ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2017
ÎNSCRIS: 03.08.11
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 si 13

Hotel Zlatiborska Noc Uzice Serbia

Propunerea mea de cazare intermediară, de tranzit, este un hotel accesibil situat într-o zonă muntoasă din Serbia, la cca. 8-9 ore cu auto- dacă porniți din București.

Deși ascuns într-o pădurice de conifere, la 15 km. de Zlatibor, hotelul este semnalizat corespunzător de la strada principală (E763), astfel încât nu îl veți rata. Intrarea se face pe o alee printre copaci, care duce spre parcarea gratuită a complexului turistic Zlatiborska Noc.

Check-in rapid, cu personal vorbitor de limba engleză. Aveam rezervată o cameră triplă (cam. 308) care s-a dovedit a fi un apartament cu 2 camere, hol, grup sanitar și balcon, precum și o semi-chicinetă care ar fi fost foarte utilă pentru o perioadă de ședere mai lungă. Baia - dotată corespunzător, cu prosoape, produse de igienă personală (de duzină), cadă tip jacuzzi, geam pentru aerisire, bideu, feon. În dormitor erau un pat matrimonial, unul single, o măsuță, o comodă cu tv, iar în living o canapea pe care ar fi putut dormi lejer 2 persoane, frigider, AC portabil, tv, fotoliu, măsuță, comodă, un birou și un șifonier. Balconul camerei noastre avea vedere spre piscină.

Fiind un weekend cu temperaturi peste 32 de grade, zona aqua-pool era destul de aglomerată, încât abia am mai găsit două șezlonguri pe care să ne punem prosoapele. Accesul la piscină era gratuit pentru clienții hotelului. De la recepție, la solicitare, am primit tichete cu numele nostru și nr. camerei - pe care le-am arătat la intrarea în zona piscinei. De acolo se puteau lua și prosoape. Deși era destul de aglomerat, piscina era curată și zonele pe care erau așezate șezlongurile (pe iarbă și lângă bazin) - întreținute cu grijă. Copiii au stat acolo până la finalul programului (deschis 9:00-19:00). Atenție, apa are o adâncime de 2,50m și nu există zonă specială pentru cei mici.

Cu privire la masă - rezervarea noastră a fost cu mic dejun inclus. Am ajuns după-amiază și ne-am așezat la restaurantul hotelului pentru a comanda prânzul. Se poate sta și la terasă dar am preferat în interior pentru că aveau AC. Și muște. :) Meniul- în sârbă și în engleză, cu prețuri mici, în dinari. Nimeni din grupul nostru nu avea dinari, așa că am solicitat chelnerului să pună consumația pe cameră, ca să plătim cu cardul la final, la recepție. Ca prețuri: 200 dinari berea, 140 limonada, 130-190 dinari supă/ciorbă, 150 dinari cartofi prăjiți, 160 - jack potatoes, 360- Caesar salad, 200- ardei copți, 700-900 dinari fripturi de pui/porc, 180 clătite, etc. Ce este de menționat- pentru că noi am fost surprinși- ne-au adus scrumiere la masă, în interior. Fumătorii- urale, nefumătorii - huduieli... :)) Ei nu sunt în UE, așa că nu s-au aliniat la norme. revenind la meniu, el pare variat, dar nu au toate produsele. Oricum, ce am mâncat a fost bun, făcut pe loc.

Noaptea am dormit foarte bine - saltelele confortabile și răcoarea din cameră au contribuit în mod egal la somnul nostru odihnitor.

Micul dejun se servea între 07.30-10:00 și era tip bufet suedez. Îndestulător, aș yice, cu produse clasice: ouă fierte, ochiuri, omletă, cremvusti (în plastic!), bacon, mezeluri, cașcaval, brânză, unt, dulceață, brânză topită, iaurt, pate de ficat, frigănele (pâine înmuiată în lapte, dată prin ou și prăjită), produse de patiserie, ceai, lapte, cafea, limonadă, paîne feliată și chifle și... lângă toate acestea... prăjitorul de muște! :)

Check-out rapid, am plătit cazarea și consumația de la restaurant, cu cardul. După micul dejun ne-am pregătit de plecare către următoarea destinație, cea finală - Muntenegru -despre care abia aștept să vă împărtășesc impresii!

Pentru o cazare intermediară este exact ce trebuie. Așa că recomand, sperând să vă fie de folos.

Vacanțe frumoase tuturor!

Trimis de silvia tudoran in 21.08.17 09:47:42
Validat / Publicat: 21.08.17 10:37:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 1259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 piscina dupa-amiaza
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

[21.08.17 10:48:39]

• Alte impresii din această RUBRICĂZlatiborska Noc Hotel [Bela Zemlja]: