ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Surpriza placuta

Nu am mai fost in Olanesti din 83 si ma asteptam sa fie in paragina ca toate statiunile balneo, dar surpriza; abia am gasit cazare, toate hotelurile si pensiunile erau aproape pline poate si din cauza zilei Sf Maria;

statiunea este f. dezvoltata, ca un mic orasel, gasesti de toate, loterie, farmacie, supermarket, frizerie, cofetarie, autoservire, terase, restaurante, chiar si un Aqua Parc mult mai interesant pt copii si nu numai decat renumitul si laudatul T. din Bucuresti si la preturi rezonabile 65 de lei doi adulti si un copil de L-Vsi 85 in wekend;

sant multe obiective de vizitat de la Manastiri la Schituri, calarie, park aventura, pesteri, cascade, trasee montane, renumitele izvoare, diferite tratamente balneo, etc. ;

si ce este important sant indicatoare spre toate locurile, spre deosebire de Muntii Apuseni unde am fost anul trecut si am fost dezamagit din toate punctele de vedere, o mare abureala dar stiu sa se vanda

spre deosebire de aceasta zona din Valcea care impreuna cu Calimanesti-Caciulata mi se par printre cele mai bune locuri de petrecut 5-7 zile pt toate gusturile, poate mai putin pt cei care cauta cluburi;

singurul punct mai slab este capitolul "mancare" in primul rand pt ca astepti f. mult pana esti servit din cauza aglomeratiei si in al doilea rand mancarea gatita nu mi s-a parut prea gustoasa, dar am inteles ca este ceva specific Olteniei asa ca recomand gratarele cu garnituri ca sa mergi la sigur;

preturile sant mai mult decat accesibile:5-9 lei o ciorba; 10- 12 lei un gratar, 6-7 lei pastravul (100 grame), 5-6 lei o bere, pizza pe vatra 12 lei; dar nu prea au o oferta bogata la sucuri, mai ales cele fara acid, foarte greu gasesti limonada; majoritatea pensiunilor practica un pret de 80-100 lei pe camera (3 stele), multe dintre ele au si piscina, unele chiar acoperita;

Intr-un cuvant recomand pt toate varstele atat pt familii cu copii cat si pt cupluri; atentie la semnal digi cam lipsa mai ales net; toate pensiunile au wi-fi, dar sant probleme cu gps daca ai digi si cu semnalul telefon pe trasee

Trimis de marian67 in 18.08.17 23:13:25
Validat / Publicat: 19.08.17 00:53:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.17 00:53:20]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 66&ridAnt=80910

[19.08.17 07:33:44]

@marian67: Este o neconcordanță între notele acordate, textul pe care l-ai scris și concluzia finală.

Spui că:

singurul punct mai slab este capitolul "mancare"

, capitol pe care îl notezi cu 60%, însă, deși spui că este singurul punct slab, notezi cadrul natural cu 12,5% și distracția/relaxarea cu 25%.

A ieșit o medie foarte mică, 4,69% și totuși, la sfârșitul articolului spui că:

Poți detalia de ce ai dat note așa mici la cele două capitole (cele mai importante, totuși, având în vedere că ai scris despre o stațiune)?

zlatna
[19.08.17 21:04:40]

@marian67: După părerea mea Băile Olănești este printre cele mai frumoase statiuni balneare din tara.

Noi mergem des aici, cam o dată pe lună, ne place mult.

Chiar sunt curios, ce cascada e in zona? căci eu acum nu-mi amintesc niciuna.

Statiunea e aglomerată cam toată vara și aveti dreptate, comanda vine greu la restaurant.

Toate cele bune și multe concedii plăcute.

zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Olănești și împrejurimi: