ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
ÎNSCRIS: 03.09.12
AUG-2017

Foarte nemulțumit

[hotel Delfinul] Alegeti altceva

Am ales acest hotel pt ca sunt de principiu ca oricat de frumoase sunt alte meleaguri, marea romaneasca are farmecul ei si nu trebuie ratata in nici o vara.

Am luat biletele oarecum din timp (martie pt august) iar pt vremea aia erau oarecum comparabile ca pret cu cele din Bulgaria.

In general preferam sistemul all inclusiv pt ca ar tb sa-ti dea o stare de vacanta, liniste si te scuteste de alergatul pe la terase si intrebarea unde si ce poti manca, ori sa stai dupa chelneri si sa te enervezi ca nu au timp sa te vada.

Dar nimic din atmosfera de vacanta pe care o vroiam nu ma gasit-o la acest hotel. M-am intors mai stresata decat am plecat.

Sa incepem cu parcarea (presupusa a fi gratuita). Nu sunt locuri. Iti lasi masina pe unde gasesti (aveti gija la spatiile verzi, ca nu va iarta) ii dai nr de tel la nenea care se ocupa cu parcarea si pt pretul corect pana seara iti gasete loc.

Urmeaza cazarea, o adevarata loterie sau aplici sistemul care merge la romani de fiecarea data, te enervezi (isterizezi la receptie) si capeti o camera decenta.

Prima pe care am primit-o era la et. 12 cu par pe mocheta si scurgerea de la baie pe partea opusa pantei pardoselii (toata apa baltea).

Dupa nervii de rigoare am primit una la et 4, ceea ce a fost un lucru excelent avand in vedere ca sunt doar 2 lifturi foarte mici care nu fac fata la volumul de persoane din sezon. Prietenii care au venit cu o zi inaintea noastra si-au carat bagajele pe scari pana la et 7, ca si-au pierdut rabdarea sa stea dupa lifturi.

Legat de camera, un alt soc a fost ca nu mi s-a dat pat suplimentar. Pe bilet aveam trecut 2 adulti si 1 copil de 11 ani. E prima data cand merg la un hotel cu bilet, e specificata varsta copilului si nu mi se da pat suplimentar. Cica tb sa platesc 50 lei / noapte (s-astepte!!!). Patul mare, care tb sa fie dublu era de fapt facut din 2 paturi singal, iar cel care doarme la mijloc nu prea prinde saltea.

Deci daca totusi va incumetati sa va duceti la ei, spuneti sa va specifice pe bilet, pat dublu si optiunea de pat suplimentar.

O alta pb majora este faptul ca nu au balcon si efectiv nu ai unde usca prosoapele si costumele de baie.

Camera a fost curatata in fiecare zi si prosoapele schimbate.

Am ajuns si la masa, care cica ar tb sa fie in sistem all inclusive. Mancarea e pe gustul romanului, cu multa carne si foarte putine legume si fructe (si alea ofilite). Micul dejun invariabil la fel. Ciorbele de la pranz erau foarte bune.

Daca mancarea sa ziceam ca era, mesele nu se prea gaseau la orele cand lumea avea nevoie de ele; adica pe la 8,12.30 - 13 si 20. Trebuia sa stai dupa altii sa termine de mancat sau veneai la exact cand deschideau restaurantul (coada si atunci la usa). Deci spatiul e mic si supraaglomerat.

La pranz si cina stateai la coada (8-10pers) ca sa-ti de cineva 50ml de bautura spirtosa. Nu inteleg de ce tb sa stau la coada cand sunt o gasca de baietasi ce se plimba pe acolo si pot foarte bine sa serveasca cand vad ca se imbulzeste treaba. Probabil in speranta ca poate renunti si nu le mai consumi bautura. Ceea ce am si facut de vro 2 ori.

In primele zile, dimineata era un singur prajitor de paine si tb sa stai si acolo la coada. Credeti-ma, nu am mai stat atat la cozi, de pe vremea comunistilor.

Seara la 9 inchid tot - mancare, dozatoare - si daca vrei sa stai la terasa (in caz ca ai prins masa din timp) simti ca deranjati personalul.

Se simte economia in orice. Poate si concetatenii ar tb sa se autoeduce putin. Chiar nu-ti tb 12 felii de pane prajita si iti trimiti copilul sa ti le aduca, in timp ce tu mai ei 10 neparajite (eventual mai aduce si sotia 10 ca nu a stiut ca ei tu). Dar de aici, pana la a cere 5 prajituri (ca nu vrei sa trimit pe toti de la masa dupa prajituri) si sa-ti zica ca nu ai voie decat de 4, te enervezi si te face sa-i trimit pe toti de la masa dupa cele 4 prajituri si sa le lasi acolo.

Deci masa a fost un fel de pensiune completa, in sistem impinge tava; absolut obositoare.

Dupa ce te enervezi la masa, urmeaza piscina si plaja.

Piscina e un fel de lighean mai mare, nu prea gasesti sezlonguri si la care romanii nu inteleg ca tb sa-ti tina copii mici cu pamparsi sau slipi (trageti concluzia). Acolo sunt dozatoare de suc / bere / cafea iar dupa amiaza (daca-ti mai tb... si la romani le tb ca sa le lase aruncate) niste foitaje.

In fine, noi ne ducem la mare pt mare nu pt piscina; dar nu au plaja dedicata; nu tu sezlonguri, nu tu umbrele si faci 200m pana la dozatoarele de la piscina (dar face bine la plictiseala).

Sunt de inchiriat sezlonguri (incepand cu ora 9!!! - frate program de boieri) cu 15lei/zi. La pranz le lasam pe plaja cu tot cu umbrela (cumparata), dar prietenii nostri au avut o bafta de nu si-au mai gasit intr-o dupa-amiaza umbrelele. Erau la vreo 100m mai incolo la niste super bronzati cu lanturi. Ce sa faci? Cumperi altele si le cari dupa tine.

Fiind plaja publica nu treceau nici 5 min fara sa se urle vreunul ca vinde porumb, gogosi, bilete la spectacole sau mai stiu eu ce.

Apa a fost curata, am prins o perioada fara furtuni si a fost linistiata. Dupa ce am plecat, cica s-a agitat si au fost valuri mari si au ridicat steagul rosu (deci nici macar de apa nu s-au mai bucurat).

Staiunea mare, aglomerata si murdara. Seara, cosurile (inclusiv cele de pe plaja) dadeau pe afara.

Am mai fost la all inclusive la noi la 3 si la 4 stele. Dar aici ei sunt departe de ce inseamna asta, adica nu au numic din ce da stare de bine intr-o vacanta - masa in sistem de angoasa, piscina mica si aglomerata, plaja publica.

Deci, alegeti altceva; adica puteti sa dati ceva mai multi bani (cam 15%) si va duceti undeva decent la all inclusiv romanesc (ca si recomandare, daca va luati bilete din timp, puteti incerca Mera Resort din Venus - acolo aveti plaja dedicata cu apa linistita, piscina mare, spectacole seara si ceva mai mult spatiu personal) sau alegeti Bulgaria.

Daca sunteti mai stramtorati si vreti totusi la mare, sunt atatea alte locuri decente de cazare la bani mai putini; va bucurati de mare, liniste si de mancat se gaseste.

Eu nu mai fac greseala cu Steaua de Mare.

Trimis de Toni D in 25.08.17 11:10:29
Validat / Publicat: 25.08.17 13:37:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Toni D); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.17 13:36:55]

Bun revenit, cu impresii, după o absență semnificativă

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 03&ridAnt=81222

sau alegeti Bulgaria

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

• Alte impresii din această RUBRICĂSteaua de Mare, complex hotelier:

• pagină generată în 0.038209199905396 sec