ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017
ÎNSCRIS: 08.05.13
AUG-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Turul insulei cu masina

Pe durata sejurului nostru in Laganas, am inchiriat pentru o zi o masina. Avand experienta insulei Creta unde am inchiriat un mic Hyunday Athos cu care efectiv abia ne-am tarat pe drumurile in panta / in rampa... de data asta am inchiriat o masina mai puternica, un Opel Astra.

Prima oprire am facut-o la Plaja Banana Beach. Aici este amenajata o parcare gratuita, acoperita de soarele dogoritor cu panza. Costul a doua sezlonguri cu o umbrela in primele randuri dinspre mare este de 10 euro/zi (zona numita "red area" - cu umbrele rosii) iar in restul zonelor este 7 euro/zi. Plaja este frumos amenajata si se poate servi masa sau doar bauturi fie pe plaja, pe sezlong, fie la terasa, la umbra... Aici marea are valuri, nu ca in golful Laganas.

A doua oprire am facut-o la Castelul Bohali, in varful muntelui la poalele caruia este asezat orasul Zante. Castelul a fost construit de venetieni pe la 1500, distrus de turci apoi reconstruit de britanici... in al doilea razboi mondial au avut si nemtii o cazemata amplasata aici. In fine, este un excelent punct de observatie asupra Marii Ionice in directia peninsulei Peloponez. Locul este bine umbrit de multimea de pini printre care se vede si orasul Zante cu zona lui portuara. Intrarea in Castel este 4euro/adult si 2euro/copil.

A treia oprire am facut-o la Plaja Tsilivi. Aici nu am gasit parcare amenajata dar, mai greu, din intamplare, am gasit un loc de parcare pe o straduta, in dreptul unui hotel, in plin soare (masina fiind inchisa la culoare s-a incins bine de tot!).

Plaja din Tsilivi nu e asa frumos organizata ca Banana Beach dar costa tot 7 euro/zi perechea de sezlonguri cu umbrela.

Ne-am asezat la terasa Seacret Beach, am comandat de mancare si bauturi apoi... pentru prima data in viata ni s-a solicitat sa achitam nota inainte (mancarea si bauturile le-au adus dupa ce am platit!!!). Un dezavantaj al acestei plaje consider ca este si faptul ca toate avioanele din Zakynthos imediat ce decoleaza trec pe deasupra acestei statiuni (la mica altitudine desigur... cu zgomotul aferent... la fiecare aprox 10min... zi si noapte).

A patra oprire am facut-o la Plaja Xigia... de fapt, am vrut sa ne oprim dar... imediat ce am deschis portierele si am dat cu nasul de atmosfera coclita de sulf a acestei plaje, am facut "stanga imprejur" si ne-am continuat drumul.

A cincea oprire am facut-o in portul Agios Nicolaos. Aici am luat (impreuna cu alte 2 cupluri) o salupa care ne-a plimbat prin toate Grotele Albastre (10euro/adult si 5euro/copil). Cand spun "prin toate grotele" spun ca efectiv a bagat salupa prin toate grotele aratandu-ne multiplele culori ale formatiunilor care se formeaza pe peretii subacvatici ai grotelor (galben, portocaliu, violet etc in afara varietatii de nuante de albastru a apelor acelea).

Vasele mai mari (ce pleaca din portul Zante) doar trec prin fata grotelor. In final am facut si o pauza in care ne-a lasat sa intram inot intr-o grota in care nu se putea intra cu barca. Pentru ca initial am ezitat (apa avand adancime de 8m iar fiul meu avand 8 ani) am primit veste de salvare. Asa am putut vedea si noi culoarea extraordinara (bleu deschis) a apei de sub noi in grota intunecata.

A sasea oprire am facut-o la punctul de observare de la inaltime al epavei aflate pe plaja Navagio. Platforma metalica de unde se fac pozele este foarte ingusta iar observarea epavei este relativ dificila motiv pentru care sunt persoane care se straduie zeci de minute sa faca "poza perfecta"... motiv de enervare pentru altii care isi asteapta si ei randul.

Din pacate, era deja trecut de ora 18, si nu am mai facut a saptea oprire la Porto Vromi de unde am fi intentionat sa luam iar o salupa care sa ne duca pe plaja Navagio (mentionez ca exista destule zile in care vantul si valurile fac ca vasele mari sa nu poata opri pe plaja Navagio ci doar stationeaza in largul acesteia in timp ce salupele din Porto Vromi nu au astfel de probleme din cauza taliei lor reduse).

A saptea oprire am facut-o direct la Kampi, soarele apunand in jurul orei 20.45. Aici am ales Taverna Porto Schiza, un local familial (serveau la mese tata, mama si fica) aflat pe marginea falezei la o inaltime de aproximativ 100m desupra marii. Am servit, astfel, cina in cel mai romantic mod cu putinta.

Masina mi-a fost adusa la hotel in jurul orei 9 de reprezentantul firmei de inchiriere iar seara am lasat cheia la receptie, de unde a preluat-o iar firma in dimineata zilei urmatoare.

Am platit 65 euro/1 zi (cost in care intra si asigurarea "CASCO" pentru daune de maxim 200 euro) + 8 euro (doar din dorinta mea de a nu avea griji cu un "full CASCO"). Am bagat 20 litri benzina (30 euro) care au fost exact cat trebuia pentru tot acest tur.

Vacante inspirate, tuturor!

Trimis de myk007 in 18.08.17 16:35:22
Validat / Publicat: 18.08.17 18:08:48

VIZUALIZĂRI: 7722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (myk007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Blue Caves

[18.08.17 16:53:02]

@myk007: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 72&ridAnt=80885

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Zakynthos, ZAKYNTHOS" (deja existentă pe sait)

[22.08.17 09:59:45]

@myk007: Mulțumiri pentru fotografii - sunt, așa cum mă/ne așteptam - superbe.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: