ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2010
MAR-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Parcul National Cinque Terre

Despre Parcul National Cinque Terre am aflat de la un coleg a carui sotie lucreaza de vreo 8 ani in Italia, insa el a avut norocul sa-l viziteze vara, cand toate traseele sunt deschise.

Noi am fost in martie, chiar in prima zi cand dadeau drumul la unele cafenele sau restaurante. Venind dinspre Milano (unde am avut baza), drumul cu trenul este destul de lung (peste 2, 5 ore).

De ce se numeste Cinque Terre? Pentru ca e format din 5 satucuri magice: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore. In special ultimele 4 sunt suspendate pe stanci si vegheaza asupra Marii Ligurice. Sunt foarte aproape de o localitate ceva mai mare: La Spezia. In imediata apropiere se afla inca o alta localitate superba si celebra: Portofino.

Intre cele 5 localitati noi ne-am deplasat cu trenul (am luat un card de 1 zi, ne-a costat aproape de 10e/pers. , nu mai stiu exact cat, dar pe undeva pe acolo era pretul). Puteai cu acel card sa mergi intre localitati ori de cate ori vroiai. Se poate merge intre localitati si pe o sosea, dar nu stiu pe unde, pt. ca noi am mers doar cu trenul. Asa cum spuneam, marele dezavantaj l-a constituit faptul ca am fost la inceputul sezonului, asa ca nu erau deschise trasee. Singurul interesant pe care l-am facut a fost "La Via dell'Amore", ce leaga Manarola de Riomaggiore- circa 30-40 minute de mers pe o alee sapata in stanca, foarte bine amenajata si ingrijita. E cam ca o faleza. In rest, ne-am oprit in fiecare localitate, am admirat cladirile. Nu as putea sa aleg vreuna din localitati ca sa spun ca mi-a placut mai mult, pentru ca toate au farmecul lor. Cladiri vechi, unele zugravite in culori vii, cu alei inguste, rufe puse la intins intre 2 cladiri la inaltime, cu mirosuri de sos de rosii in care se pusese busuioc. Ce sa mai, Italia din vechile filme, dar adaugati la aceasta imagine si faptul ca unele din aceste case erau parca suspendate pe stanci deasupra marii. Nefiind perioada turistica, era multa, multa liniste, localnicii stateau linistiti pe scaune in fata casei la un pahar de vorba, imagini idilice.

Problema noastra a fost cand am vrut sa mancam, pt. ca nefiind sezon, iar eu dorind sa mergem undeva de unde sa vad marea, nu am avut prea multe optiuni decat sa ne intoarcem in Monterosso al Mare, unde pe faleza erau 2 restaurante deschise in acel moment.

In Corniglia trebuia sa urci din gara ca sa ajungi practic in localitate (multe, multe scari), dar imaginea era superba vazuta de sus. In Vernazza ne-a placut culoarea cladirilor imprastiate in golfuletul ce constituia parca punctul de atractie al localitatii (atat cat am putut noi vedea intr-o sedere de circa 1 ora). Manarola e toata suspendata parca in stanca, iar Riomaggiore e asemanatoare, dar parca coboara din munte catre mare.

E greu de explicat, asa ca o sa incerc sa postez ceva poze.

Nu mai stiu prea bine, dar daca nu ai card, cred ca trebuie sa platesti intrarea pe Via dell'Amore.

Am mers si in La Spezia, care am inteles ca e si ea o localitate frumoasa, dar cand am intrat inspre oras si am vazut gara aglomerata, forfota, ne-am intors rapid in linistea din Cinque Terre.

Oricum, cred ca o singura zi, cum am fost noi, nu e suficient. In Monterosso chiar e si o plaja micuta, multe hoteluri si pensiuni, dar am inteles ca e ff aglomerat vara.

Trimis de chrismo in 14.04.10 19:58:38

VIZUALIZĂRI: 6848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrismo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P19 Din nou in Monterosso

biancuta [14.04.10 20:14:39] »

Foarte interesante impresiile tale si cu multe detalii utile, pentru care meriti un vot.

georgiana [14.04.10 20:42:37] »

De 3 luni astept acest review!

Multumesc frumos, nu am gasit nicaieri poze cu Cinque Terre si prea putine informatii de citit. Acum cand am vazut imi dau seama ca seamana un pic cu Coasta Amalfi, cu orasele de acolo suspendate pe munte, iar jos-Marea Tireniana! Mai ales Vernazza seamana cu Positano!

Visez de un an sa pot macar 2 zile sa vad aceasta zona cu o denumire atat de melodioasa: Cinque Terre!

Sper ca voi avea noroc!

Cristian_h* [14.04.10 22:56:44] »

cineva spunea ca nu poti merge cu masina intre aceste localitati. Soseaua duce la una dintre acestea apoi sunt legate intre ele prin drumuri de acces pietonal, esti sigur ca exista si un drum auto?

Multumesc anticipat pentru raspuns, si mai ales pentru randurile scrise si poze!

Ce apare in poza 3 sunt sosele asfaltate sau poteci de acces?

webmaster13 [14.04.10 23:06:41] »

chrismo am atasat aceasta melodie, insa daca doresti putem schimba!

chrismo [15.04.10 21:51:53] »

Dupa cum spuneam, noi am fost cu trenul, asa ca nu stiu daca au si drumuri de acces (pt. auto) intre ele. Nefiind cu masina, nu ne-a interesat subiectul in mod deosebit. In plus, daca ma gandesc bine, nu am vazut masini parcate. Poate e mai bine daca mergi cu masina, sa te documentezi inainte la un birou de turism din zona.

NU as vrea sa-ti dau informatii eronate. Oricum, pt. cei 8-10e/pers. cat dai pe tren pt. o zi, mie nu mi s-a parut prea mult.

Eu nu am fost pe Coasta Amalfi, insa sotul meu a fost. Chiar a stat la un hotel foarte frumos (Il Saraceno Grand Hotel). I s-a parut un pic mai luxos, mai turistic (mai bine pusa in valoare zona) in Amalfi, dar mai rustic in Cinque Terre.

P.S. Poteci

Alex_Macedo [16.04.10 12:11:04] »

NOTA : A nu se puncta ecoul!!

Dragi comunitari!

Ce inseamna ombrellone attrezzato??? Adica... bull... stiu ce inseamna: umbrela echipata!! Da !!

DAR... CU CEEEEEEE??? Asa... d'un par examplu: umbrela + bechbed sau cu shezlong???

Un raspuns lu' Alex va rog, ca am vorbit si in Italia cu unii administratori de hotel si ne-am inteles.....gaga cu gugu... italienii parlează engleza cum vorbesc eu aramaica!!

Please, guys!!!

THANK'S A LOT !!

georgiana [16.04.10 14:27:59] »

Alex,

banuiesc ca umbrela cu masuta si 2 sezlonguri, noi asa aveam in Lido di Jessolo, pentru fiecare camera. Si era rezervata pentru noi pe toata durata sejurului. Deci, nu ne-o ocupa nimeni!

Alex_Macedo [16.04.10 15:25:58] »

Nota : A nu se puncta ecoul

Multam Georgi!!

... banuiam dar niciodata nu stii si ma trezesc ca ajung acolo si-mi da faroana cu... attrezzatu'n cap!!

Mersi mult!! Daca esti sigura ca e asa e ok... si le rezerv on-line si nu am nevoie de surprize!!

Thx!!

georgiana [16.04.10 16:03:03] »

Alex, nu sunt sigura, banuiesc, dar am acasa un dictionar si verific si revin. Nu vreau, daca banuiala mea e gresita, sa ma trezesc eu cu ''attrezzatu-n'' cap!!! Mai bine-l intrebi pe userul care era expert in numerotarea celeor 3 turnuri din San Marino, ca el nu greseste niciodata!

Dar in ce statiune vrei in Italia??

Alex_Macedo [16.04.10 17:51:24] »

Nota: A nu se puncta ecoul... (stiu ca e cat se poate de off-topic, dar poate in viitor ajuta comunitatea in probleme de factor... cat se poate de hilar... dar, de ce sa avem surprize??? !!!)

1. Din pacate dicitionarul nu ajuta pentru ca e vorba de: din ce anume se compune aceasta umrela! (bate-o focarea!)

2. Statiunea este Lignano (intre Trieste si Venezia)

3. Care-i userul cu cele... Trei Turnuri?? ... sper sa nu apara sub forma lu'... Gandalf a lu' J. R. R. Tolkien!!

Oricum... mersi Georgi!!... ne mai si ajutam din gand'n gand!!

webmasterXY* [16.04.10 18:24:56] »

@Alex_Macedo stai linistit in ceea ce priveste punctarea ecourilor, stim ce avem de facut si de multe ori nu coincide cu ceea ce vrei tu

Alex_Macedo [16.04.10 22:26:17] »

webmaster18! Am o mare rugaminte: ai ceva de spus, trimite-mi mesaj in privat ca nu e nevoie sa aratam... emasculari pe site numai pentru a arata ca sunetem tot timpul in... erectie!!! Daca ai discernamant WM18, te rog sa nu mai faci afirmatii de parca ieri am venit de la coada vacii!!! Ai ceva cu mine iesi la lumina si spune cine esti, ca sa stiu cu cine stau de vorba!! Daca nu... e foarte simplu: imi retrag ambasadele!!... sau mai bine: stau de vorba cu cel ce a initiat acest site!!

HAVE A NICE NIGHT !!!!!

webmaster7 [16.04.10 22:40:59] »

Alex, eu mi-s sigur ca webmaster18 nu a vrut sa te atace cu ceva prin ecoul lui. Cred ca ai inteles tu gresit. Cel putin asta e perceptia mea, dar il las pe el sa se explice, momentan nu e online. Sunt sigur ca e o neintelegere si o veti rezolva.

Dar pana atunci, numai bine si o noapte frumoasa iti doresc!

chrismo [16.04.10 23:04:41] »

Scuze ca intervin si imi pare aproape rau ca am postat, dar alex, esti tare confuz. Ce legatura avea ce ai intrebat tu cu Cinque Terre? Ce am postat este despre Cinque Terre. Ori daca ai obsevat din poze, nici macar un minut nu s-a pus problema de umbrele si alte chestii.

Webmaster, scuze de interventie, dar chiar mi s-a parut deplasat (vorbesc de alex).

Alex, poate ai vrea sa ne explici ce ai vrut sa intrebi, pentru ca altfel postul tau nu are niciun sens.

webmasterXY* [17.04.10 00:16:04] »

@Alex_Macedo Imi pare rau ca ai interpretat gresit, sincer nu ma asteptam, sau poate n-am reusit sa ma fac eu inteles. N-am vrut decat sa-ti spun ca indiferent de cate ori ceri tu ca ecourile sa nu-ti fie punctate, pana la urma noi decidem acest lucru, iar daca noi consideram ca acel ecou trebuie sa-si pastreze punctele, atunci ele vor ramane. Cam asta am vrut sa spun si imi cer scuze daca nu m-am facut inteles.

Alex_Macedo [17.04.10 00:21:19] »

@chrismo - votul meu pleacă spre tine pentru review, având în vedere atracţia câtre scrisele tale. Am considerat că este locul potrivit de a adresa o... întrebare care... poate, în timp, va măcina mai mulţi dintre noi, fără a perturba impresiile tale şi dacă au facut-o, îmi cer SCUZE!! Sper să priveşti totul ca un gest de a afla mai multe şi de ce nu... de a liniştii mai multe întrebari!... Îmi pare râu că am intrat... intempestiv peste review-ul tau!

Succes în orice îti vei propune!!... NO HARM INTENDED!!!

@webmaster7 - Ştii foarte bine că's vertical şiiii... ce'i in guşa-in-capuşă... şi în acelaşi timp... sincer... nu-mi place... să-mi spună cineva( cu scuzele de rigoare!! ), oricine ar fi, care nu se DEFINEŞTE : stai liniştit!... de parcă ieri am ieşit din găoace sau împreună la pescuit dar, nu ştiu cu ce... momeală!! Cu sinceră apreciere sunt de acord să faci afirmaţii DAAAAR, asta nu înseamna că pot sa îmi ataşez costumul de... Big Brother, numai pentru că trec sub denumirea de... WEBMASTER.

DACĂ în continuare se va menţine aceeasi poziţie, adică... IO SUNT WEBMASTER whatever the number and... f**k the rest... EU ma voi retrage de pe AmFostAcolo, pentru ca este INADMISIBIL sa credem ca, daca am primit o... denumire... virtuala cu drept de TARTOR-AL-ENSPELEA... poate fi admisa ORICE AFIRMATIE!!

Va doresc noapte buna tuturor celor care credeam ca suntem ACASA pe AmFostAcolo!!

Respecte tie, webmaster7, care stii ce inseamna sa ridici... fruncea, cand trebuie si... scuze MARI,prietene chrismo pentru involutii care... de fapt, ar fi trebuit sa fie evolutii!!

MA RETRAG!!

david [17.04.10 00:35:14] »

Alex Macedo

Daca este vorba de Lignano Sabbiadoro iti recomand un hotel foarte bun International situat pe plaja cu nisip foarte fin .

Alex_Macedo [17.04.10 00:51:04] »

David, iti multumesc !!! "Pă bune"....vorba unui manelist ! Te voi contacta pe mail. pentru a nu perturba review-ul Cinque Terre care,vad ca in loc de rezolvare aduce a ripostare!!!....glumesc....chiar daca sunt in clipa asta intr-o stare de nervi !!

david [17.04.10 01:03:41] »

Calma, calma pastreza-ti debitul verbal pentru macaronari in cazul in care vei merge la Lignano. In Timisoara avem 14000 de exemplare.

Alex_Macedo [17.04.10 01:16:33] »

David... nici nu stiu ce sa mai spun!!!... IMPORTANT este ca... shit happens... si chestia cu: calma, calma... mi-a adus aminte de Roma... eram... un fel de adolescent iubitor de belle-arte si mi-am asezat fofeaza langa Fontana di Trevi si ma uitam tampit, daca exista arhitectura DOPO, ... deh... sunt eu mai dus cu: da'halatu, halatu

... SI am vazut... un... sonat... un... "neconcordant": GAUDI... si... david, cu toata stima, in Barcelona sau... unde vrei tu... aivea... NU exista nimic dupa MAESTRUL GAUDI

Admin [17.04.10 08:34:52] »

alex, se vede treaba ca ai nevoie de o vacanta reala; fa-ti timp si mai scrie un review, promit ca fac rost de un mini-premiu mai pe-aproape de Oradea (nu precum cel de la Ranca, pe care l-ai daruit, tocmai datorita distantei prea mari).

Si daca cele de mi sus nu te conving - promit ca vin si eu, cu palinca aia de demult promisa.

Iertare, chrismo, pentru perturbarea pricinuita de atatea interventii mai mult sau mai putin pe langa subiectul impresiilor.

Orice alte ecouri off-topic vor fi sterse! (folositi mesajele private in schimb)

rrr2009 [02.08.10 14:04:10] »

Intreba cineva mai sus daca se poate merge cu masina: se poate dar nu merita. masina trebuie parcata iar parcarile sunt putine scumpe si departate de sate.

Cel mai bine iti parchezi masina in la spezia sau levante (localitati mai mari si apropiate) si iei trenul. Trec la fiecare 30 min in sezon, sunt destul de ieftine (cele regionale care opresc in toate satele) si au valabilitate 6 ore. Biletul costa cca 5-6 eur/pers cu urcari nelimitate in cele 6 ore. biletul simplu (o calatorie) costa 3 eur. Cel mai greu ar fi in Corniglia unde sunt 384 de trepte de urcat pana in sat dar este si un autobuz care merge de la gara pana sus (1,5 eur/pers)

viorelgeorgescu [01.07.13 19:55:41] »

@chrismo: va rog daca imi puteti spne care este varianta cea mai buna de a ajunge la"qincue terre " de la Milano, de la Florenta??

intentionez sa merg in aceasta toamna si nu stiu care e varianta cea mai buna ca distanta pt. deplasare (la Milano am fost in sept. anul trecut) si cei de pe la agentii nu prea au habar, asa ca intentionez sa imi procur singur bilete de avion si cazare. multumesc anticiat si va doresc numai bine.

webmaster [01.07.13 20:10:17] »

@viorelgeorgescu: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

În altă ordine de idei, solicitări de informații precum cea de ami sus sunt poate mai inspirat încărcate în secțiunea "Ce-mi Recomandați" - vezi linkul pentru inițierea unei astfel de solicitări aici: amfostacolo.ro/recomandare-noua.php

airam airam [19.07.15 11:53:46] »

@rrr2009 - foarte buna informare ta dar am o intrebare, pana la ce ora circula trenul? Am aflat ca exista un abonament saptamanal pret11-14,3 eur.

airam airam, Alex_Macedo, biancuta, chrismo, david, domidoc, georgiana, rrr2009, viorelgeorgescu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cinque Terre: