ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
AUG-2017

Catedrala din Făgăraș - cupole aurite înălțate către cer

În ziua 0 (cea de drum) a periplului nostru prin Ardeal (vezi impresii), din mașină am zărit cu greu Cetatea Făgăraș, fiind mascată de o biserică uriașă, cu turle aurite, la care și la ceas de seară se lucra... Curiozitatea și-a făcut treaba, astfel încât în ziua 2 s-a mai adăugat un punct pe listă, pe lângă vizita cetății.

Zis și făcut... Forma catedralei mi se părea arhicunoscută (păi e normal ca bisericile să semene între ele, nu?), dar, mai târziu am aflat că e făcută după aceleași planuri cu o biserică uriașă din Oradea (o trecem pe lista must see), dar că zugrăvelile exterioare și interiorul diferă.

Dar, haideți să vă spun...

Catedrala Sfântul Ioan Botezătorul, construită în stil neobizantin, are 50 de metri înălțime, 30,5 metri lățime și 33 de metri lungime, simboluri legate de Isus, astfel 30,5 este ”vârsta la care Mântuitorul și-a început lucrarea“, iar 33 de metri reprezintă ”vârsta la care Isus și-a terminat lucrarea“.

Începută în 1995, catedrala este mai înaltă cu 2 metri decât sora sa din Oradea (construcție pornită din 1991), de 22 de ani folosind cele mai bune materiale din import (sursă: un articol din Adevărul) și înglobând bani de la autoritățile locale și de la guvern, dar și din donații...

Cupolele sunt aurite, exteriorul este ornat cu klinker (piatră de calcar, cărămidă decorativă într-o combinație de crem și roșu).

Pro, dar mai mult contra, s-a scris despre acest edificiu, dar eu am impresia că în timp va fi un punct de atracție, la fel cum s-au întâmplat cu mult-controversatele construcții ceaușiste (Casa Poporului, Canalul...).

De fapt, catedrala este și acum funcțională, preotul era acolo după slujba de dimineață și discuta ceva despre suprapunerea unor evenimente duminică...

La intrare funcționează un mic magazin de obiecte bisericești, unde, pe lângă lăsarea de pomelnice, se pot dona bani pentru pictura interioară a bisericii - se primește și chitanță.

Dacă exteriorul e grandios, interiorul, deși nu e terminat, te copleșește... Intri și ai tendința să te descalți: o marmură lucioasă de culoare deschisă oglindește înaltul catedralei, creând o iluzie de spațiu dublu... Lumina se revarsă de peste tot și se întoarce către cer...

Simboluri biblice tronează în cercuri de marmură: peștii, porumbelul, vulturul, pomul vieții...

Peștele – la primii creștini conținea un „cod secret” în mărturisirea credinței. Prezent în icoana Botezului Domnul ca semn al vieți și indice la botezul creștin, dar și ca călăuzitor al „corabiei mântuirii” – Biserica. Hristos cere după Înviere pește de mâncare ucenicilor spre ai încredința că este viu, astfel se face o asociere a peștelui cu Învierea din morți. Prin înmulțirea pâinilor și peștelui și hrănirea a circa cinci mii de bărbați, afară de femei și copii, se face asociere cu hrana duhovnicească – Împărtășirea.

Porumbelul - simbol al Sfântului Duh care la botezul Domnului:„S-a coborât Duhul Sfânt peste El, în chip trupesc, ca un porumbel” (Luca 3,22)

Crucea – simbol al dragostei dumnezeiești, al jertfei. În comparație cu cultura romană sau iudaică, creștinismul vede în cruce altarul de mântuire a întregii omeniri.

Acvila simbolizează omnipotenta lui Dumnezeu, credința, ascensiunea lui Isus și pe Sf. Ioan. Acvila împărtășește simbolismul păsării Phoenix pentru că, în legea creștină, se reînnoia pe sine la fiecare zece ani zburând în soare și apoi în mare de trei ori. În felul acesta devine un simbol al nașterii din nou și al botezului.

Corbul este echivalent cu răul și păcatul, dar... hrănindu-l pe Ilie, ne aduce aminte și de providența lui Dumnezeu și de speranță...

Vulturul poate semnifica virginitatea Mariei, o noțiune apăruta din credința că ouăle păsării sunt fertilizate de vântul de vest.

Cu siguranță, un review făcut de cineva în materie ne-ar fi de folos, dar până atunci o consultare a site-urilor www.cartim.ro, cimec.ro și altarulcredintei.md/simbo ... -in-iconografie m-a ajutat să-mi răspund la câteva întrebări.

E, deocamdată, și o biserică a contrastelor... altarul e mare, iconostasul e simplu, din lemn, împodobit cu icoane cu rame aurii... candelabrele imense, aurite, marmura lucitoare și lavițe acoperite cu cergi populare și perinițe... Inițial dă o senzație de prost gust (e clar că nu așa va fi forma finală...), dar, purtându-ți pașii prin uriașa biserică... îți amintește de un vers (folosit nu tocmai în momente fericite, dar cu mare adevăr...): bogatul... și săracul... , este loc pentru toți aici...

Vă las să admirați fotografiile și, peste câțiva ani, să o vedem terminată... cu siguranță vom avea ce scrie...

Locația exactă google.com/maps/place/45% ... 723!4d24.972731

Trimis de Cdia in 25.08.17 12:00:35
Validat / Publicat: 25.08.17 14:10:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FĂGĂRAȘ [BV].

VIZUALIZĂRI: 1879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Lumina se pogoară în interior și se reflectă din podea

[25.08.17 13:14:54]

Mutat în rubrica "O zi în Făgăraș, FĂGĂRAȘ [BV]" (nou-creată pe sait)

Mihai18
[25.08.17 16:48:29]

Catedrala din Făgăraș este un obiectiv turistic nou si reviewul este interesant.

Catedrala este un monument care domină orașul și care se vede din depărtare. Aș putea spune că s-a construit sub ochii mei deoarece în perioada 2009-2016 am traversat de peste 10 ori Făgărașul „go west” și mereu eram cu ochii pe ceas să mă încadrez în graficul de deplasare, seara trebuind să mă cazez la hotelul din Budapesta și este cale lungă până acolo. Mereu o vedeam înconjurată de schele și de fiecare dată părea că mai este puțin și va fi gata.

Văzând fotografiile, din interior pare mult mai mare ca din exterior și este foarte frumos decorată.

Acum, că este terminată, cred că voi opri să o vizitez și eu.

Cu bine.

CdiaAUTOR REVIEW
[25.08.17 17:08:59]

@Mihai18: Ne vei spune tu în ce stadiu e pictura... Drumuri bune!

[25.08.17 18:33:00]

[28.08.17 21:35:06]

@Cdia: Am vazut in ultimii doi-trei ani biserici noi si ajung la concluzia ca bisericile in ziua de zi sunt construite mult mai grandios si nu stiu daca neaparat asta aduce si mai multa credinta.

Insa articolului tau ii aduce clar un vot, felicitari.

Cdia, Mihai18, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Făgăraș: