ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2017
AUG-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Locatie acceptabila, restaurant bun

Ramasesem datoare cu acest review, scuze pentru intarziere.

Albergo Tavernetta este, de fapt, o afacere de familie, un imobil cu un etaj, restaurant la parter.

Gazda, nevorbitoare de engleza, mi s-a parut cam distanta, dar angajatii (am intalnit doua romance) erau amabile si dornice sa te ajute.

Camera este de marime medie, modest mobilata, am avut pat matrimonial, un dulap, un birou, doua noptiere, TV, AC si ventilator. Nu avea minibar. Baia avea cabina de dus. Patul a fost comfortabil, apa calda non stop.

Micul dejun dezamagitor, tipic italienesc, l-am refuzat in cele din urma.

Locatia este retrasa, nu e nici un magazin in jur, de-abia la 2 km un minimarket, nu aveai de unde sa iei o apa. Daca nu ai masina sa te deplasezi, te chinui ca pieton. Nu exista trotuare pe alocuri, nu poti merge pe jos la destinatii.

Am fost pentru Gardaland, din locatie se ia pe via Bastia si se ajunge la Resortul Gardaland. Acolo se ia bus free pana la parc. Distanta asta pana la resort se facea in 10 minute, dar trebuia sa mergi pe o straduta in plin camp, neluminata, fara trotuar.

Ar mai fi fost o varianta, sa ajungi la gara, de unde luai celalalt bus gratuit, era doar o statie, dar drumul pana acolo era o adevarata aventura. In mare parte se mergea pe langa masini, pe marginea soselei, se trecea pe sub un pod, in curba, slab semnalizat, foarte periculos pentru pietoni. Iar o statie de bus cred ca se lungea pe 2-3 Km.

Restaurantul se intinde pe terasa, are o gama larga de produse, la orele 23 era plina de oameni (ma intreb de unde, tinand cont ca era o zona cam pustie). Pastele, Pizza si Lasagna au fost bune. Se incaseaza coperta, adica cei 3 E pentru aranjarea mesei, e ceva nou si pentru mine. Langa locatie se afla o patiserie si un bar.

Din Gara Peschiera del Garda se ajunge cu bus 164, o statie si apoi cam 500-600 m pe jos, directia Verona.

Chiar daca este intr-o locatie pustie, consider ca este cea mai buna si economica alegere pentru Gardaland. Nu am avut motive de nesiguranta, chiar daca m-am intors numai la orele 24.

Trimis de vacantamea2012 in 24.08.17 10:29:42
    Validat / Publicat: 24.08.17 11:05:17
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2096 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacantamea2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Dulapul colt cu baia, usa rabatabila la baie.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[24.08.17 11:04:14]

Bună, chiar excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Albergo Tavernetta [Castelnuovo del Garda], LAGO di GARDA / PESCHIERA del GARDA" (nou-creată pe sait)

vacantamea2012AUTOR REVIEW
    [24.08.17 11:36:48]

@webmasterX: Este bine.

[24.08.17 12:33:52]

theodorad
    [10.04.18 17:33:53]

Cum e parcul Gardaland? Cat timp ati alocat? Ai ce face in 3-4 zile de parc?

vacantamea2012AUTOR REVIEW
    [10.04.18 18:03:15]

@theodorad: E un parc mare, cu multe distractii, noi am avut abonament si am mers 3 zile, una am alocat-o pentru Movieland, un parc aflat langa, destul de interesant, atractii deosebite.

Gardaland mi s-a parut destul de scump, fiecare atractie avea un pass de 5E ca sa nu stai la coada, iar cel mai ieftin fastpass era 40E care nu acoperea decat 10 atractii.

Mirabilandia mi s-a parut cel mai frumos si mai rentabil ca bani. Acesta este in Ravenna.

Mai este Sealife, un aquarum, o mare pierdere de timp.

Eu iti recomand sa achizitionezi un fastpass, chiar daca pare scump si sa nu stai mai mult de 2 zile in parc, mai bine mergi la Movieland, sunt multe atractii tip cascadorie.

Vezi ca am scris review si la Gardaland si la Mirabilandia (vezi impresii).

theodorad
    [10.04.18 18:12:48]

@vacantamea2012: multumesc mult pentru sugestii!

theodorad, vacantamea2012