ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 11.08.16
AUG-2017

Sa trebaluim prin Sithonia

4 nopti in Sarti, adica 3 zile jumate, ce dracu poti face? Un plan, evident!

Ziua 1 plaje din sud, sa vedem ceva, sa ne balacim nitel, ma rog; ziua 2, spre nord, cu acelasi plan; ziua 3, vedem noi... N-a iesit asa!

Ziua 1:

imbarcat in masina, directia Kalamitsi (ora 8, undeva la vreo 25-30 km), era un must see; parcare sub un maslin (norocos), parcarea e free.

Plaja pentru toata lumea, ca in toata Sithonia, poti veni cu catel, cu purcel, cu cearsaf, cu scaunel, cu plapuma, chiar si cu sifonierul. e loc pt toti! Are parca 3 locuri amenajate in rest, fiecare cum poate...

impresii? plaja superba, apa frumoasa, insulita din fata e foarte faina, multe foto, soarele care rupea etc; la 10 juma ridicam ancora si plecam, ii fac din faruri unui sarb care cauta disperat loc la umbra, omul imi multumeste. Deh, uneori mai avem si suflet in noi :D

Pe drum, imi apare indicator spre Kriaritsi (sincer, n-o aveam in plan) si fac dreapta: ceva drum prost (cateva sute de metri) dupa care peisajul devine suprarealist: asfalt adevarat (n-are Iasul asa ceva), canalizari la greu, 6 poduri; am citit undeva ca ar fi 70 km de asfalt, drum virajat dar ok, niste copacei pitici, o turma de capre (o sa vedeti in poza), ceva uluitor...

Brusc imi amintesc de "orasul fantoma" (citisem dar uitasem), coboram mult, spre capat asfaltul se termina, iar drum nasol si ajungem intr-o parcare (vorba vine).

Lasam masina, hai sa vedem si noi... plaja ocupata cam 50% la ora 12,2 baruri cu sezlonguri, spre nord ceva nudisti si pietre, plaja salbatica, frumos, foarte frumos!

Plaja, in schimb, e foarte abrupta, e greu de mers pe malul marii.

Ne imbarcam si plecam dar, stilul meu, ia hai ma pe partea astalalta (mi-am blestemat zilele), drum dificil, incap greu 2 masini, se merge la mica intelegere, gasim un loc pe dreapta si tragem acolo, erau prietenii nostril din Hunedoara, am povestit undeva...

Stam la taclale, ne facem selfie, jos se vede superb Klimataria Beach cu o coborare abrupta dar asfaltata. Ne despartim, iar mica intelegere cu cei de pe contrasens si ajungem intr-un mic port cu o plaja simpatica in spate (Tourkomlinionas); lumea voia acolo, eu nu si nu, hai in Skala Sikia, o stiam...

Pana la urma se face cum voiam eu si ajungem la "5 steps in the sand": drum ingust, masini full, in fata tavernei o parcare proprie de 3 locuri (2 ocupate), baietii de la taverna au vazut ca ne cautam loc si ne invita acolo.

Stat pe plaja cateva ore, papat la taverna (voi scrie separat), plecat spre Sarti.

Plaja amenajata e in regimul specific grecilor, o consumatie modica si no problem (mai bine ca la albanezi oricum). Mi-am permis sa servesc o bere din 4 motive: muream de cald; mai aveam 8 km pana in Sarti; legislatia greaca permite o alcoolemie de 0,2/mie; sotia are permis :)

Pe la 5 plecam, ratez intrarea la Valti (aveam in plan) insa intru la Goa Beach: drum catastrofal, abrupt, eu cu masina foarte joasa si cu scut pe ea am crezut ca nu mai urc... pana la urma a iesit bine; despre Goa: nu m-a dat pe spate, un beach bar pe mijloc, ingusta, insa nimic special.

Ajungem in Sarti si soata ma trimite pana la agentia de turism sa vad ce croaziere se fac (programul e 10-14 si 18-22, la greci siesta e sfanta), ma duc si dau peste un grec care vorbea foarte bine engleza, sigur mai bine decat subsemnatul, il intreb si imi spune: maine, adica joi, avem dimineata Muntele Athos, 25 euro/pers; maine seara avem seara greceasca, 28 euro/pers; vineri e Blue Lagoon, 30 euro/pers insa locurile pt vineri sunt deja full iar capitanul vasului a spus ca o sa fie vreme rea si excursia va pica.

Ma intorc stupefiat si pun mana pe laptop: vineri in Sarti 38 de grade, nici urma de vant, ce naiba?

Vor urma cele 3 croaziere...

Trimis de cristic66 in 20.08.17 13:53:12
Validat / Publicat: 20.08.17 15:00:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristic66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Kriaritsi

webmasterX [20.08.17 15:00:20] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Plaje în Sithonia, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

mishu [20.08.17 16:00:46] »

@cristic66: Si iata ca am ajuns si la cel mai recent articol al tau dupa ce m-am plimbat prin Bulgaria, Albania si Grecia. Ce pot spune, si eu am regretat in unele locuri ca te-ai grabit cu povestile trecand prea usor peste locuri care meritau ceva mai mult, inca ca sa te parafrazwz cu articolul anterior,

Mi-a placut, mi-a placut felul vesel si plin de energie in care ai povestit, mi-au placut locurile pe unde ai fost dat si pozele si din cate imi dau seama bom mai avea parte de povesti.

Felicitari, votat cu mare placere.

cristic66 [20.08.17 16:19:13] »

@mishu: draguta ca de obicei, multumesc!

cristic66, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Sithonia: