ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2017
AUG-2017

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Nu recomand aceasta proprietate

Am rezervat aceasta vacanta in luna iunie prin Booking, cazare si mic dejun pentru doi adulti si un copil de 14 ani si un pret de 450 euro. Nu am avut referinte decat comentariile turistilor care au rezervat prin Booking si acesta este motivul pentru care m-am hotarat sa scriu aceste impresii pe AFA.

Drumul l-am facut prin Giugiu cu o oprire de o noapte in Veliko Tarnovo si apoi Makaza. Inca de la inceput am fost dezamagiti de traseul cel mai scurt pe care am fost directionati de Waze catre Archontiko Liamas, drumul era neasfaltat printr-un peisaj neprietenos.

Am ajuns la destinatie in jurul orei 16 si am asteptat destul de mult in holul pustiu pana s-a aratat omul de serviciu cu ochii carpiti de somn. Ni s-au dat cheile de la o camera tripla la etajul 1 (din 2) al hotelului.

Prima impresie cand am intrat in camera a fost ca este neaerisita dar spatioasa, avea AC, minifigider, televizor foarte mic cu tub fara baterii la telecomanda.

Baia era foarte mica cu o cadita de dus de 50x50, o perdea de dus agatata de un suport mobil din sarma care statea sa cada, racordul de alimentare la WC ruginit din care picura mereu apa, bateria de la chiuveta improsca in toate partile iar scurgerea din mijlocul baii era infundata si plina de slin. Infundate erau si scurgerile de la cadita de dus si de la chiuveta.

Lenjeriile erau albe si curate, la fel si prosoapele dar acestea din urma erau pentru doua persoane si nu trei dar perdeaua de la camera era pe alocuri murdara.

Balconul avea o masuta cu doua scaune si uscator de rufe.

A trebuit sa facem intai curatenie in baie, lucru pe care nu l-am mai facut de cand mergeam pe litoral in Romania. Am fost in anii din urma si in Bulgaria, Grecia si Turcia la hoteluri de 3 sau 4 stele dar nu am mai fost in aceasta situatie.

In camera nu erau pahare si in general avea un aer de neingrijit. Lenjeria si prosoapele se schimbau la 2-3 zile dar samponul, sapunul si hartia igienica nu, de aceea a fost necesar sa cerem la personalul de serviciu.

Piscina era mica si neatractiva iar in seara de sambata, inaintea plecarii spre casa a fost organizata o nunta asa incat nimeni nu a dormit pana la ora 3-4 dimineata. Mai mult decat atat la ora 3 dimineata a venit masina de gunoi care a facut zgomot ca o balastiera.

Micul dejun saracacios iar cafeaua foarte slaba si fara nici un gust. Nu am mancat la acest hotel dejunul sau cina desi am fost invitati de proprietarul Kostas, deoarece l-am rugat in prima zi sa ne remedieze problemele din baie, ne-a asigurat ca o va face personal insa nu s-a schimbat nimic.

Una peste alta, sejurul a fost unul placut, asta pentru ca Stravos e o statiune foarte pitoreasca, animata, cu multe taverene, magazine si plaje intinse cu nisip foarte fin si o apa limpede si foarte curata ca o apa de munte.

In apropiere exista un magazin Lidl de unde poti cumpara ca si in Romania tot ce vrei la preturi avantajoase, cu cardul precum si o benzinarie Shell. Benzina e mai scumpa, undeva la pste 7 lei/litrul.

Se poate merge cca 60 km pana la Ouranoupolis de unde se poate face o croaziera pentru a vedea de pe mare manastirile si schiturile de pe muntele Athos (plecare la 10,30 si pret 20 euro adulti si 10 euro copil). Dureaza cca 4 ore.

Trimis de aura emanuela in 22.08.17 14:57:38
Validat / Publicat: 22.08.17 15:31:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aura emanuela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[22.08.17 15:24:32]

@aura emanuela: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

Mutat în rubrica "Archontiko Liamas Hotel, STAVROS" (nou-creată pe sait)

antheos
    [22.08.17 15:45:50]

@aura emanuela: Prima data cand am descoperit Grecia in 1999, a fost Stavros, mi s-a parut minunata atunci,

[22.08.17 15:56:41]

[22.08.17 15:58:42]

@antheos:

intre timp am descoperit ducandu-ma in Stavros de mai multe ori, pensiunea Voula, aflata exact pe plaja, lipita de o mica taverna, aceasta pensiune ti-o recomand cu caldura, foarte curat, gazda dna Voula fiind o gazda deosebita...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

antheos