ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2017
ÎNSCRIS: 30.05.12
JUL-2017

Un hostal mic si util

Notiunea de hostal am acceptat-o de curand si acum mi se pare o alegere economica, mai ales cand vii doar pentru a dormi noptiile.

Hostalul e situat la etajul 2 intr-o cladire de 4 etaje, la doua strazi de Puerta del Sol, la numai 5 minute de metrou. Este compus din cateva camere, un hol in care este receptia si un spatiu unde poti sa bei o cafea/ceai din partea casei.

Camera este mica, dar utilata cu tot ce ai nevoie. Erau doua paturi single, un dulap de haine, un scaun, AC, TV, comoda, noptiere. Baia, extrem de mica, avea cada.

Ferestrele sunt inalte, dar incomode din cauza apropierii excesive de cladirea din fata.

Gazda e o femeie in varsta, vorbea doar spaniola, ne-am inteles mai mult prin semne,

spatiul curat, frumos intretinut. Mobila arata bine, prosoapele curate si schimbate zilnic. A fost nemaipomenit AC, mai ales pe caldurile insuportabile de pe timpul zilei.

Chiar daca era situat pe o straduta laturalnica si ingusta, dupa orele 23 se auzeau zgomote, se simtea pulsul strazii. La ei, dupa orele 21 incepe seara si plimbatul. De-abia pe la 3 dimineata se lasa linistea. Geamurile nu erau izolate fonic.

Se ajunge usor de la aeroport, se schimba 2 metrouri, linia 8 si 3, statia Sol si apoi de mers 5 minute pana la hostal.

Cladirea se inchidea pe timpul noptii, aveai cheie de la ea, una de la hostal si alta de la camera.

A fost placut, curat, central.

Ca minusuri, cada era prea mica, nu era macar un minibar in camera, foarte necesar pe caldurile acelea, zgomotul de noapte.

Trimis de vacantamea2012 in 22.08.17 11:43:04
Validat / Publicat: 22.08.17 12:39:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 1030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacantamea2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Puerta del Sol
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

[22.08.17 12:02:39]

@vacantamea2012: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "R. Lido Hostel, MADRID" (nou-creată pe sait)

[22.08.17 13:30:18]

Foarte util articolul. Voi avea si eu in vedere acest hostal.

Cand spuneti "minibar" va referiti la frigider cu racoritoare?

Fiindca, am intrat pe pagina hostalului, si se pare ca frigider exista (probabil, in spatiul comun).

[22.08.17 19:49:26]

@cristina47: Cand zic minibar, ma gandesc la un spatiu cat de mic pentru a pune ceva la rece, ceea ce nu exista, nici macar in spatiu comun. Poate sa fie in alte camere. Una peste alta, faptul ca avea aer conditionat a compensat, intr-un fel, lipsa refrigiratorului. Oricum, recomand acest hostal, are o pozitie buna si conditiile sunt decente pentru o singura stea.

[22.08.17 20:14:51]

@webmaster26: Da. E O. K. Dupa cum se vede si in poza, era pozitionat in fata H. Ingles.

[22.08.17 20:28:11]

Multumesc pentru raspuns.

Daca nu ati facut inca evaluarea pe booking (in cazul in care ati rezervat cu booking), va sfatuiesc sa scrieti la puncte negative ca nu aveati frigider, nici in camera, nici in spatiul comun. Poate astfel, vor ameliora pe viitor situatia.

Intr-adevar, pozitia este ultracentrala, si camera pare ok.

[07.09.17 15:53:33]

Revin cu alta intrebare: cladirea unde era situat hostalul, avea lift?

[07.09.17 20:23:25]

@cristina47: Hostalul era situat la etajul 2 si avea lift, dar nu incapeau mai mult de 2 persoane.

[07.09.17 20:46:59]

@vacantamea2012: Urcam pe rand.

Multumesc pentru raspuns.

Caut cazare acum si vreau ceva foarte central, si sa nu fie scump.

Am luat o plasa cu o cazare foarte centrala, in Barcelona, care nu avea lift. Si de-atunci, suflu si-n iaurt

[07.09.17 22:46:51]

@cristina47: S-ar putea sa urce doar valizele... glumesc, dar asa mic nu am mai vazut niciodata. De fapt, acolo totul mi s-a parut la dimensiune mica, cum a fost cada. Dar, una peste alta, a fost o cazare acceptabila. Recomand.

[27.09.17 15:21:25]

BUNA ZIUA.

Am citit articolul d-voastra, am vazut ca ati fost cazati aproape de statia de metrou SOL

Acolo ajungem si noi in noiembrie si am rugamintea daca puteti sa-mi dati mai multe detalii cu privire la transferul de la aeroport.

Cat costa biletul, de unde il cumparam, daca exista posibilitatea de a cumpara bilet dus-intors... etc.

Noi avem rezervarea la un hotel aproape de statia de metru SOL si imi da mai multe rute (optionale). As vrea ruta cea mai rapida daca se poate.

multumesc anticipat.

[27.09.17 16:25:34]

@maria 70: Buna, eu am ales varianta metrou, linia 8 pana la statia Nuevos Ministerios, apoi linia 10 pana la Tribunal si, in cele din urma, linia 1 si ajungi la Sol. Trebuie cumparat supliment de aeroport de 3 E si un bilet normal de 2E care acopera numarul de statii. Se ajunge in jur de 40 minute. Metroul merge foarte bine. Se gasesc aparate automate de unde poti cumpara bilete de toate felurile. Iti poti lua suplimentele in avans, iar daca ai de gand sa-ti cumperi card turistic si ai transportul asigurat, nu mai trebuie luat nimic.

[27.09.17 16:46:22]

@maria 70: Daca mergeti cu metroul, biletul se cumpara chiar de la automatele de la metrou, din aeroport, si costa 5 euros.

Schimbati la Nuevos Ministerios, si mai schimbati o data.

metromadrid.es/export/sit ... ticoespanol.pdf

Alta posibilitate este de a lua un autobuz, pana in Cibeles sau Atocha, si de acolo luat metroul pana in Sol. Autobuzul costa tot 5 euros.

Pentru transportul in Madrid, recomand 10 calatorii (12,50 euros). Altfel, o singura calatorie costa 1,50 euros. Biletul este valabil 60 de minute din momentul validarii, atat la metrou, cat si in autobuze. Sa pastrati biletul de metrou, fiindca se valideaza si la iesire. Biletele se cumpara tot de la automatele de la metrou, sau de la ghiseele de la metrou, iar in autobuze, unde se urca numai prin fata, se poate achita si la sofer.

In ce perioada din noiembrie mergeti? Pe 19 noiembrie aveti gratuitate toata ziua la muzeul Prado, fiindca este ziua muzeului. Lunea, este gratuitate la Thyssen-Bornemisza (Paseo del Prado, 8, Madrid-España), deci aproape de Prado. Iar duminica, de la 13.30, aveti gratuitate la Muzeul Reina Sofía. Acestea sunt muzeele din asa zisul Triunghi al artei.

Unde ati gasit cazare, daca nu sunt indiscreta....

[27.09.17 17:03:10]

@vacantamea2012: Card turistic, adica Abono turistico? Bilete de 1 zi, 2 zile, 3 zile, 5 zile si 7 zile?

Nu exista bilet integrat cu suplimentul de aeroport? Adevarul este ca eu de cate ori am mers in varianta metrou, am fost asteptata de madrileni la aeroport, si s-au ocupat de acest aspect. De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, numai o singura data am fost la Madrid fara sa fiu asteptata: prima data! Dar atunci, am luat un taxi.

[27.09.17 22:22:40]

@cristina47: Da, e vorba de tourist card, care iti da acces pe toate mijloacele de transport, inclusiv L8 care duce spre aeroport, fara a plati suplimentul. Acel supliment pentru aeroport arata ca un bilet obisnuit, doar ca este de 3E si nu poti iesi din metrou (la aeroport) fara el. Se poate achizitiona si acolo, inainte de-a iesi, dar mai bine il iei odata cu celelalte.

Te vei descurca, sunt sigura. Depinde doar de cate zile vei sta, ce planuri iti faci si daca va renta sa-ti iei sau nu turist card. Vacanta placuta!

[28.09.17 08:11:47]

Multumesc.

[28.09.17 10:06:18]

@cristina47: Multumesc pentru lămuriri... Cazare avem la Hotel Madrisol, mi s-a părut ok, cu mic dejun inclus.

Să înțeleg că ajung cu metroul până la stația Sol dar schimb la Nuevos cu alt metrou sau cu autobuz? Biletul de 10 călătorii este valabil pe orice mijloc de transport?

Cred că e cel mai rentabil cel cu 10 călătorii, pentru ca vrem sa vedem cât mai mult orașul așa că ne-am propus să mergem mai mult pe jos

[28.09.17 11:30:41]

@maria 70: Biletele sunt valabile pe orice mijloc de transport in comun: autobuz, metrou, tramvai, miniautobuze.

Daca iei autobuzul de la aeroport (Expres Aeropuerto), https://www.esmadrid.com/bus-expres-aeropuerto-madrid, te lasa fie la Cibeles, fie la Atocha (unde are capat de linie). Si de-acolo, ca sa ajungi in Sol, iei metroul. Se poate merge si pe jos, insa nu e tocmai comod sa trageti de bagaje, mai ales daca nu cunoasteti orasul.

Daca preferi sa iei metroul de la aeroport, vacantamea1012 a explicat perfect unde trebuie sa schimbi.

Hostalul ales arata foarte bine si este excelent situat. Eu nu am ales acest hostal fiindca pentru mine, este totusi, prea scump. Merg si eu cu o prietena (sper!), dar noi am rezervat ceva mai modest, pe langa Callao (Gran Via), cu 680 de lei, 3 nopti.

Daca mai ai nelamuriri, cat pot, te ajut, daca stiu.

[28.09.17 11:48:35]

@vacantamea2012: BUNA ZIUA.

Am intrat pe site-ul de metro, si imi da o varianta de linia 8 metro pina la nuevos, apoi c3 pina la statia sol.

c3 este cumva alta linie de metrou sau este linie de autobuz?

As vrea sa stiu daca trebuie sa ies de la metrou sau nu, pentru a nu pierde timpul. In plus, daca optez pentru tichetul de 10 calatorii, mai trebuie sa iau suplimentul de 3 euro sau nu?

multumesc.

[28.09.17 12:24:33]

@maria 70: C3 inseamna Cercanias, sunt trenuri care au traseu mai extins decat metroul. Acesta merge la Aranjuez, dar trece si prin Sol. Nu trebuie sa iesiti de la metrou. Biletul este valabil.

Oricum va trebuie supliment pentru aeroport.

cristina47*, maria 70, vacantamea2012

• pagină generată în 0.052024841308594 sec