ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017
ÎNSCRIS: 18.08.17
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 12 ani +8 ani

Atentie la rezervarile confirmate de Pensiunea Regal din Santana de Mures

Intrucat doream sa vizitez zona din jurul orasului Targu Mures am ales sa fac o rezervare prin intermediul unui site de turism la Pensiunea Regal din Santana de Mures.

Procedura de rezervare nu a fost una complicata, a doua zi primind un mesaj pe mail prin care am fost instiintat ca mi-au fost rezervate doua camere pentru perioada 17-20.08.2017, pentru care nu trebuia sa platesc niciun avans, singura conditie impusa fiind aceea de a telefona cu o zi inante de inceperea sejurului.

M-am supus conditiilor impuse de unitate, insa neplacuta surpriza a aparut la momentul contactarii unitatii in data de 16.08.2017, cand persoana care se ocupa de administrarea pensiunii (patronii fiind plecati, conform spuselor acesteia, in concediu) mi-a comunicat ca nu imi poate identifica rezervarea, acesta avand cunostinta doar de o alta rezervare pentru 10 camere facuta de o alta persoana fizica pentru perioada 18-21.08.2017.

Am incercat sa-i prezint toate elementele rezervarii facute si a raspunsului primit din partea unitatii prin care mi se garanta rezervarea a doua camere duble, insa singurul raspuns al doamnei a fost ca nu ma poate ajuta cu nimic, astfel ca la momentul acesta un alt grup, sper, ca se bucura de sejurul la acesta pensiune, eu fiind nevoit sa-mi intrerup concediul si sa ma intorc acasa.

Este evident, in opinia mea, ca cei care conduc acesta unitate de cazare, au preferat sa-mi anuleze rezervarea pentru cele doua camere, preferand o alta rezervare pentru un grup mai mare care le ocupa toate camerele.

Faptul ca s-a acordat preferinta unui grup mai mare care ocupa intreaga unitate, ar putea fi, poate, inteles, chiar daca nu are nimic comun cu bunul simt, dar ce mai conteaza acest bun simt cand afacerea trebuie condusa doar in favoarea patronului si in detrimentul celor care au avut incredere in intelegerea convenita prin intermediul unui mail.

Totusi, chiar si in cazul in care din motive pur financiare, ar fi fost preferat acel grup care ocupa intrega unitate, nu vad niciun motiv pentru care nu ar fi trebuit sa fiu anuntat anterior si nu pus in fata faptului implinit. Nici acest minim gest nu a fost realizat de catre patroni si arata, din punctul meu de vedere, o carenta de moralitate serioasa.

Asa ca, in concluzie, cine doreste sa se cazeze la acesta unitate, ar trebui sa-si ia mai multe masuri de siguranta, pentru a nu fi nevoiti sa renunte la o minivacanta planificata anterior.

La final, adaug si intregul mesaj de confirmare a cazarii primit din partea unitatii, pentru a nu genera vreun comentariu de raspuns inutil, putand pune la dispozitie si intregul mail prin care am primit acest mesaj

Bună ziua, Daniel,

Cererea ta de rezervare la Pensiunea Regal din Santana de Mures, 2 camere duble, perioada 17.08.2017 - 20.08.2017, a fost acceptată, fără perceperea unui avans pentru garantarea rezervării.

Iată mesajul hotelierului:

Vă mulțumim pentru rezervarea dumneavoastră la Pensiunea Regal Santana de Mures, perioada 17.08.2017 - 20.08.2017.

Unitatea noastră nu percepe avans la rezervare. V-am păstrat camerele solicitate, vă rog ca înainte cu o zi de data începerii sejurului să reveniți cu un telefon pentru a confirma rezervarea.

Detaliile sejurului dumneavoastră sunt următoarele:

- Check in: 17.08.2017

- Check out: 20.08.2017

- Număr persoane: 2 adulti și 2 copii. Vârstele copiilor la data sosirii: 12 ani, 8 ani.

- Număr camere: 2 camere duble

- Mesajul dumneavoastră din formularul de rezervare: 'Buna ziua.

Sunt interesat de 2 camere duble in perioada 17-20.08.2017'

Dacă mai sunt și alte detalii pe care doriți să ni le comunicați, vă rugăm să ne contactați telefonic.

Pensiunea Regal Santana de Mures, [...]

Trimis de daniel02gc in 18.08.17 16:52:30
Validat / Publicat: 18.08.17 17:55:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daniel02gc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.17 17:54:49]

@daniel02gc: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

Întrebare: ai scris saitului pe care ai rezervat (despre nerespectarea aceleui rezervări)?

Dacă da, ce ți-au răspuns?

[18.08.17 17:55:12]

pt conf, că am uitat: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Regal [Bărdești], TÎRGU MUREȘ + jud. MUREŞ" (deja existentă pe sait)

maria55 †
[18.08.17 18:05:26]

@daniel02gc: util articol, urata pătanie, nesimtire crasa din partea unitatii!

Ceea ce nu inteleg insa este faptul ca nu stiu de ce ai intrerupt concediul! Zona are o groaza de alte pensiuni, sa nu mai vorbim de oras! Santana, Sangeorz, Corunca, sunt in imediata apropiere a orasului, cu zeci de pensiuni, una mai frumoasa ca cealalta!

daniel02gcAUTOR REVIEW
[19.08.17 11:45:22]

@webmasterX:

Am trimis un mail catre site (nu stiu daca am voie sa dau numele acestuia)

Mi-au spus ca nu pot interveni in organizarea activitatii hotelierului, insa imi vor da posibilitatea de a scrie un review dupa expirarea datei pentru care facusem rezervarea.

daniel02gcAUTOR REVIEW
[19.08.17 11:51:57]

@maria55: La momentul aparitiei problemei eram in Cluj, spre seara, am incercat sa gasesc niste spatii de cazare pe net, insa cele care erau mai convenabile, mie si familiei, nu mai aveau camere disponibile.

Aveam de ales intre a ma deplasa in acea zona si a intreba la fiecare pensiune sau sa plec spre casa

Am ales prima varianta, si am amanat pentru alta data vizitarea zonei.

daniel02gc, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Regal [Bărdești]: