ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
ÎNSCRIS: 20.07.11
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII

Relaxare si odihna

Dupa ce am parasit zona Vrancea, ne-am mutat a doua parte a vacantei in zona Bicaz, mai precis in Buhalnita, la pensiunea Lostrita.

Aici aveam oarece ganduri de odihna dupa ce umblasem zilele anterioare. Dar cum nu prea putem sa stam mult intr-un loc, ne indoiam ca am fi stat noi la odihna.

Stiam despre pensiune ca are un drum de acces ceva mai anevoios. Oarecum asa e. Dar nu foarte complicat.

Ideea e ca pensiunea e asezata la mijlocul drumului dintre sosea si lac. Ca sa ajungi la pensiune trebuie sa cobori o alee de aprox 300 m acoperita cu dale de beton care in ulele locuri are o panta cu o inclinatie ceva mai mare. La prima vedere te sperie putin, dar nu e cine stie ce.

Pensiunea are in componenta 8 camere duble si 2 apartamente. Toate camerele au balcoane, majoritatea cu vedere la lac.

Camerele nu sunt foarte mari, dar destul tinand cont ca nu prea stai in camera, dotate cu un pat matrimonial, 2 noptiere, o masuta, televizor, dulap cu umerase pentru haine. Baia doatat cu cabina de dus, cu apa calda non stop. Patul foarte confortabil. Wi-fi functioneaza foarte bine in pensiune. Cum spuneam toate camerele au balcon.

Noi am avut o camera la etajul 2 cu o priveliste superba asupra lacului. Poti sta linistit minute in sir sa privesti lacul. Iar seara am avut parte de un apus de soare incredibil vazut din balcon.

Camerele nu au in dotare aer conditionat si nici racitor. Aer conditionat nici nu cred ca e nevoie. Cand am fost noi erau 30 grade ziua si nu se simtea nevoia. Racitor nu au in camera penstru ca pensiunea are restaurant propriu si au chiar ca politica interna -interzis cu produse din afara pensiunii. Totusi poti face daca vrei un gratar la pensiune. In curte exista un gratar mare si chiar am vazut intr-una din seri niste turisti ca faceau gratar.

Pensiunea are parcare proprie suficienta pentru turistii cazati si pentru multitudinea de turisti care vin doar sa manance. Pentru ca da, la acesta pensiune se mananca... excelent. Revin mai tarziu la mancare.

De la pensiune se coboara pe o alee la lac unde se poate face plaja si baie. Exista chiar si un ponton. Dupa amiaza te incantau chicotelile copiilor care faceau baie. Daca totusi nu vrei sa cobori pana la lac sau nu vrei sa faci baie putin mai jos de pensiune sunt asezate sezlonguri pentru a sta la soare in iarba si sunt si locuri de joaca pentru copilasi. In jurul sezlongurilor sunt si copaci in care canta pasarele si poti alege sa stai la umbra.

Gazda noastra Lucian si sotia lui (din Chisinau) faceau tot posibilul ca turistii cazati la ei sa se simta excelent. La orice ora din zi si din noapte erau la dispozitia turistilor. Intr-una din zile ne-a intrebat daca nu vrem o plimbare cu barca rapida pe Bicaz. Pai se refuza asa ceva? Contra unei sume de 25 lei /persoana am avut parte de o plimbare de o jumatate de ora si am putut fotografia imprejurimile.

In acele 3 zile programul nostru a aratat cam asa: Dimineata mic dejun, apoi plaja pana la pranz. Dupa masa, odihna pe sezlonguri la umbra/ soare intr-o liniste deplina. Doar pasarele se auzeau. Mai tarziu coboram iar la lac, o baie, o plimbare pe langa lac. Dupa ce ne schimbam, urcam in sat la plimbare. Pe seara reveneam sa mancam cina. Si apoi ne retrageam in camera. Ati sesizat? Nu am plecat nicaieri, nu vroiam sa ne dam dusi. De fapt acolo e locul ideal de odihna si de incarcat bateriile.

Dar sa nu credeti ca am uitat de mancare. In bucataria restaurantului se gateste excelent. Ei au un meniu destul de stufos (il voi atasa in fotografii). Ca si corbe se fac 2-3 pe zi, nu toate. Acolo totul e facut proaspat. Dimineata ni se spunea ce ciorbe se fac in ziua respectiva. Felul 2 se face pe loc. Absolut orice. Adevarat ca dureaza pana la 45 min dar totul e proaspat.

Noi am avut micul dejun inclus. puteai sa iti alegi din meniu, de la o multitudine de omlete la platou cu mezeluri (excelente) si legume. Bineinteles cafea, ceai, lapte.

Nu e obligatoriu sa iei cazarea cu mic dejun. Iti poti comanda dimineata ce vrei si poti plati la sfarsitul zilei toate consumatiile (asta daca esti cazat acolo).

Pe parcursul zilei te poti delecta cu bunatatile din meniu. Ce am incercat noi si e super? Pastravul prajit in malai, pastrav la gratar, coaste de porc la tigaie, tochitura, ciorba radauteana, gogoasa cu branza si ceapa si... tort cu mascarpone.

Deci, daca sunteti prin zona, va puteti opri macar sa gustati ceva din bunatatile de acolo si sa faceti o plimbare pana la lac.

Trimis de ancutza26 in 25.08.17 20:39:41
Validat / Publicat: 25.08.17 22:14:41

VIZUALIZĂRI: 2246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Apus de soare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

Rofri
    [25.08.17 22:24:22]

Am fost și noi de trei ori la Lostrița, de două ori ne-am cazat (vezi impresii, vezi impresii) și o dată am intrat doar pentru a savura mâncarea delicioasă.

E într-adevăr un loc perfect pentru relaxare, am rămas nostalgici după această pensiune!

[28.08.17 21:01:56]

@ancutza26: Un mare OOOOOFFFFF! atat de frumos este totul si m-ai dat peste cap cu tot: cazare, atmosfera, peisaj, masa. Si anumite poze ar trebui interzise, cum sa pui a doua poza o asa bunatate si pe urma sa mai speri sa fim lucizi cand ne uitam la poze, si mai imi trecea vazand peisajele apoi mai tranteai ceva bun, un pastrav, o omleta sau o placinta. Cred ca o sa am ceva cosmaruri la noapte insa locul acesta merita si cred ca am sa-l si trec la favorite.

Felicitari, votat cu mare drag.

ancutza26AUTOR REVIEW
    [29.08.17 06:38:09]

@mishu: Așa este. Să treci pe acolo macar sa mănânci ceva și sa admiri peisajul. Merita.

ancutza26, mishu, Rofri
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lostrița [Buhalnița, NT]: