, dar stiti cum este, norocul incepatorului.

Referitor la aerul conditionat, aveti dreptate, v-am cerut la un moment dat sa il inchideti daca tot stati la pescuit si e inutil ca sa mearga degeaba daca nu este nimeni in camera. Nu mi-am permis sa pun cartele pentru intreruperea energiei in momentul in care turistul iese din camera asa cum se procedeaza in general in locatiile turistice pentru economisirea curentului electric. Sistemul este costisitor asa ca am lasat la latitudinea si la bunul simt al clientului.

Daca mi-am permis sa va sugerez sa opriti aerul conditionat pe timpul cat stati la pescuit pe malul apei si v-ati simtit deranjata, va rog sa ma scuzati.

Va multumesc pentru sesizarile facute in ceea ce o privesc pe doamna Cristina. Impreuna vom sta de vorba si vom cauta o cale astfel incat turistii sa nu se simta "spionati".

Dupa cum ati vazut, eu sunt o gazda mai discreta, de aceea nici nu ma autoinvit la masa turistilor sau nu deschid conversatii care sa plictiseasca, dar totodata sunt deschis sa ofer toate informatiile de care turistul are nevoie, atunci cand sunt solicitat.

In general vorbesc mai mult cu turistii cand plecam impreuna in excursii prin mirifica Delta Dunarii. Cum dumneavoastra insa nu ati vrut sa faceti nici o plimbare in Delta, aceste discutii nu au fost posibile, si am constatat ca va distrati de minune la pescuit in fata pensiunii si fara sa faceti plimbari cu barca.

Din punctul meu de vedere, daca vrei ca o vacanta sa ti-o faci insuportabila, nu ai decat sa cauti nod in papura (cat tot suntem in Delta) in orice.

Daca insa vrei ca timpul sa nu-ti fie pierdut de pomana, atunci privesti partea plina a paharului, admiri ce e frumos, te lasi condus de atmosfera de vacanta iar lucrurile neplacute le lasi deoparte, astfel nu vei fi stresat si imbufnat. Nu merita... o vacanta avem.

In final, alegerea ne apartine, cum vrem sa fim, buni sau...

NB Ascary este (sau a fost) reprezentant al unității
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
Gigi72AUTOR REVIEW
[29.08.17 00:51:52]

In ceea ce priveste locul de rezidenta al familiei mele e cel indicat in mesaj, indiferent de numarul masinii. Noi suntem originari di Macin dar rezidenti in strainatate (, vezi nr de tel de la care ati fost contactat). Si oricum ar fi, nu aveti nici o scuza ptr felul in care ne-ati tratat, cu mine personal nu ati avut nici un fel de discutie despre pescuit.

Despre prezenta dumneavoastra, daca cititi bine recenzia veti intelege ca am specificat ca prezenta dumneavoastra era inexistenta, ceea ce nu mi se pare normal ptr proprietarul unei pensiuni interesat de bunul mers al afacerii sale.

Cand am intrebat ce se mai putea face acolo, ne-ati indicat sa mergem la Cormoran la piscina, traversand un teren unde balariile erau mult peste inaltimea omului.

Dupa cum ati vazut nu am insistat pe curatenie, care oricum lasa de dorit avand in vedere ca doamna Cristina in loc sa curete paianjenii, fuma tigara dupa tigara, invita prietenele la cafea la aceeasi masa la care noi serveam masa, lasand scrumiera plina cu chistoace.

In sala de mese de la parterul vilei, unde ni s-a spus ca puteam gasi necesarul ptr servirea mesei, filtrul de cafea avea cafea mucegaita, ramasa cine stie de cat timp acolo. La baia apartamentului din stanga sus, la aerisire, era un ghemotoc de paianjeni atat de mare incat initial am crezut ca era un soarece mort.

Oricum recenzia mea era pentru a impartasi lipsa de comunicare si raceala cu care ne-ati tratat, restul e mai putin important.

Noi am incercat sa ne distram cum am putut, petrecandu-ne timpul admirand natura si bucurandu-ne de putinele lucruri pe care le aveam la dispozitie.

Plimbarea in Delta Dunarii am evitat-o deoarece la dumneavoastra costa 300 lei iar de la Murighiol aceeasi excursie costa 50 lei de pers X 4=200 lei.

mihaela6226
[09.10.17 20:34:16]

@Gigi72: Buna ziua,

Am citit cu atentie, review scris de dumneavoastra si sincer sunt nedumerit de sunteti suparat dumneavoastra??

Ca nu va sufla proprietarul in ceafa la orice miscare? Pai intre a sta linistit in locatie si a ma controla proprietarul cum se intampla in alte locatii la orice miscare o prefer pe prima fara sa clipesc... spuneti ca se uita urat cand dumneavoastra serveati masa (nu cea de la pensiune)... hmmm... nu prea va cred... eu merg in aceasta locatie de 4 ani si exact la fel procedam si noi servim doar masa de pranz si credeti-ma nu se uita nimeni urat la mine... seara facem gratar iar dimineata luam cate o gustare... plimbare cu barca este alegerea dumneavoastra si nu o comentez... spuneti ca sunt balarii pana la piscina de la Cormoran?? Pai este o poteca si intradevar erau 2 palcuri de plante crescute aiurea, dar acestea erau in afara pensiunii, nu cred ca era obligatia proprietarului sa curete drumul catre alta pensiune... va spun eu treceam zilnic de 3-4 ori pe acolo fiind un impatimit al pescuitului... ma rog daca va asteptati sa fie o pensiune de 5 stele nu este... dar este o pensiune familiara, unde proprietarul aduce imbunatatiri an de an, anul acesta a schimbat tot lemnul de pe esplanada, acum 2 ani a comandat acel ponton modern, cu o pozitie excelenta si proprietari deosebiti... de exemplu asta vara am uitat 3 saci de carbuni din 5 in Bucuresti... dl Cornel ne-a dat 2 saci de carbuni de la dumnealui fara sa doreasca bani, recunaoscand ca au mai ramas de la turisti... daca se uita urat nu ne dadea nimic... oricum regret ca aveti impresia asta despre serviciile oferite de pensiunea dlui CORNEL, probabil daca comunicati putin mai deschis cu dumnealui se puteau evita multe neplaceri!

Va doresc vacante placute! Marius S.

Ascary, mihaela6226
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cornel şi Marina: