ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2017
ÎNSCRIS: 09.04.10
AUG-2017

Efharisto Stella!

Iata-ne cum, dupa vreo 8 ani in care am tot experimetat all-inclusive-ul atat grecesc cat si turcesc si bulgaresc, am spart in sfarsit gheata cu o vacanta self-catering in Insula de Smarald.

Intentia de a petrece o vacanta in Thassos o aveam de vreo 3 ani, insa nu suntem genul care sa ne planificam vacanta cu luni bune inainte, ci doar pe ultima suta de metri cand, de buna seama, in Thassos -insulita vanata de multi dintre ai nostri compatrioti, nu mai puteam gasi locuri libere decat cu mare noroc.

Anul acesta s-au aliniat stelele si, in sfarsit, cu vreo 3 saptamani inainte de inceperea concediului, am bagat un ochi pe AFA, am vazut care ar fi recomandarile pentru cazare in Thassos si mi-a atras atentia aceasta "Mouraki Stella".

Am sunat imediat si mi-a raspuns chiar proprietara, doamna Stella care, intelege engleza dar nu prea vorbeste, insa am reusit sa aflu esentialul, ca are o camera libera in perioada 11-18 August.

Rezervarea s-a facut in baza platii in avans prin Money Gram a echivalentului unei nopti de cazare adica 55 euro. Mai exista varianta platii prin transfer bancar intr-un cont din National Bank of Greece, dar comisionul era f. mare raportat la suma platita. Nu exista posibilitatea platii pe baza de card, nici a avansului, nici a restului de plata, odata ajunsi la destinatie, asa ca, daca ajungeti la Stella, trebuie sa aveti cash pentru a achita contravaloarea cazarii.

Dupa plata avansului, am primit mail de confirmare a rezervarii si am asteptat cu nerabdare data de 11 August cand, in sfarsit incepea prima noastra vacanta in Thassos.

Am plecat din Bucuresti pe la 4.00 AM pe traseul Ruse-Veliko-Gurkovo-Stara Zagora-Haskovo-Kardzali-Makaza-autostrada Egnatia-Odos-Keramoti.

Am ajuns in Keramoti la 12.45, cu vreo 4 opriri in traseu si stat in vami mai putin de 10 minute, atat la bulgari cat si la greci.

Dupa 35 minute pe ferry, am debarcat in Limenas si am pornit rapid spre directia Skala Potamia unde am ajuns dupa aproximativ 20 minute.

La iesirea din Limenas se tine directia Panagia (stanga) si sunt aproximativ 17 Km, trecand prin frumosul satuc Panagia si apoi, imediat intrand in Skala Potamia, ambele localitati fiind in dreptul golfului Golden Beach.

Stella Mouraki este localizata in partea de sud a localitatii Skala Potamia si a faimosului Golden Beach, pe partea dreapta a soselei, la cateva sute de metri de iesirea spre Potos.

Ca punct de reper, se urmareste un ATM cu sigla vizibila Alpha Bank iar apoi supermarket-ul Niki. Dupa Niki, a 3-a poarta este Stella Mouraki.

In curte si intr-o gradina de langa curte pot fi parcate aproximativ 8-9 masini.

Noi am gasit loc fara probleme in fiecare seara, desi vila era ocupata 100%.

Vis-a-vis de pensiune se face o strada perpendicular pe soseaua principal, care coboara spre mare, cu multe magazine, taverne, fast-food-uri si chiar o mica bisericuta.

Ca timp, pana pe plaja se fac aprox. 4-5 minute de mers domol.

Pentru aprovizionare cu bauturi si mancare, exista 2 supermarket-uri foarte aproape: un Carrefour expres pe aleea spre plaja si Niki, la 2 case distanta.

Stella Mouraki Studio este de fapt un duplex in oglinda, jumatatea din dreapta fiind proprietatea Stellei, iar cea din stanga purtand numele "Stefania Studios".

Cladirea este structurata pe P+2E, parterul fiind ocupat de familia Stellei.

Noi am ocupat camera nr. 5 la etajul 2 cu vedere spre mare si sosea. Desi traficul pe soseaua de centura a insulei este destul de intens, zgomotul nu ne-a deranjat deoarce am dormit cu geamurile inchise, iar izolarea fonica a cladirii se pare ca este foarte buna.

Camera era dotata cu 1 pat dublu+1 pat de o persoana, 1 fotoliu, un dulap pentru haine cu vreo 10 umerase, fara rafturi dar cu 2 sertare in partea de jos, o noptiera si o masuta de toaleta.

Intr-un colt era amenajata chicineta cu chiuveta, plita electrica cu 2 ochiuri (din care unul nu mergea), frigider micut, strictul necesar de vesela (1 ibric, o oala, o cratita, 3 farfurii, 3 furculite, 3 cutite, 2 pahare).

Consumabilele pentru bucatarie de genul detergent vase, burete, servetele, rola, etc nu sunt incluse, insa se gasesc la Carrefour sau la Niki.

Locul de servit masa era balconul mobilat cu o masa + 3 scaune, insa noi am preferat sa mutam masa in camera, avand loc suficient si beneficiind in felul asta si de aerul conditionat.

Baia este medie ca dimensiuni, cu o cadita de dus, WC si chiuveta.

Dusul nu are perdea, astfel ca, se cam face lacaraie pe jos si trebuie ca intre 2 folosiri consecutive ale dusului sa se lase un interval de 5-10 minute pentru scurgerea apei si uscarea pardoselii. Acesta ar fi un inconvenient plus faptul ca baia nu are geam astfel incat aerisirea e precara.

Nu-mi dau inca seama daca paturile erau extrem de confortabile sau noi eram foarte obositi, cert este ca am dormit bustean in fiecare noapte si m-am trezit in fiecare dimineata extrem de odihnita si cu chef de explorat.

Curatenia in camera a fost in sarcina noastra, in acest sens existand o matura, un faras si o galeata cu mop, insa nu a fost cazul sa le folosim, intrucat nestand prin camera, am pastrat curatenia.

Stella ne-a schimbat asternuturile si prosoapele in a 4 a zi de sedere si a mai intrat o singura data in camera cand a fost o vijelie puternica si a vrut sa se asigure ca nu avem lucruri pe balcon care ar fi putut fi luate de vant.

Dat fiind faptul ca vacanta noastra a fost una in care ne-am propus sa vedem cat mai mult, sa exploram cat se poate in cele 7 zile disponibile, nu prea am avut parte de sederi la pensiune, doar atat cat sa dormim si sa ne refacem fortele pentru o noua zi de umblat.

Asa se face ca nu am avut timp sa testam dotarile exterioare, respectiv barbeque-ul si foisorul din curtea pensiunii, insa vecinii nostri se bucurau in fiecare seara de pestele la gratar si de un vin rece in curte la Stella Mouraki, iar noi ne "bucuram" de fumul de gratar, de sarbele oltenesti si de discutiile extrem de animate ce patrundeau suav prin linistea noptii pana la camera noastra.

Noroc ca oamenii cred ca erau si ei destul de obositi si pe la 11 se retrageau cu totii la dulcele somn.

Despre gazde, asa cum au spus si predecesorii mei, niste oameni foarte discreti, abia daca i-am vazut de 2-3 ori.

La plecare ne-am luat "la revedere", ne-a intrebat daca ne-am simtit bine si ne-am multumit reciproc.

In concluzie, sederea la Stella Mouraki a fost una foarte placuta, confortul si curatenia au fost, pot sa zic, peste ce am gasit in anii precedenti in Creta si Rodos la hoteluri de 4 stele, vila este foarte bine pozitionata avand acces rapid la plaja, magazine, taverne, drum de acces.

Fiind genul de turisti ghidati de principiul "o noua vacanta, un nou loc de explorat ", nu pot spune ca voi reveni in Thassos si la Stela Mouraki, insa recomand cu caldura aceasta pensiune celor care doresc o cazare buna la un pret corect pe frumoasa Insula de Smarald!

Vacante minunate tuturor!

Trimis de gattasalvaje in 20.08.17 20:42:49
Validat / Publicat: 20.08.17 21:14:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rodos, Creta

VIZUALIZĂRI: 2375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gattasalvaje); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

DoreD
[20.08.17 22:33:31]

Pentru transfer in conturi bancare din strainatate, recomand transferGo. L-am folosit si este perfect.

Dupa ce faci un cont acolo, transferi local, prin internet banking sau depunere in cont (contul indicat de ei din Romania), suma pe care doresti sa o transferi in contul din strainatate. Faci un transfer local, iar transferGo face translatia si face un transfer local in valuta respectiva si contul indicat.

Stii exact cat te costa (pe mine, urmand un link de recomandare, nu m-a costat nimic), iar cursul de schimb este foarte bun.

Pentru cei ce vor sa incerce, iar comisionul sa fie 0, pot urma link-ul meu trgo.co/ro/r/LVe2Bg (asa cum am facut si eu cu un prieten)

adrianaglogo
[20.08.17 23:14:04]

@gattasalvaje: Eu am stat la Stefania, acum cativa ani.

Cele doua proprietare sunt surori.

Si acolo conditiile erau similare celor descrise de tine.

Noi am platit mai putin, am rezervat devreme si am fost in septembrie.

anya
[30.08.17 12:51:52]

Acum vreo 8 ani am dat 25 euro/noapte, in septembrie, in camera de 3/4 paturi de la ultimul etaj (cea din dreapta). De la ultimul etaj se vede marea iar dimineata vedeam rasaritul din balcon.

Rezervarile le faceam la fiica doamnei (se pare ca intre timp a inceout si d-na Stella sa vorbeasca putina engleza). Insula era mai putin frecventata de romani. In mai si septembrie veneau nemtii. Nu exista Carrefour-ul (nici cladirea in care este), dar produse si preturi bune erau si la ultimul magazin de pe stanga, cum cobori straduta la plaja. Amintiri dragi.

adrianaglogo, anya, DoreD
Alte impresii din această RUBRICĂMouraki Stella Studios: