ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
JAN-2009

ARTICOL ARHIVAT

Zen la Zan in Voineasa

Am fost acolo anul trecut de revelion si inca cateva zile inainte si dupa. Am gasit un hotel foarte frumos intr-o localitate destul de urata. Sau cel putin asa ni s-a parut, pentru ca fost o iarna lipsita de zapada si zona, incepand de la valea Oltului pana putin dupa Voineasa, avea un aspect destul de trist. Hotelul insa ne-a surprins prin eleganta aflata in contradictie totala cu celelalte cladiri din jur insa intr-o armonie perfecta cu peisajul fabulos in care se afla si pe care, ce-i drept, l-am remarcat abia a doua zi cand a rasarit soarele.

Hotelul are cam toate utiliatile necesare si nu numai. Are un restaurant spatios, frumos decorat, o crama cam "incomoda" pentru scopul ei primordial: o), o sala de sport cu suficiente aparate, o sauna umeda, un jacuzzi generos, o piscina micuta si brrrrece, o sala de conferite folosita in acea perioada pe post de sala pentru tenis de masa, o curte spatioasa, parcare suficienta pentru un hotel plin si un teren de fotbal. Singura dezamgire a fost piscina in care n-am putut intra pentru ca era neancalzita si in mijlocul iernii nu era cea mai atractiva relaxare. Cu destula bataie de cap am folosit jacuzzi-ul de vreo doua ori printre tot felul de programari incurcate, ratate, etc, dar am dat vina pe numarul mare de vizitatori.

Personalul a fost ok, disponibil la solicitari dar fara sa exagereze in amabilitate si fara nici un pic de proactivitate.

Camerele sunt punctul forte al hotelului pentru ca sunt pur si simplu frumoase. Decorate cu mult bun gust, spatioase si elegante, chiar putin sofisticate iti dau o senzatie de confort total. Curate permanent si accesibile si cu un lift care s-a dovedit extrem de util in unele momente. Terasa larga pemitea accesul la o priveliste superba, dar fiind totusi iarna nu pot spune ca am petrecut prea mult pe ea.

Mancarea a fost acceptabila. Am avut pensiune completa plus evident masa de revelion. Aveam posibilitatea sa alegem din cateva variante de meniu pe care le comandam de la o masa la alta. Ar fi putut fi insa mai variate optiunile. Iar gustul... comun. Servirea a lasat insa de dorit, doamnele lipsite de abilitati au raspuns cu greu diverselor solicitari mai speciale cum ar fi paine prajita sau suc la temperatura camerei. Dar pana a doua zi seara am creat o relatie "familiala" de tip matusa - nepoti si am supravietuit pana la final fara sa ne stresam reciproc.

Locatia permite accesul destul de la rapid cu masina la statiunea Vidra care are doua lucruri grozave: o priveliste asupra lacului de acumulare memorabila si o diferenta de inaltime cosiderabila fata de Voineasa ceea ce a facut sa ne urcam in masina de pe pamantul uscat si trist din Voineasa si sa coboram intr-o zapada bogata intr-o iarna in toata regula. Asa ca am avut de toate. Tot Vidra are si un lucrul prost - in weekend pare sa fie loc ca camping pentru locuitorii din jur care se strang ca-n padure la Baneasa si creeaza o atmosfera sa-i zicem "aglomerata". Atunci insa am mers la barajul din apropiere unde am regasit linistea.

Trimis de lex1278 in 14.04.10 23:36:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 4152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lex1278); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliste de pe terasa
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

trandafir 1970 [15.04.10 01:11:35] »

Am vazut pe site preturi cam maricele; se justifica, oare pentru zona?

Am remarcat si eu hotelul cand am plecat de la vilele Vidra (chiar imi notasem locatia, dar cand am cautat pe net acasa si am vazut preturile...).

Deci vara, oare pentru un wek-end nu recomanzi, sa fie aglomeratie ca pe valea Cerbului?

lex1278 [15.04.10 09:48:22] »

Asa e. Preturile sunt cam maricele acum. Noi mergand de revelion am cumparat un pachet si fiind un grup mai mare am avut un pret ok, aflat intr-o medie la momentul respectiv.

Isi merita banii din perspectiva hotelului, a dotarilor si a camerelor. Pentru un weekend de o noapte cred ca e o alegere buna, pentru perioade mai lungi, nu mai sunt asa de sigur.

Aglomeratia nu e chiar o problema pentru ca dupa Voineasa sunt multe locuri frumoase atat pentru plimbat cat si pentru odihna. Nu e musai sa stai sus la Vidra, merita sa treci pe acolo pentru priveliste dar sigur ai unde sa gasesti locuri linistite prin jur.

trandafir 1970 [15.04.10 10:08:52] »

Asa est, e zona este superba si vara, cand noi ne topim de caldura, cred ca merge sa tragem o fuga in zona pentru un week-end. Mai aels ca barajul nu l-am vazut decat invaluit intr-o ceata deasa si trebuie sa-i vedem frumusetea, neaparat. A, nu, in nici un caz nu voi sta la vile, mi-a ajuns un revelion ratat! Multumesc pentru recomandari!

danaches2003 [15.04.10 10:31:55] »

In sfarsit apar impresii si despre acest hotel, la care tot incercam sa ajungem de anul trecut din aprilie. Ma bucur ca impresiile sunt favorabile deoarece ne motiveaza sa facem posibila cat mai curand ajungerea la acest hotel si respectiv in zona. Multumesc si un vot! Am vazut pe site-ul lor ca au o superoferta de 1 Mai..Ma nelinisteste problema legata de aglumeratia din hotel deoarece incerc de fiecare data sa nu prindem perioade aglumerate din cauza copilului. Au cumva locuri amenajate pentru copii?Ceva distractii pentru ei?

Multumesc.

magdalena [15.04.10 10:55:29] »

Daca ai niste poze sunt bine venite. Reusesc sa descopar o Romanie superba cu ajutorul acestui site si a impresiilor "colegilor" mei.

Nici nu as fi crezut ca mi se deschide pofta de a colinda aceasta tara in lung si lat cum o faceam cand eram copil.

Sunt atatea locuri in care imi doresc sa ajung, ca nu am viata sa le vizitez pe toate.

Sa ne dea Dumnezeu sanatate, bani si timp sa ajungem peste tot.

Cam cat a costat o noapte aici? Si pe unde poti manca in alta parte in zona, daca spui ca mancarea aici a fost "acceptabila"?

lex1278 [15.04.10 18:09:01] »

@danaches2003

Copiii se pot bucura in exterior doar de curtea mare si terenul de sport. Nu au jucarii de exterior. Sau nu aveau cand am fost eu, iarna. Acum nu mai stiu. Dar fiul meu cel mare care avea 4 ani atunci nu s-a plictisit deloc in cele cateva in care am stat acolo. A gasit mereu ceva de facut.

@magdalena

Noi atunci am platit un pachet complet de revelion, insa am vazut pe site ca au o sectiune cu preturi actualizate. De mancat n-am vazut nimic altceva in jur, dar sincer sa fiu nici n-am cautat.

Fotografii din pacate nu am cu imagini de la hotel - cele de pe site-ul lor sunt insa foarte "reale". Eu am facut doar fotografii cu peisajele din jur, care merita impartasite cu toata lumea insa nu-mi este foarte clar daca este un lucru acceptat pe site. Din ce am vazut pana acum fotografiile sunt legate strict de locatiile descrise. In urmatoarele calatorii voi avea grija sa documentez si imagistic impresiile.

webmasterXY* [15.04.10 18:54:09] »

@ lex1278, poţi pune orice poze au legătura cu o locaţie, inclusiv din împrejurimi (dacă nu ai 'interioare'). Sunt o mulţime pe site!

danaches2003 [24.08.10 16:23:38] »

@lex1278

Vreau sa va multumesc pentru impresiile postate de dumneavoastra, in urma carora am ales hotelul Zan pentru o minivacanta la inceputul lunii august, de care am fost foarte incantati (voi posta si impresii). Totul a fost la superlativ si exact asa cum ati povestit. Va multumim!

danaches2003, domidoc, lex1278, magdalena, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂZan Hotel [Voineasa]: