ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2010
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 21.03.10
APR-2010

Satul Pestera - o destinatie de vis!

Daca vreti sa vedeti cu adevarat ceva spectaculos, vizitati satul Pestera.

Satul Pestera se afla la cca 7km de Castelul Bran, in plina Rezervatia Piatra Craiului. Pestera este satul vecin cu Magura, sat care apare mereu la Pro TV in acea emisiune cu vedetele venite sa munceasca la o pensiune. Satul Pestera este strajuit pe de o parte de masivul muntos Piatra Craiului, iar pe de alta parte de Bucegi.

Nu va indemn sa mergeti la o anumita pensiune din Pestera, va indemn doar sa vizitati Pestera, ca sa va simtiti cu adevarat la munte... realmente are un peisaj pe care nici in Elvetia nu-l vedeti!

Satul Pestera este o mica Austrie sau Elvetie. Am vizitat si pestera liliecilor din acest sat, unde chiar traieste o mica colonie de lilieci-vampiri. Putini stiu insa legenda de care se leaga aceasta asezare. Pe la 1700 insusi Tarul Petru al Rusiei a venit la Pestera sa cumpere niste pamanturi insotit de catre frumoasa printesa Ludmila Berejnova, cu care Tarul avea o relatie amoroasa discreta. A poposit si la Castelul Bran unde ar fi negociat cu un conte transilvanean cumpararea mai multor pamanturi din Pestera.

Contele si Tarul aveau relatii de prietenie foarte stranse si datorita telului lor comun in lupta cu turcii. Insa in ciuda prietenei lor acestia nu s-au inteles asupra pretului pamanturilor. Orbit de frumusetea meleagurilor cat si de dorinta Printesei Ludmila de a avea un mic castel la Pestera, Tarul a facut cale intoarsa in Rusia cu intentia de a mai lua niste galbeni si a se inapoia cu acestia pentru a cumpara pamanturile si a incepe constructia viitorului sau castel. Pe printesa Ludmila insa a lasat-o in grija Contelui pentru a nu atrage suspiciuni legate de relatia lor tainica la portile Imperiului rus. Ramasa doar cu Contele, intre acesta si Ludmila s-a legat o relatie amoroasa. Constientizand ca este o relatie imposibila, in lungile lor plimbari ecvestre, Contelui i-a incoltit ideea sa o omoare pe Printesa Ludmila. Acest lucru s-a intamplat chiar la poalele Pietrei Craiului, in satul Pestera.

Trimis de Victor1 in 14.04.10 20:14:33

VIZUALIZĂRI: 5200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Victor1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Satul Pestera. Vedere catre Piatra Craiului. Satul Pestera (Moieciu) se afla in mijlocul Rezervatiei Naturale Piatra Craiului.

[14.04.10 20:15:19]

Satul Pestera este o mica Austrie sau Elvetie .....

Notă webmaster 11: mutat ecoul în cadrul review-ului

mario 110
[14.04.10 20:25:12]

din descrierea dvs. pare un loc superb; asteptam fotografii.

biancuta
[14.04.10 20:28:17]

Review simplu, scurt, dar util si un ecou foarte interesant, pentru care meriti un vot.

cc_iordachescu
[14.04.10 20:56:39]

Este o destinaţie superbă şi foarte liniştită.

Victor1 - încearcă să mergi şi iarna, este de vis!

magdalena
[14.04.10 21:00:49]

Vrem poze multe! Eu am vazut ceva pe aici: click aici, daca nu aveti poze, asa e?

crima
[14.04.10 21:06:18]

magdalena si mario110, gasiti ceva poze la review-ul meu click aici

[14.04.10 22:23:41]

sectiunea a fost redenumita in "Moeciu si imprejurimi" - astfel vom grupa aici toate review-urile de calatorie din zona Moeciu.

[14.04.10 22:28:00]

@victor, vad ca ai dat punctaj maxim la toate categoriile. a fost doar in virtutea euforiei, sau chiar ai beneficiat de servicii de cazare respectiv masa? desigur de plaja si mare nu cred ca poate fi vorba, va fi schimbat acel 100% cu "nu sunt in masura sa ma pronunt".

[15.04.10 10:08:56]

@webmaster77, am fost impreuna cu familia si un grup de prieteni in satul Pestera de mai multe ori. Drept dovada si faptul ca am postat foto datate diferit. Ne-am cazat de fiecare data la alte pensiuni, dar nu vreau sa le nominalizez tocmai pentru a nu fi banuit ca fac reclama ascunsa vreunei pensiuni. La absolut toate (cele 4!!! ) pensiunile la care am fost cazati (sunt foarte putine pensiuni comparativ cu restul zonei) conditiile au fost la superlativ, lucru care este fascinant atunci cand trebuie sa tii cont de faptul ca te afli in "creierul" muntilor, acolo unde este asezat satul Pestera (in mijlocul Rezervatiei Naturale Piatra Craiului! )

Acolo, in Pestera, chiar te afli la munte: intre Bucegi si Piatra Craiului! Singurul lucru pe care l-am remarcat ca lipseste cu desavarsire: manelele! Credeti-ma ca aceasta asezare este mai frumoasa ca peisagistica decat multe locuri din Elvetia si/sau Austria.

Am calatorit relativ mult prin tara si prin Europa, dar rar mi-a dat sa vad ochilor asemenea peisaje. Ma bucur ca intamplator "am descoperit" satul Pestera, un sat mai putin comercializat, iar faptul ca am postat despre el asemenea cuvinte frumoase, dar REALE, ma duce cu gandul ca nu am facut tocmai bine promovandu-l... existand riscul de a-l "maneliza".

Promit sa mai intervin cu poze.

Sanziana
[15.04.10 10:26:19]

@victor 1 pai lumineaza-ne si pe noi cu acele 4 pensiuni cu conditii de cazare la superlativ. Daca vii in completare si cu poze concrete nu te banuie nimeni de reclama,ar fi interesant sa ne expui toate conditiile care pe tine te-au facut foarte multumit

[15.04.10 10:27:16]

ok, atunci lasam celelalte note acordate de tine pt cazare, masa si servicii.

ileanaxperta*
[15.04.10 12:48:57]

Si mie mi-a placut simplitatea randurilor tale ca si destinatia mai putin cunoscuta. Si puncte si de la mine. Felicitari. Si te asteptam cu impresii si de la alte destinatii atat din tara cat si din Europa.

Succes la scris!

zangela69
[22.04.10 14:57:28]

POTI SA-MI SPUI MAI EXACT CUM ESTE PESTERA LILIECILOR? ESTE usor accesibila ? este ceva organizat? cum se ajunge la ea? Noi mergem weekendul viitor la Simon, si vroiam sa mergem si in comuna Pestera,

[22.04.10 21:14:32]

@zangela69, Pestera Liliecilor din satul Pestera merita vazuta! Nu te astepta insa la ceva extraordinar, fiindca este relativ mica si nu este amenajata, dar este accesibila: chiar merita vazuta.

Nu vreau sa te dezamagesc in privinta satului Simon, dar ca peisagistica este net inferior satului Pestera. In Satul Pestera chiar te aflii la munte... in "creierul lor".

Personal am batut toate satele din regiunea Rucar-Bran si eram pe punctul de a renunta la aceasta regiune pana am descoperit intamplator Pestera.

Faptul ca nu va indrum la vreo anumita pensiune din Pestera este tocmai pentru a-mi pastra credibilitatea ca nu incerc sa fac reclama ascunsa.

Chiar daca nu va cazati in Pestera, macar vizitati-o! Dupa ce o veti vizita sunt convins ca imi veti da un replay de... "ai avut dreptate! "!

[22.04.10 21:19:29]

@webmaster77, am primit cu bucurie instiintarea ca pot intra in posesia unui premiu, motiv pentru care iti multumesc atat tie cat mai ales cititorilor care m-au votat, dar vreau sa precizez un lucru: nu postez comentarii pentru obtinerea vreunui premiu , ci doar din placerea de a face "jurnalism turistic" si de a relata adevarul. inca o data multumesc sincer.

magdalena
[22.04.10 22:24:31]

Cam asa e cu multi dintre noi, ne place ceea ce facem, iar daca pica si un premiu numai bine!

Sa fim seriosi acuma, la cati bani dam pe sejururile pe care le povestim nu ne face un week-end gratis... , dar e binevenit!

E un fel de rasplata ca ne ajutam intre noi.

Pe mine personal m-au ajutat foarte mult comentariile referitoare la multe locuri, unele pe care le-am vizitat urmare a ceea ce e postat aici.

Altele pe care urmeaza sa le vizitez. Si voi povesti cu siguranta!

Ma bucur ca exista comunitatea AFA...

[26.04.10 10:25:38]

Si noi am fost in satul Pestera pentru prima oara chiar in acest weekend. Sunt noua pe acest site de care mi-a vorbit in termeni laudativi o colega de birou ( uite ce facem noi la munca! hahahaha!)

Postarile de aici nu sunt de loc exagerate...rar mi-a fost dat sa vad un loc intr-atat de mirific precum satul Pestera. La Pestera ajungi trecand prin Bran si lasand Castelul Bran "la mana stanga" mergi cca 5km si urci pe drumul din dreapta. Si tot urci...si tot urci pe un drum nu tocmai bun dar superb! Am vazut insa ca au inceput lucrarile de asfaltare a drumului. Ne-am cazat la o pensiune noua,moderna (cu baie proprie) iar gazda (Nicoleta) a fost super amabila si serviabila. Preturile sunt mici, mai mici decat in Bran, iar "decorul" este de departe superior Branului si de fapt intregului Moieciu. (Corect se scrie MoIeciu cu "i"). Te poti plimba pe munte si poti vizita o pestera, iar sotul meu impreuna cu cativa prieteni "s-au dat" cu ATV (mie mi-a fost frica!) Am fi vrut sa venim si weekendul asta (luam amandoi salariul si suntem pusi pe fapte mari!) dar pensiunea era deja amanetata pentru acest weekend. In final ce sa va mai spun: megeti in satul Pestera si o sa va convingeti singuri. Promit sa pun si niste poze cand ajung acasa.

[26.04.10 13:05:37]

Am uitat sa va spun ca la pensiunea Casa BOIEREASCA CARE ARE SI RESTAURANT ( PENSIUNEA LA CARE AM STAT DESI EXCELENTA NU AVEA RESTAURANT) se poate manca o ciorba de vacuta 100% taraneasca si un gulas precum in Ungaria.

[15.10.10 23:39:18]

Am revenit la aceasta pensiune. Am sa fiu foarte la obiect... toamna este superb in Pestera!

Apreciez pozele noi atasate de Victor.

[30.01.11 14:02:27]

Din păcate, nici acest articol nu este 100% original... Şi tot din păcate, am realizat prea târziu că este aşa...

[15.11.12 06:14:59]

Mutat în rubrica "Descopera zona Pestera" (nou-creată pe sait)

biancuta, crima, ileanaxperta*, magdalena, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Peștera: