ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 19.08.17
JUL-2017

Heraklion - Rethymno - Chania - Falassarna - Elafonisi - Matala

In iulie am luat o vacanta de la o agentie de turism in Creta, Gouves (vezi impresii)-aproape de Heraklion, si pentru ca era prima noastra vacanta in Creta ne-am gandit sa vizitam cat de mult putem in cele 7 zile, dar sa ne si odihnim.

Asa ca, am inchiriat o masina pentru doua zile. Sotul meu a inchiriat masina de pe net, de la firma OK car, pentru 70 euro cu asigurarea inclusa. Am fi primit un Accent automatic care arata foarte bine, doar ca sotul meu nu a putut conduce, iar eu nu am condus niciodata o masina cu cutie automatica, asa ca ne-a schimbat-o cu o alta masina din aceeasi clasa, destul de economica si care nu ne-a cauzat probleme.

Am pornit de dimineata spre Heraklion unde am vizitat Templul din Knossos (15 euro de persoana). Pentru cei pasionati de istorie, arheologie etc... este foarte frumos. Este un fel de sit arheologic, cu mici parti restaurate. Puteti opta pentru ghid sau sa vizitati pe cont propriu cum am facut si noi. Am stat vreo 2 ore. Nu a fost foarte aglomerat, dar era abia 9-9:30 dimineata.

Ne-am urcat in masina si am plecat spre Rethymno. Drumul este unul cu 2 benzi pe fiecare sens si este un drum foarte bun. Eu m-am bucurat de peisaj din plin. In dreapta marea, pe marginea drumului pe km intregi tufisuri cu flori roz si albe, in stanga dealuri si munti. Aveti insa grija la radarele fixe care sunt semnalizate prin indicatoare pe care este desenata o camera! Amenzile de radar sunt destul de mari (400Euro ni s-a spus) si vin acasa dupa 2-3 ani. Vom vedea daca vom fi "cadorisiti" sau nu de statul elen.

Rethymno - un orasel dragut, port venetian, cu stradute pietonale inguste, pavate, exact ca prin Italia si Spania. Sunt multe magazine de suveniruri si nu numai, restaurante si tarase pe marginea marii, o plaja destul de mare si lata si nu foarte aglomerata, ni s-a parut, cu apa marii mai putin agitata fata de locul de unde eram noi cazati. Ne-am plimbat putin prin port, apoi am pornit spre Chania.

Chania - un oras port foarte frumos. Port venetian si acesta, cu mult farmec si istorie. Merita sa va petreceti cel putin o zi intreaga explorand stradutele pline de magazine, plimbandu-va prin port, stand la o terasa si admirand vaporasele de pe mare.

Daca ne vom intoarce in Creta, cu siguranta ne vom alege ca loc de sedere partea nord-vestica a insulei.

Dupa ce ne-am plimbat in tihna, am pornit din nou la drum, spre Falassarna.

Am ales ca loc de petrecut noaptea Falassarna. Am ajuns dupa un drum destul de ok prin Kissamos iar din Kissamos si pana in Falassarna e un drum mai ingust, dar destul de bun.

In Falassarna am ales Panorama hotel, care este unul minunat. Putine camere, o liniste deplina, mancare buna, camera curata si moderna, un view spectaculos asupra marii si un apus de soare ca in povesti.

Am ajuns seara, dar tot ne-am dus pe plaja care este una lata si lunga, cu apa cristalina. Am vazut apusul de soare de pe plaja, apoi ne-am dus in camera la odihna. Dimineata, dupa micul dejun am pornit spre Elafonisi.

Drumul spre Elafosnisi din Falasarna este unul ingust, serpuit, prin munti, dar cu o priveliste minunata. Dupa aprox o ora am ajuns in Elafonisi. Parcarea e gratuita, la 10:30 cand am ajuns erau inca multe locuri de parcare, desi era sambata, iar intalnirea cu micul Paradis a fost una care ne-a lasat cu gura cascata. Credeam ca pozele ce le vazusem pe net sunt lucrate, dar nu! Toate culorile din pozele vazute pe sunt reale si nici nu exprima frumusetea reala a locului.

E de vis! Un loc unde merita sa ajungeti cel putin o data in viata. Cele 3 ore in care am stat aici au fost unele in care pur si simplu nu imi puteam stapani zambetul si euforia. Intr-adevar, bate vantul destul de tare, dar daca va puneti sezlongul pe astfel incat vantul sa bata dispre mare, e chiar perfect.

Aici exista sezlonguri de inchiriat (6-8 euro 2) sau puteti sa va asezati pe prosop, este loc suficient, dar mai interesant este sa va plimbati peste tot. Nu v-ar strica o pereche de tenisi de apa, dar noi ne-am descurcat si desculti.

E foarte placut sa te plimbi prin apa pana la coapse, sau prin apa pana la glezne. Se vad toate nuantele de verde si albastru in apa, e absolut de vis.

Pe la amiaza am plecat inapoi spre Chania, dorind sa vizitam si o plaja din sudul Cretei. Aveam mai multe variante, dar am ajuns in Matala, care era mai accesibila.

Drumul de la Elafonisi pana ín Chania a fost greoi, pe drum ingust, cu multe autocare care se blocau unele pe altele, mers incet si foarte incet. Am ales un alt drum decat cel pe care venisem din Falassarna care a fost pe langa mare, si ne-am dus prin munti, un defileu chiar, dar a fost tare anevoios.

Din Chania apoi am luat-o spre Rethymno si apoi spre Matala cu GPS-ul. Drumul din Rethymno spre Matala este bun, prin munti unde am vazut si statiuni montane dragute.

Matala - o plaja relativ mica cu nisip destul de fin - ajunsa celebra pentru stanca in care au fost sapate chilii de catre calugari si unde se spune ca s-au adapostit primii crestini fugind de persecutori.

Am stat putin si aici, apoi ne-am pornit spre Heraklion-Gouves unde am ajuns pe la 21:30.

Noi ne-am facut traseul de acasa punand pe hartie pentru toate traseele alese durata si lungimea drumului ce le-am luat de pe Google Maps. Ne-a fost de ajutor in mare parte.

Ceea ce intr-adevar a meritat a fost Palatul Knosos, Chania, Falasarna si Elafonisi.

Sper sa va fie utile informatiile si va doresc excursii cu amintiri de neuitat.

Trimis de lianacioban in 20.08.17 21:27:15
Validat / Publicat: 20.08.17 22:02:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 15700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianacioban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Elafonisi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

[20.08.17 22:01:17]

@lianacioban:

In Falassarna am ales Panorama hotel, care este unul minunat.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

maryka
[21.08.17 08:52:36]

Frumoasă plimbare aţi avut, nemaipomenită ideea cu cazarea de o noapte la Falassarna, apoi continuarea drumului spre Elafonisi. Noi am fost anul trecut doar până în Chania, de, am făcut alte trasee, timpul e scurt, cele 7 zile absolut insuficiente. La o data viitoare, sigur voi merge spre partea de vest pe care nu am văzut-o.

Felicitări pentru o vacanţă aşa frumoasă!

lianaciobanAUTOR REVIEW
[21.08.17 09:53:19]

@maryka: multumim. Cu siguranta pentru urmatoarea vacanta vom alege sa ne gasim pe cont propriu bilete de avion, cazare, masina de inchiriat (am vazut ca cineva a inchiriat din aeroport pentru 7 zile cu 150 euro), sigur e mai ieftin decat prin agentie.

Rebela
[23.08.17 12:49:53]

@lianacioban:

Draga Liana, ma bucur si va felicit pentru vacanta voastra reusita!

Cand reveniti in Creta - cu siguranta se va intampla ), sa nu ratati Laguna Balos, pe mare din Kissamos sau terestru, cu masina, lasata in parcarea din varful muntelui si apoi... coborare/urcare!

O experienta pe care nu o veti uita!

Efortul depus este "anihilat" de Minunatia care ne bucura sufletele, retinele, fiintele cand descoperim Balos-ul de la inaltime! Merita!

Plaja Vai este de vizitat, cel putin odata!

Vacante frumoase in Creta, in Grecia insulara si continentala si oriunde in lume!

lianaciobanAUTOR REVIEW
[23.08.17 15:19:37]

@Rebela: Multumim pentru sfaturi! Am citit review-uri despre Balos, si sotul meu nu e un mare fan al urcarilor-coborarilor pe munte. Pentru o alta data, vizita la Bolos dintre mare va fi cu siguranta una ce o vom pune pe lista. De asemenea ne-au facut cu ochiul si Seitan, Preveli, Plakis, Timpaki, Triopetra, doar ca punand pe hartie distantele si cate ore sunt intr-o zi, ne-a dat cu virgula, asa ca traseul a fost cel relatat.

lianacioban, maryka, Rebela
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: