ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2017
ÎNSCRIS: 23.08.17
AUG-2017

încărcat de pe telefon!

Niciodata inca o data!

Am crezut ca 5* sunt 5* peste tot la cerintele de baza. Sa incep cu sejurul care mi-a aratat si o alta parte a Turciei. Incep prin a spune ca am platit mai mult in acest hotel decat intr-o statiune cu mult mai luxoasa si unde banii dati se reflectau in calitatea serviciilor.

- mare grija la ce tip de camera rezervati in acest hotel. Am platit suplimentar peste 100 euro ca sa avem camera cu vedere la mare. Am primit conform politicii hotelului o camera cu vedere 15% la mare si restul la o sosea zgomotoasa si instalatiile de climatizare ale hotelului vecin. Indicatiile altor persoane cum ca trebuia sa le bag ceva in buzunar ca sa se rezolve m-au dezgustat maxim. Mi se pare normal sa primesc conditiile pentru care am dat bani, nu sa incurajez un obicei prost;

- nu ai internet aproape deloc. Mi se pare inadmisibil ca intr-un hotel de 5* sa fii obligat sa stai ca un gandac in lobby ca sa ai internet. Eram zeci de oameni aruncati pe canapele si fotolii in incercarea de a prinde o farama de semnal de net. Va dati seama ce harmalaie? Unii se uitau la meci cu sonor, copiii la desene cu sonor, altii la filme si tot asa. Dezastruos! In camera lasai telefonul pe o noptiera in speranta ca vei prinde un pic de semnal cat sa dai mesaj pe whup. Zero stele la acest serviciu;

- camerele si hotelul sunt frumoase, spatioase, dar nu exceleaza la curatenie absolut deloc. Gasesti resturi de mancare peste tot, mesele de sticla sterse parca folosind lavete cu ulei pe ele. Am intrat in camera si ma pomenesc cu o balta de apa in baie. Imi trimite un nene cu 3 prosoape albe (clar, cele pe care le spala pentru ca tu, client, sa te stergi cu ele pe corp) si le tranteste de jur imprejurul vasului de toaleta in asteptarea instalatorului. Dezgustator! Vasul de toaleta era stropit si cu abtibildul IGIENIZAT pus pe el. Sa fim seriosi! Bataie de joc;

- personalul este sleampad, impiedicat, neatent, needucat, vorbitori de orice alta limba decat engleza. Le cad in permanenta vase din mana. Cred ca au vesela de cauciuc pentru a face fata mainilor lor rare. A devenit un soi de entertainment cand mai pica un pahar. Aplauze, tot setul;

- mancarea este o gluma proasta. Nu au nicio diversitate la mancare. Doar la dulciuri si fructe stau bine, si la paine. Platourile curg efectiv pe jos, nu se sterg si arata ca o cantina dupa ce au trecut cateva zeci de persoane pe acolo. Am mai fost in Turcia, ce-i drept in Belek. Dar, fratilor, am dat mai putini bani acolo si am primit servicii ireprosabile, mancare buna si diversificata in adevaratul sens al cuvantului. Curatenie impecabila si personal cu pretentii;

- piscina este foarte frumoasa si mare. O strica insa, oamenii din ea. Este un hotel unde vin oamenii cu multi copii. Este zgomotos, atat afara cat si pe holurile hotelului. Urla din toti rarunchii si te uiti la parintii amuzati ca odraslele lor se transforma in Tarzan. Am fost si in alte parti si cu toate ca era hotel si pentru parinti, nu vedeai atata lipsa de educatie. Nu te poti relaxa deloc daca iti doresti o limita decenta de zgomot. Toti urla, sar in piscina ca la jocurile olimpice in continuu. In alte hoteluri se permite saritul in piscina doar la copii sau chiar deloc. Mi se pare firesc si de educatie sa reapecti si vacanta altora.

Rusii si ucrainienii fac legea. Am trait pe pielea mea nesimtirea ruseasca, aroganta si lipsa lor totala de respect pentru altii. Nu generalizez, dar le simti prezenta de la o posta.

- barurile din hotel sunt de asemenea o gluma. Se poate muuult mai bine. Nu va lasati pacaliti de costurile reduse la cazare. Reflecta tot hotelul;

- Snack barurile si terasele nu au nicio treaba. 3 gogosi, clatite, inghetata, spaghete super fierte si 2 salate. Poate par aroganta, dar sunt alte hoteluri in care mananci feluri aparte si ca gustare. Am mancat pe fuga doar la restaurantul principal al hotelului;

- Spectacolele sunt ceva gen "petrecere cu prietenii" la tine acasa. Ma asteptam sa primesc un program frumos de entertainment. Am vazut spectacole de circ, dans, scamatorie, dansuri braziliene etc in alte hoteluri. Nu mai comentez, dar a fost mediocru. Am preferat sa stam in holul hotelului;

- se da stingerea in acest hotel :)) de-a dreptul penibil sa ai peste 50 de oameni in lobby si tu la ora 12 stingi lumina si aerul conditionat. Nu am mai trait asa ceva nici in hotelurile romanesti ????????

- nu aveti papuci, halat. Nu pare important, dar cine a mai fost stie. Dai banii si pe serviciile astea. Prosoapele de plaja de la hotel lasa de dorit daca ai ghinionul sa prinzi unul rupt, patat, gaurit. Nu lasati pretentiile deoparte cand vine vorba de detalii. Sunt banii dvs.

- saltelele de pat... Beton armat. Imi pare rau, dar coloana mea a avut de suferit si nu sunt vreo fitoasa, dar se poate sa primesti un pat cu o saltea de 5*.

- in loc de pilota am avut un pled ???????? nu ca simteam nevoia la 40 de grade, dar cu aer conditionat in camera as fi vrut o pilota subtire nu o paturica fara cearsaf;

- minibarul are doar suc si apa. Am primit in alt hotel bere, vin si dulciuri;

Recomand cu incredere alt hotel. Nu acesta. Mi s-a parut amuzant ca reprezentantii agentiilor de turism ne-au spus din autocar ca "s-a schimbat ceva anul acesta". Minunat! Cat de prostesc mi se pare sa oferi mai putin, de calitate mai proasta doar pentru ca anul 2016 nu a fost asa de bun. Au pierdut bani multi pentru ca nu au venit rusii anul trecut si "au taiat" de unde au putut. Implicit, pe banii din buzunarele turistilor. Ma intreb ce zic rusii care lasa "grosu'" de serviciile de anul acesta. Ca doar ei sunt motz in Turcia.

Sper sa va fie de folos!

Trimis de Tynutza in 23.08.17 11:06:43
Validat / Publicat: 23.08.17 15:53:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Hotel Alva Dona

VIZUALIZĂRI: 4213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tynutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 850.00 EUR pe cameră

[23.08.17 15:52:52]

@Tynutza: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 68&ridAnt=81133

TynutzaAUTOR REVIEW
    [23.08.17 16:30:13]

@webmaster26: voi reveni cu imagini cat de curand. Multumesc

rentea
    [23.08.17 18:38:59]

@Tynutza:

Oho, cata dreptate ai... nu ca alte natii sunt toate "usa de biserica" (sau de moschee , dar astia parca sunt coborati din copac...

[23.08.17 21:02:12]

@Tynutza:

La ce hotel ai stat în Belek şi în ce an?

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

TynutzaAUTOR REVIEW
    [23.08.17 21:12:54]

@webmaster45: Am fost in Belek anul trecut 2016, la inceputul lunii septembrie, in hotel Alva Dona. Voi scrie un review si pentru acest hotel pentru a detalia experienta mea in acel sejur.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [24.08.17 06:41:37]

@Tynutza:

Preţul plătit anul trecut, un an atipic pentru turismul turcesc, puternic afectat de reducerea drastică a numărului turiştilor ruşi, altfel majoritari în Antalya, nu este prea relevant în comparaţia pe care o faci.

Anul acesta preţurile sejururilor au început să revină la normal, chiar dacă încă au fost unele reduceri semnificative la unele hoteluri. Ruşii s-au întors în Antalya şi prezenţa acestora se pare că te-a nemulţumit.

rentea, Tynutza
    Alte impresii din această RUBRICĂMukarnas Spa Resort [Okurcalar]: