ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2017
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
AUG-2017

Week-end la Pensiunea Terra

umare de aici (vezi impresii)

Vi se întâmplă câteodată să constatați că au intrat zilele în sac? Ei, săptămâna asta am observat că sacul meu e aproape plin cu zilele dintr-un an și că de se mai umple, pot să spun bye-bye voucherului câștigat anul trecut.

Așa că, la treabă... caută doamnă pensiuni libere pentru acest week-end și dă o fugă pe AFA să vezi dacă nu s-a scris...

Și nu oricum, ci undeva pe traseul nostru spre casă, venind dinspre Făgăraș. Dar... iat-o (sper că am văzut bine și întrunește toate cerințele).

Pensiunea Terra situată pe Strada Republicii, nr. 5B (locația exactă aici) nu este pe bulevard, ci este pe o străduță mică situată între o clădire cu de sticlă fumurie și un bloc de cărămidă roșie, încă în construcție. Este indicator spre Pensiunea Steaua Nordului, Terra fiindu-i vecină.

Camerele sunt spațioase și curate, cu tapet pe un perete și zugrăviți colorat (a noastră era galben-portocaliu) ceilalți trei, iar tavanul alb. Perdeaua roșie a fost cam mult pentru ochii mei, dar ăsta să fie cel mai mare bai. Mobilierul este somptuos, sculptat și cu ornamente de furnir. Fiind lăcuit, îți dă impresia de o cameră de palat... Patul mare, lat de 160 cm, saltea moale (am crezut că va fi incomodă, dar a fost chiar ok) este încadrat de două noptiere. Dulapul e mare, cu oglindă.

Alte dotări: televizor cu ecran plat, cablu, 2 calorifere.

Baia de dimensiune medie este aranjată cu gust, are chiuvetă drăguță, dar cam incomodă, toaletă, duș cu hidromasaj...

Camera este prevăzută cu balcon, cu 2 scaune și o măsuță de plastic.

Parcarea se poate face gratuit în fața pensiunii (sunt 5-7 locuri).

Distanța către centrul orașului este de 2-3 km, am plătit 7 lei la taxi până la pensiune, încolo ne-am dus pe jos.

Contra cost se poate servi și micul dejun (câteva felii de salam de două feluri, trei bucăți de brânză, ardei, roșie, două ouă, pâine, unt și gem, ceai sau cafea la alegere). Micul dejun e fix și ți se aduce odată ce te-ai așezat la masă.

Celelalte mese nu se pot servi aici, este în vecini restaurant la Steaua Nordului. Tot foarte aproape e bazinul olimpic și magazinele Profi, Kaufland, DM, Altex... (în sus și dreapta). La mai puțin de un km găsești și Selgros.

Din punct de vedere al aspectului, totul a fost ok... dar, deși nu a fost vineri 13 (ci 18), toate mi-au fost împotrivă... Obosită și încălzită de pe drum, abia am așteptat să fac un duș, și nu oricum, ci cu hidromasaj... Husbandu' a mers la pensiunea vecină să servească o ciorbă de burtă, iar eu... țop în baie.

Pe perete, pe un A4 roșu erau câteva sfaturi: cum să pornești dușul, să nu uiți să închizi ușile, să nu ștergi pantofii cu prosoapele, să nu te ștergi de machiaj pe prosoape, ci să-ți achiziționezi cele necesare de la recepție. Chiar m-am întrebat că oare or fi oameni atât de delăsători? ... eu îmi pusesem de acasă un prosop roșu să pun pe pernă, că eram vopsită de curând și, deși era o vopsea scumpă, nu știi dacă nu se ia tocmai când nu e cazul... Așa că, temele fiind făcute, am intrat sub duș și am stat 7-10 minute... relax total...

Ei, dar stres total a fost când am coborât din cabină (era pe picioare de 10 cm) și am dat în apă... Se scurge ea, hai să las șlapii în baie și să pun prosopul de picioare în cameră, să nu umezesc parchetul. Ok.

Mă șterg, mai fac doi pași și intru în apă - în cameră... baltă! Sun repede proprietara, ies pe scări să cer un mop... după 3 minute vine doamna, se sperie și strigă la mine: Ce ai făcut Doamnă? Așa se face baie? Ai dai cu 60 de litri de apă pe aici... Îi explic că nu am dat, că am închis ușile etc..., că lângă ușa de la baie e uscat și nu știu cum a intrat apa în cameră, ba chiar mai cer un mop, fug să o chem pe biata femeie de serviciu (care a pierdut și autobuzul către casă)... muncesc amândouă, desfac scurgerea, iau apa... mi se mai aruncă că un milion de oameni au făcut baie acolo și nu s-a întâmplat așa ceva...

Am lăsat geamul și ușa deschisă, se va umfla parchetul - mi s-a spus..., doamna nervoasă, supărată (a crezut că am lăsat ușile deschise la cabină), lasă dușul să curgă 10 secunde, nu curge nimic sub cabină...

Eu, supărată... hai să plecăm... soțul împăciuitor spune să am răbdare, să mă liniștesc. Am așteptat să facă și el duș, a făcut oprind apa din când în când, pentru că scurgerea nu făcea față presiunii...

Ca să fie tacâm complet, aplica din partea mea de pat nu se aprindea, iar în baie am rămas în brațe cu suportul de prosoape. M-am speriat că l-am rupt, dar ieșise din suport (nu-s eu finețea în persoană, dar nici așa dărâmătoare nu sunt...)

Așa că prima zi de cazare a fost ciudată, a doua și a treia zi ok, am fost serviți frumos și ni s-a vorbit la fel, la plecare am primit și factura și bonul fiscal. Pensiunea a fost plină - turiști români și polonezi, pare-se lumea mulțumită... Și pentru mine ar fi fost un loc plăcut de relaxare dacă...

Cele rele să se spele... (dar fără să se umfle parchetul!) :D

Trimis de Cdia in 20.08.17 21:21:08
Validat / Publicat: 20.08.17 22:11:39

VIZUALIZĂRI: 943 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Terra
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[20.08.17 22:10:18]

Mutat în rubrica "Pensiunea Terra, ALBA IULIA" (nou-creată pe sait)

CdiaAUTOR REVIEW
    [20.08.17 22:20:54]