Residence Bambur Hotel

MEMBRU: PREMIUM
MAY-2017
REGIM MASĂ fara masa
300 euro, fara mic dejun

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” — (1) la momentul publicării, nu existau alte impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment); — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Praga pe vreme ploioasă

Suntem proprietari de vila turistica in Romania, motiv pentru care nu ne putem lua vacante decat in perioadele mai putin solicitate. Asa ca, am blocat calendarul de rezervari pentru o saptamana si am plecat la Praga, la inceputul unui mai ploios si rece, asa cum a fost cel de anul acesta.

Calatorim de obicei cu masina, deci primul lucru care ne-a interesat a fost posibilitatea de parcare a masinii. In Praga acest lucru poate fi extrem de dificil si de costisitor (poate reprezenta pana la 25% din costul cazarii!).

Am gasit totusi aceasta cazare in inima orasului, Bambur Residence, exact langa piata principala!

Din strada nu se vede decat o usa dubla, genul celor de la casele sasesti, greu de identificat, nefiind obisnuiti cu sistemul de numerotare. Noroc ca proprietarul resedintei a fost foarte amabil si a iesit in intampinarea noastra, dupa ce, fiind numai sensuri unice in jur, am ocolit zona de doua ori.

Am reusit in sfarsit sa parcam in curtea resedintei. "Am reusit" este expresia adecvata, pentru ca trebuie sa fii maestru sa intri si sa iesi din acea curte printr-un gang exact de latimea masinii cu retrovizoarele deschise (si, credeti-ma, am 40 ani de condus la activ, prin toata Europa!)

Locatia excelenta, daca vrei sa bati Praga "la picior", ceea ce noi ne propusesem.

In rest, nimic deosebit. Un pat mare si confortabil, o baie curata si... cam atat! Din pacate, o cazare buna, dar fara personalitate. O camera relativ mare, dar supraaglomerata cu mobilier, ceea ce o facea incomoda (usa sifonierului nu se deschidea complet din cauza unui fotoliu prea inghesuit, iar accesul la fereastra era posibil doar mutand fotoliile din loc).

Interesant totusi sa vezi o cladire de la inceputul secolului trecut, in mod evident cu destinatia initiala de locuinte pentru clasa de mijloc si sa iti imaginezi modul de viata al acelor praghezi. Proprietatea apartine de altfel unei familii de intelectuali (doctori si notari) si este acum administrata de fiul lor care a convertit-o in unitate de cazare cu camere si apartamente individuale.

Daca sunteti in cautare de cazare confortabila, exceptional pozitionata fata de principalele obiective turistice din Praga si, mai ales, daca parcarea este un criteriu important, o recomandam celor care nu vor sa petreaca mult timp in camera, ci vor sa aiba un loc linistit si confortabil unde sa doarma. Este clasificata ca 4*, dar eu as spune ca este mai degraba 3*.

Tinand cont de faptul ca este in inima unui oras foarte solicitat ca Praga, 100 Euro/noapte pare un pret acceptabil, desi daca faci abstractie de localizare, mi s-a parut putin supraestimat.

Impresii încărcate de arcrom in 20.08.2017 20:17:54

Validat / Publicat: 20.08.17 21:03:08

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în CEHIA. A mai fost în/la: The Grand Mark Prague
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Serbia, Croatia, Slovenia, Italia, Franta, Germania, Slovacia, Ungaria, Moldova, Bulgaria, Spania, Portugalia, Anglia, Scotia, USA, Olanda, Belgia, Danemarca

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (arcrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  19400 PMA (din 16 voturi) nota2

[20.08.17 21:00:10]

@arcrom: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 44&ridAnt=80985

Mutat în rubrica "Residence Bambur Hotel, PRAGA" (nou-creată pe sait)

[20.08.17 21:28:30]

[20.08.17 22:01:02]

@webmaster45: Va multumesc pentru urarile de bun venit si pentru aprecieri. Trebuie sa recunosc ca sunt placut surprinsa ca din prima zi am trecut de la stadiul de "chibit" la cel de "ucenic".

Am citit localizarea si informatiile adaugate de dumneavoastra si confirm corectitudinea lor.

Voi reveni si cu impresii de calatorie din Praga si din alte locuri prin care am fost.

[20.08.17 22:05:37]

@webmaster45: Da, localizarea este corecta. Multumesc pentru completarea informatiilor.

- ANILU
[21.08.17 14:27:34]

@arcrom: Bun venit în familia AFA.

Felicitări pentru primul articol aici pe AFA.

Este bine, pe viitor, să atașezi și câteva poze.

Mă bucur că v-am cunoscut și v-am convins să vă înscrieți pe AFA.

Toate cele bune.

[21.08.17 15:16:33]

@ANILU: Multumesc mult pentru urari si comentarii. Placerea a fost a mea sa va cunosc si, iata, primul lucru pozitiv din intalnirea noastra s-a intamplat - am devenit membru AFA, deja junior dupa doar o zi! Concediu placut si de-abia astept sa citesc pe unde ati fost!

- elviramvio
[22.08.17 18:48:39]

@arcrom:

Felicitari pentru primul articol, v-am trecut la "urmarite" si asa am vazut ca deja sunteti "de-a noastra", adica scrieti din placere!

- Dana2008
[26.08.17 09:42:34]

FELICITĂRI pentru articol!

[26.08.17 10:12:19]

@Dana2008: multumesc!

[04.09.17 14:34:16]

@Dana2008: Multumesc mult!

[14.09.17 21:21:01]

@arcrom: Bun venit! si succes in continuare. Articolele care vin din partea cunoscatorilor sunt binevenite si ne bucuram de molipsirea cu microbul AFA, se vede ca mentorul @ANILU a fost inspirata.

Si acum conform obiceiului meu, felicitari votat cu placere.

[14.09.17 21:33:09]

@mishu: Multumesc pentru aprecieri si vot. De-abia astept 1 octombrie cand plecam spre Paris oprind in Gyor, Salzburg, Strassbourg, iar la intoarcere in Annecy, Chamonix Mont Blanc, Hochswangau, Melk. Vom povesti atunci mai multe!

- ANILU
[14.09.17 22:05:11]

@mishu: Mulțumesc @ mishu pentru calitatea pe care mi-ai dat-o.

Trebuie să recunosc că spun și vorbesc tuturor despre AFA și o fac cu bucurie și cu mare plăcere și convingere.

Drept urmare avem un nou user @ arcrom, care ne promite multe articole despre plimbările viitoare.

Seară plăcută.

[14.09.17 22:38:04]

@arcrom: Super circuit si nici una dintre destinatii nu a fost parcursa de mine, iar manastirea Melk am vazut-o doar de la distanta mergand din Wels spre Viena. Te pun la urmariti si astept calatoriile. Drum bun!

[14.09.17 22:45:26]

@ANILU: Eu cred ca toti cei care scriem aici scriem ca ne place, iar mie daca mi-ar fi spus cineva inainte de decembrie 2015 ca voi prinde acest microb cred ca l-as fi trimis sa se controleze. In noiembrie 2015 fusesem la TTR si cand am trecut pa langa standul AFA l-am pus pe sotul meu sa vorbeasca cu cel care era la stand (ulterior l-am cunoscut pentru ca atunci il retinusem prin mustatile lui stufoase 😉) ca mie mi-era rusine, aveam senzatia ca ma cunoaste si ma va certa ca nu scriu. Cred ca exista momentul potrivit oentru fiecare, iar placerea pe care o ai rememorand calatoriile este minunata.

Sa ne auzim de bine si in continuare si calatorii placute.

- calatorul
[17.09.17 22:39:21]

@arcrom: Mmultumim pentru informatiile si impresiile impartasite. PS Ma bucur ca am putut contribui si eu la schimbarea culorilor pe aici.

[17.09.17 23:18:23]

@calatorul: Multumesc! Intr-o luna de cand sunt pin AFA am fost ca un cameleon. Mi-am schimbat "culorile" deja de cinci ori, de la chibit la gold! Trebuie sa recunosc ca-mi place sa ma joc de-a AFA!

- calatorul
[18.09.17 01:10:52]

@arcrom: Desigur e un joc placut, l/am incercat si eu acum ceva vreme, de catva timp nu am mai avut cand sa mai scriu si doar citesc ce scriu altii. Desi as avea destule de povestit, dar o sa vina ea si vremea aceea. Asa ca sa ne dorim vacante frumoase si povestiri interesante pe mai departe!