ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2017
ÎNSCRIS: 18.06.12
AUG-2017

Către satisfăcător

Sejur in Nea Vrasna, plaja in Stavros :)

Am petrecut un sejur in Nea Vrasna, o mini-statiune conectata printr-o faleza de aproximativ 1,5 km de ceva mai cunoscuta Asprovalta, ambele statiuni mici si destul de putin cunoscute, care insa prezinta avantajul apropierii fata de Romania, la aproximativ 670 km (acesta a fost si motivul pentru care am ales Nea Vrasna, plus impresiile celor care fusesera pe acolo, impresii care m-au ajutat foarte mult sa imi conturez o idée). Nea Vrasna si Asprovalta sunt situate in Golful Strymonikos, de unde incepe peninsula Halkidiki, insa tehnic nu apartin de ea. Cazarea am avut-o la Vila Philoxenia.

Plajele si apa (Nea Vrasna, Asprovalta, Stavros)

In Nea Vrasna si Asprovalta plaja este cu nisip mare si pietris, o bordura de 2-3 m pietris in apropierea apei si acelasi pietris in apa. Apa se adanceste la aprox 1.60 m in 4-5 pasi de la mal, asa ca majoritatea turistilor se scalda in apropierea malului si doar inotatorii buni se aventureaza mai departe. Asprovalta am vazut-o doar in ziua sosirii, nu mi-au placut aglomeratia si atmosfera deloc, in Nea Vrasna macar era mai linistit. Timp de 3 zile am mers la plaja in Stavros, la 5 km distanta pe care i-am facut pe jos prima zi in 50 minute si urmatoarele zile cu bicicletele (inchiriate din Stavros) in 20 minute. Stavros este altceva, o statiune draguta, cu nisip mai fin pe plaja si nisip fin in apa, doar din loc in loc pietre care erau insa vizibile si puteau fi ocolite. Apa se adancea foarte lent, fiind mai calda din acest motiv, plus ca se putea sta pe plaja pana apunea soarele, care nu era blocat de dealuri/cladiri. Am stat pe plaja barului Malibu, aproape de intrarea in Stavros, muzica excelenta, frappe bun, se putea comanda mancare la sezlong, nu am avut motive sa ii schimb. Am mers cu bicicletele in recunoastere pe plaja Platania, era mult, mult mai intinsa, acelasi nisip pe plaja, nu am incercat apa.

Zona Nea Vrasna Asprovalta prezinta avantajul unei varietati de excursii, prin agentie sau pe cont propriu, in apropiere fiind 2 orase mari si frumoase: Salonic si Kavala. Ghida ne-a prezentat excursiile, in fiecare zi puteam merge altundeva (Mt Athos, Meteore, Salonic tur oras si croaziera seara, Kavala, etc). Noi am ales 2 excursii la plaje: Olympiada (5 euro/pers, la banii astia a meritat 100%, peisaj foarte frumos, insa si acolo pietris pe plaja si in apa, iar pe alocuri mici arici de mare in apa – ni s-a spus din prezentare, eu nu i-am vazut, insa am vazut turisti care scosesera cativa arici pe uscat) si Ammouliani, o insulita de vis (25 euro/pers, o recomand 100%, peisaj, nisip fin pe plaja, apa de o culoare incredibila, nisip fin in apa).

Supermarketuri Nea Vrasna

Am calatorit din Bucuresti cu autocarul, un drum de aprox 11 ore, plecare seara la 22.30, sosire la 9.30, intrarea in camera la 12.0. Ghidul ne-a aratat din mers unde sunt situate supermarketurile mari, Matsoutis si Diskount Market, plus un Lidl la vreo 2 km pentru cei care vin cu masina. Noi am apelat doar la mini marketurile din statiune, destul de putine si micute, insa am prins o saptamana super calda, iar in statiune nu prea sunt arbori care sa asigure umbra pe drum, nu avea rost sa batem distante mari.

Atmosfera generala

In toata zona – Nea Vrasna, Asprovalta, Stavros - sunt foarte multi turisti din Serbia, Macedonia, Slovacia, Cehia, asa ca am resimtit din plin in plan auditiv (devenise deranjant sa aud doar limbi slave in jur, chiar daca nu vorbeau exagerat de tare si oamenii erau ok, pur si simplu chestiune de preferinta personala) si am vazut foarte, fooooarte multi copii mici si foarte mici in toate statiunile – ceea ce pentru cei cu copii adolescenti, ca mine, devine usor apasator dupa 2-3 zile. Seara era liniste in zona vilelor, foarte cochete multe dintre ele, toata agitatia fiind pe faleza care uneste Nea Vrasna de Asprovalta.

Am schimbat cateva vorbe cu alti colegi de vila carora statiunea si plaja le placusera mult mai mult, eu recunosc ca sunt subiectiva, stiam unde merg, stiam ca prefer nisipul pe plaja si in apa, apa care se adanceste treptat, etc si am ales sa vad partea buna, si anume ca sunt in Grecia (am vrut sa evit cu orice pret litoralul romanesc). Practic Stavros si excursiile au facut ca sejurul in Nea Vrasna sa fie chiar reusit si intr-un buget decent.

Pentru cei care vor sa isi faca un calcul, am cheltuit 2 persoane: 340 euro cazare si transport, iar acolo 380 euro, cu 2 excursii&rent bikes (90 euro) si toate mesele de seara la restaurant (20-25 euro cina), sezlonguri zilnic – se platea o bautura pe sezlong (3 euro/pers).

Restaurante:

Zinon – pe faleza, prima cina, prima teapa, nu recomand (au discount pentru romani, dar portii foarte mici si sa evitati carnea, noua ne-au adus cateva bucatele cu multa grasime, prezentata ca o mare delicatesa – 9 euro)

Mario – ok, atmosfera placuta, pe faleza, dupa zona ceva mai aglomerata de la inceput.

El Greco – foarte bine. I-am descoperit in seara a 3a si acolo am mers pana la finele sejurului (este situat langa cealalta vila aflata in oferta agentiei si este deschis doar seara, de la 19)

Trimis de Biankita in 23.08.17 12:23:05
Validat / Publicat: 23.08.17 14:47:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 21948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Biankita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Plaja Olympiada, nisip mix, intrare in apa destul de abrupta, dar muzica de la bar deosebit de buna :)

[23.08.17 15:56:21]

Articolul a fost deasemenea selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[03.01.18 15:07:32]

Buna si LMA

Te rog, in vederea viitoarei vacante din august, da-mi ceva sfaturi referitoare la Stavros, eventual cazari decente...

Multumesc

[04.01.18 12:32:10]

La multi ani! Cazari nu stiu, noi nu am stat in Stavros, doar am mers la plaja acolo

[04.01.18 13:32:57]

@Biankita: Am inteles... Tocmai bazat pe impresiile tale alegem Stavros. Oricum, articolul imi este de foarte mare folos. Noi mergem de vreo noua ani in Halkidiki, dar anul acesta am hotarat sa schimbam zona (tot cu una continentala), iar ceea ce am citit ne indeamna sa alegem Asprovalta, Vrasna si Stavro, 3 in 1... Multumesc pentru ca te-ai deranjat sa-mi raspunzi.

[04.01.18 17:00:06]

Ma bucur ca au fost utile informatiile. Am fost si eu de 3 ori in Halkidiki, pe Sithonia, ultima oara prin 2012. Stavros si restul sunt cu siguranta sub Halkidiki, dar sunt suficiente obiective de vizitat in imprejurimi. Recomand inca o data plaja din insulita Ammouliani, o excursie de o zi, mai ales daca mergeti cu masina.

[04.01.18 19:43:02]

@Biankita:... am pierdut mesajul... deci...compratie defavorabila Stavrosului? Oare ne plictisim doua saptamani?

[09.01.18 20:03:42]

Azi am vazut mesajul. Doua saptamani as spune ca da, exista riscul plictiselii. Daca mergeti in grup poate ar mai merge. Eu am ales destinatia asta doar pentru ca mai voiam un sejur ieftin, cu autocarul, dupa vacanta principala in Skiathos. Si pentru ca nu am mai gasit locuri unde ar fi fost prima optiune pentru sejurul 2, adica in Parga.

La setul meu de criterii pentru Grecia, unde pe pe primul loc sunt plajele cu nisip, intrarea lina in apa si peisajele frumoase, nu as alege niciodata Stavros ca destinatie principala, cu atat mai mult timp de 2 saptamani. Sper sa nu te incurc cu raspunsul asta .

[10.01.18 17:10:06]

@Biankita: MS, de raspuns... nu ma incurci de fel, o sa am in atentie sfaturile primite...

Biankita, GoMa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nea Vrasna: