ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017
ÎNSCRIS: 26.08.10
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 & 14 ani

Pensiunea Anisoara, la poarta Apusenilor

Asa cum am mentionat in review-ul de calatorie, baza incursiunilor pe traseele incredibile ale Apusenilor a fost pensiunea Anisoara, satul Chiscau.

Rezervarea camerei si plata avansului le-am facut cu mult timp inainte, la sosire pensiunea fiind destul de aglomerata.

Intr-un moment de inspiratie sun la pensiune spre seara anuntand ca check-in-ul va fi intarziat, drumul de acces dinspre Deva fiind in reparatie, cu semafoare si circulatie restrictionata pe un sens, etc.

Gazda m-a anuntat la sosire ca am avut noroc ca am sunat, altfel era posibil sa fi dat camera pentru ca uitase ca e rezervata si avea multe cereri. Stiam eu ca sunt un tip norocos!

Pensiunea arata ok, are si magazin in fata, bar in lateral, restaurant la parter, la etaj terasa, bucatarie cu aragaz, frigider, vesela, totul la dispozitia turistilor.

Parcare in curtea din spate, doua gratare mari acoperite, lemne pentru foc, foisoare pentru servit masa, o mini-piscina numai buna pentru relaxare dupa traseele montane.

Unul din paturi scartaia ingrozitor, lucru remediat insa cu promptitudine.

Curatenie in camera se face doar la cerere, noi stand doar 4 zile n-am depus nici o cerere ci ne-am dus singuri gunoiul la tomberon. Totusi am cerut hartie igienica cand stocul s-a epuizat...

Gazda ne-a pus la dispozitie la cerere un spatiu in vitrina frigorifica a restaurantului, astfel pepenele rosu si cel galben au stat la racoare... Era suficient si un beci, dar fie ca acesta nu exista, fie ca butoaiele cu palinca si afinata ar fi devenit prada turistilor...

La sosire am beneficiat de o bautura gratuita de bun venit, fiind client "Genius" ! Sic !

Palinca si afinata de casa ne-au picat foarte bine dupa un drum obositor.

Micul dejun pe rezervare era cotat la 4 Euro/persoana/zi. In prima dimineata am testat aceasta varianta. Am primit 2 ochiuri, o felie de telemea foarte sarata, 2 felii de sunca, 2 de kaiser, 2 de salam tip Sibiu si 2 felii de carnati afumat, o rosie, un castravete, 1/4 ardei rosu, paine, 1 cafea sau 1 ceai/caciula.

Coborand pe la 8.30 ni s-a spus ca putem servi micul dejun abia dupa 9.30 pentru ca nu anuntasem de cu seara. La insistentele noastre totusi am fost primiti in prima serie.

In diminetile urmatoare am renuntat la micul dejun la pensiune pentru ca am descoprit delicioasele placinte cu branza si marar proaspat scoase de pe vatra ori clatitele cu dulceata de afine oferite la tarabele de langa pestera Ursilor aflata in imediata apropiere.

Nici cu cina nu am fost mult mai norocosi. In prima seara era deja tarziu sa mai colidam asa ca am ales din oferta limitata : sarmalute cu mamaliguta, snitel sau ceafa de porc cu cartofi prajiti. A doua seara intamplator cineva intreaba la restaurant de meniul zilei. Raspunsul e invariabil : sarmalute, snitel sau ceafa.

De apreciat totusi ca ai nostri copii au primit gratis un desert surpriza : clatite !

Ca obiective turistice in zona desigur locul intai e ocupat de mai sus numita pestera, number one in top pesteri din Romania. O vizita dureaza 40 min, program 10.30 -17.00, tarif de intrare 20 lei/adult, 10 lei/copil. Nu uitati hanoracul, temperatura in pestera fiind de 10 grade.

Din Chiscau la cca 30 km spre Padis (mai exact cu 5 km inainte de Padis) se face dreapta pe un drum forestier pana in campingul Glavoi.

Din Glavoi incep printre altele traseele :

Circuitul Cetatile Ponorului, cu punctele de belvedere ("balcoanele") si coborare la doline (pesteri, rau subteran), cca 5 ore, marcaj cerc albastru

Circuitul Cheile Galbenei, cu Pietrele Galbenei (belvedere), Ghetarul Focul Viu, Cheile Galbenei, Cascada Evantai, Izbucul Galbenei, Poiana Florilor, cca 10 ore, marcaj cerc galben. Acest traseu poate fi si impartit in etape pe 2 zile.

Traseele nu sunt usoare, pe alocuri se urca sau se coboara folosindu-se cabluri si lanturi, un pic de aventura si adrenalina... Bocancii sunt obligatorii.

Totusi pentru o vacanta in care programati mai multe circuite in zona Padis ar fi recomandata cazarea in campingul Glavoi (la cort) sau la Cabana Cetatile Ponorului din apropiere.

Vacante minunate !

Trimis de raducondurache in 18.08.17 19:38:28
Validat / Publicat: 18.08.17 21:27:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BEIUȘ / CHIȘCĂU [BH].

VIZUALIZĂRI: 1018 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 fara orientare turistica te ratacesti...

[18.08.17 23:19:06]

danaeldreny*
[20.08.17 02:22:59]

Eleganță și confort!

Când mergeam noi pe munte dormeam pe te miri unde sau la cort.

Când ieșeam din orașe nici nu spera nimeni să găsească unități de cazare, prin sate și prin creierii munților nici nu se pomenise să găsești ceva, maximum de confort puteam găsi pe la localnici la mica înțelegere sau chiar în școala satului.

Când găseam să dormim în căpițe era maximum de excentricitate.

Povestea un coleg ghid că își ducea turiștii să doarmă în fân ca să le ofere excursii de neuitat și dimineața nu-i mai ieșeau la numărătoare ca se pierdeau turiștii în fân. Era greu să îi recupereze apoi…

Acum lucrurile s-au schimbat mult.

P14 e bestială!

danaeldreny*
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Anișoara [Chișcău / Peștera Urșilor]: