ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2017
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2017

Turkish Grill & Pizza *** din Venus, o optiune gustosa

După ce am luat masa la Cherhana Venus (vezi impresii) în prima zi a sejurului nostru, am spus ca trebuie să mai încercăm și alte bucate, mai altfel decât acasă, doar suntem în vacanță, deci să ne răsfățam!

Plimbându-ne prin stațiune, o pancartă mare, amplasată pe trotuar, în dreptul restaurantului “Turkish Grill & Pizza” *** ne informa că este ofertă între orele 12:00-17:00, pizza 1+1 gratis, la 30 lei.

Ne-am zis, hai să vedem despre ce este vorba, dacă nu mergem noi în Turcia, iacă-tă au venit ei cu mâncarea la noi, și mai au și ofertă!

Un sultan și o cadană, festiv îmbrăcați, vă întâmpină la intrarea în restaurant, manechine bineînțeles.

Restaurantul este o sală foarte mare, dichisita în stilul tradițional turcesc. Decorul este supraîncărcat cu ornamente gen: abajururi colorate, lustre, candelabre, carpete pe bănci și pe banchete, pe mese sub sticlă țesături colorate cu rol de față de masă, brâuri țesute îmbracă bârnele plafonului cu lambriuri și stâlpii de susținere. Draperii colorate atârnă grele peste geamuri. Canapelele, fotoliile si scaunele multicolore isi asteptau clientii. Lămpile lui Aladin se inghesuiau, care mai decare mai ornate, pe pervazele restaurantului.

În toată nebunia de culori și modele parcă aruncate din Cosmos, fără nici o noimă, își face loc și modernul, un uriaș Lcd atârnat de o grindă, cu rol de monitor pe care sunt afișate melodiile care rulează și următoarele care stau la rând. Nu am mai văzut în viața mea atâta impopotionare, inutilă, după mine, chiar obositoare optic.

În prima zi am ales să luăm loc la o masă pe laturile căreia era o banchetă simplă neagră, ba nu, era și aceasta ornata cu strasuri din loc în loc. Am spus în prima zi, pentru că ne-au cucerit aromele bucătăriei turcești și cinci zile am servit prânzul aici. Ce fain, nu mai trebuie să merg în Turcia să savurez mult lăudatele lor preparate.

Ne-am comandat și încercat multe preparate turcesti și sortimente de pizza, pe care le voi prezenta acum:

Adana kebab - picant (un fel de mic uriaș picant 250g carne, cu garnitură 350 gr., de orez, morcov, ceapă, varză roșie, salată verde, cartofi prăjiți), 28 lei.

Patlicean Salatasi (150gr. porția, cu vinete, iaurt și usturoi), care a costat 12 lei.

Saksuka (150 gr. porția, vinete cu roșii, ardei copt) puțin picantă și dulce, o nebunie pe care am savurat-o pe nerasuflate, pe o pită făcută de ei pe vatră. Am vrut să cumpăr de la ei pită care era foarte gustoasă, dar au spus că nu vând separat, numai la comandă cu mâncarea.

Pizza Quatro Formagio (25 lei), Pizza Tono (21 lei), Pizza specială (25 lei), Pizza Prosciuto e funghi (19 lei), Pizza Diavolo (25 lei), Pizza Quatro stagioni (21 lei).

Sosurile care le comandam pentru pizza unul dulce și altul picant, erau preparate de ei și erau foarte gustoase (2 lei/buc.).

În altă zi am mâncat fiecare câte o shaorma (mare, costă 15 lei, mică 12 lei), tot de la ei, dar de la servirea din drum, nu am mai stat în restaurant, era multă lume, așa că am luat-o la pachet.

Mai puteți lua la pachet sau altfel spus, să mâncați pe stradă, de la ei, shaorma de vită, mică cu 14 lei și mare cu 17 lei. Kebab cu 10 lei de pui și de vită12 lei.

Sharorma se serveste și la farfurie, 18 lei de pui si 20 lei de vită. Noi când am comandat în restaurant, ne- a adus-o de afară și am plătit 24 lei, dacă nu stăteam în restaurant, plăteam 18 lei pentru același lucru.

Diferența dintre cele două este că shaorma este servită lipie iar kebabul în pită, chifla.

Prețurile la pizza nu sunt mari, ele fiind cuprinse între 16 și 25 lei. Toate sortimentele pe care le-am consumat, ne-au plăcut foarte mult. Pizza se face pe vatră, pe loc, de aceea durează cam o jumătate de oră până este gata. În timpul de așteptare, noi comandam aperitive cu pită.

Saksuka a fost revelația verii, vreau să o prepar și eu, voi căuta rețeta.

Într-adevăr trebuie să așteptați mai mult la masă până sosește comanda, pentru că totul se prepară pe loc, este proaspăt. Frigăruile sunt pregătite și așezate în vitrina frigorifică, urmând a fi puse pe grătar în momentul preluării comenzii.

Am mâncat, de mai multe ori pe zi înghețată turcească. E delicioasă! E făcută de ei, acolo la restaurant. L-am felicitat pe specialistul care face înghețata. Sortimentele de înghețată turcească pe care le-am consumat sunt: biscuiți cu lapte (preferata noastră), banane, lime, ciocolată, vanilie, mentă, nucă, cocos, fistic, caramel, mure. Cupa 3 lei cupa. Toate sunt foarte aromate, simți gustul de natural, este o înghețată tare, cremoasă, nu se topește ca celelalte care sunt numai apă. Merită să încercați înghețata turcească, o altă revelație culinară din vara acesta.

Pe lângă înghețată am mai cumpărat de la ei baclavale cu nucă, cu vișine, cu cacao, cu 2 lei/buc.

Am intrat și fotografiat baia, care era curată, cu faianță cu proeminente care imită mozaicul, cu sapun lichid si uscător de mâini.

Va recomand să încercați preparatele de la Turkish Grill & Pizza din Venus, noi am fost foarte mulțumiți.

Trimis de Dana2008 in 23.08.17 21:44:00
Validat / Publicat: 23.08.17 23:22:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 6715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Turkish Grill & Pizza*** din Venus, intrarea in restaurant

Yolanda
[24.08.17 09:45:10]

Mereu am trecut pe lânga acest restaurant dar... nu am intrat. Dupa ce am citit rw -ul tau am sa incerc si eu saksuka si celalalte specialitati turcesti dar fara pizza. Mai ales ca inima nu-mi da ghes sa vizitez Turcia.

Fotografiile P14 si P15 sunt ispititoare...

Votat cu placere.

[24.08.17 10:25:19]

@Yolanda: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Saksuka pe pita lor sunt super- bune!

Sper să găsesc pe net rețeta să o pot prepara și eu că tare ne-a mai plăcut tuturor.

Pizza e foarte gustoasa de asemenea!

Nu uita de înghețată, recomand să o guști pe ce cu biscuiți cu lapte... mmm mi de face poftă! Și cu cocos, și cu banane și cu vanilie și cu...

Poftă bună ! si

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.08.17 11:27:37]

Desi articolele grupate sub titulatura "Unde mancam" nu prea ma ispitesc, fiindca nu sunt gurmanda si nici pofticioasa, iar atunci cand in calatorie fiind, prefer sa-mi incerc norocul, acceptand (pentru o mai completa experienta ) si eventualele surprize neplacute, consider ca momentul in care am decis sa ma opresc cu lectura la review-ul tau, a fost unul inspirat.

Locatia pe care ne-ai prezentat-o este cu adevarat originala si provocatoare, iar pozele foarte frumoase graiesc din plin despre desfatarea culinara pe care ne-o propui, intr-un veritabil decor oriental.

Multumesc pentru idee si pentru frumoasa prezentare!

maria55 †
[24.08.17 14:56:41]

@Dana2008: draga mea, un articol util si documentat! Cst despre poze, sunt bestiale! Cunosc localul, ai apreciat just notând f bine si recomandându-l!

Ceea ce ma mira, este articolul anterior din iunie, despre acest local, articol in care nota este absurd de mica, 2,5 si total nemeritată!

Ba chiar duce in eroare, ori localul acesta isi merita nota acordata de tine!

Ma bucur ca ai scris si sper ca utilizatorii acestui sait sa citească si sa-ti dea creditul meritat!

Felicitări pentru ambele articole (cele doua restaurante din Venus) !

[24.08.17 16:30:13]

@maria55: Mulțumesc frumos Maria! Ai dreptate, localul merită apreciat, totul este proaspăt!

krisstinna
[24.08.17 17:54:54]

@Dana2008: Mi-ai făcut poftă de înghețată turcească

Bine, aș mânca orice fel de mâncare de-a lor, îmi plac preparatele turcesti.

Am savurat articolul și pozele

[24.08.17 17:58:38]

@mariana. olaru: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Vezi, Maria, nu toți suntem la fel!

Pentru mine este foarte important să mănânc și să îmi placă, chiar să mă facă fericită aroma și gustul mâncării. Cum spun eu, să am o plăcere când savurez mâncarea...orgasm culinar!

Chiar și eu acasă, nu gătesc mâncarea să fie cu același gust, totul trebuie să mă surprindă... și apropo, nu gust niciodată mâncarea sau orice gătesc, până nu este gata, servita în farfurie. Dacă știu dinainte ce gust are mâncarea, nu o mai poftesc, nu îmi mai vine să o mănânc.

Dacă mâncarea nu este bună, mă supăr

[24.08.17 21:59:39]

@krisstinna: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri, Krisstinna!

Am înțeles că în septembrie treci pe la mare, poate și pe la acest local... încearcă înghețată cu gust de biscuiți cu lapte ????

elviramvio
[27.08.17 06:40:31]

@Dana2008:

Dana, nu stiu cine m-a pus sa deschis azi AFA și sa incep recuperarea articolelor bune cu al tau. Pana la ora cand se deschide restaurantul pentru micul dejun, acolo unde sunt acum, este inca prea mult, mie imi e o foame de lupoaica asa ca nu pot decat sa-ți spun frumos articol, apetisante poze si ma retrag, altfel... Si am retinut locul daca ajung pe acolo.

Plimbari frumoase cat mai multe!

nicole33
[27.08.17 10:04:10]

@Dana2008:

Foarte bună recomandarea, de reţinut.

Cam aşa gândeam şi eu înainte de a ajunge prima dată în Turcia .

Vizitasem deja cele mai bune restaurante turceşti din Bucureşti de la acea vreme, lăsându-mă iniţiată în tainele bucătăriei turceşti, care mă cucerise încă înainte de a pune piciorul pe pământ turcesc.

Apoi a apărut dependenţa

Acum între două vizite în Turcia îmi mai alin dorul pe la restaurante de profil

[27.08.17 14:44:10]

@nicole33: Mulțumesc frumos pentru vizită!

Nu știu dacă voi ajunge în Turcia, până atunci mă alint cu ceea găsesc la restaurantele turcești de pe la noi prin țară.

[27.08.17 14:49:43]

@elviramvio: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Chiar așa de dimineață, citești articolele cu mâncare?

Să vezi articolul cu preparatele din pește de la Cherhana Venus are niste poze și mai apetisante! ????????

Dacă suferă careva de poftă de mâncare, articolele de la restaurante cu fotografiile preparatelor servite acolo, vă vindecă fără medicamente!

Poftă bună și călătorii plăcute!

[28.08.17 22:10:05]

@Dana2008: Vreau inghetata si pizza, ofer la schimb vot acordat cu mare drag.

[12.11.17 13:46:10]

@Dana2008: Încercăm să identificăm acest restaurant pe hartă, te rog aruncă o privire peste următorul link google.ro/maps/@43.844773 ... m/data=!3m1!1e3.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

Dana2008, elviramvio, maria55, mariana.olaru, mishu, Yolanda