ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2017
ÎNSCRIS: 18.08.17
AUG-2017

încărcat de pe telefon!

Sunt acolo, la studio Klio

Scriu în timp ce sunt cazată la studio Klio din stațiunea Sarti. Sunt în a patra zi de sejur și doresc sa împărtășesc impresia mea despre acest studio, pentru cei care urmează sa se cazeze aici.

Am sosit marți la prânz și am avut neplăcută surpriza sa fiu repartizată într-o camera la parter. Mi s-a explicat ca este o fosta zona se depozitare care a fost transformată în doua spatii de cazare, respectiv doua camere.

Plusul acestor camere este ca sunt spațioase, frumos aranjate, cu mobilier nou, au și un mic spațiu aranjat top chicineta. De asemenea, exista aer condiționat montat recent.

Minusul constă în faptul ca din cameră se iese într-un balcon aproape în stradă. Practic, masa se afla la nivelul trotuarului. Astfel, nu exista niciun pic de intimitate când mănânci - în camera nu se poate - când îți bei cafeaua sau când pur și simplu vrei sa te relaxezi. În camera trebuie tot timpul sa stai cu perdeaua sau cu draperiile trase.

De asemenea, camera este la strada și trec mașini și motorete, astfel ca este gălăgie și praf. Plus ca vizavi de vila sunt 2 containere mari și am avut neplăcuta surpriza sa vina mașina de gunoi sa le golească în timp ce noi mâncam în balconul din strada.

În ceea ce privește Wi-Fi-ul, trebuie sa va luați gândul, deoarece nu funcționează. Exista o parola, dar degeaba!

Însă, cea mai mare problema am întâmpinat-o cu apa caldă, un lucru indispensabil, zic eu, la mare. De marți, când am venit și când am avut apa calda, nu ni s-a mai dat decât joi, după 2 zile de reclamații la agenția de turism partenera cu cea cu care am ajuns noi acolo. Ni s_a explicat ca vila folosește apa încălzită de soare, iar când se termina... Asta e!

Iar proprietarul nu vrea sa dea drumul la încălzirea apei cu ajutorul curentului electric din motive de economie.

Ni s_a mai spus ca în mai a fost o problema asemănătoare și pana când nu s-au dus turiștii sa facă scandal la taverna proprietarului nu s-a rezolvat. Ieri - joi - a fost apa calda după 2 zile de reclamații. Azi dimineață din nou nu era. Probabil ca vom mai avea luni, pentru ca marți sa plecam spălați la București, fără sare de mare în plete... pentru ca pe plaja nu sunt dușuri...

Se pare ca fără un moment gen 1807 1907 nu se va rezolva problema.

În concluzie, atenție pentru cei care vor veni! Sper sa nu va sperie scaunele și canapeaua cu husele murdare și rupte de la întrarea în vila. ????

În ceea ce privește stațiunea, pot sa spun ca e frumoasa, un pic mai rustica, preturile sunt destul de măricele, cel puțin în comparație cu Potos din Thassos sau Paralia Katerina. Berea la taverna se poate cumpăra incepand de la 3 euro 3,5 euro, o porție de mâncare nu prea se găsește sub 6-6,5 euro, cu excepția pita gyrosului, gen shaorma, care costa între 2,5 și 3 euro.

Trimis de oana_null in 18.08.17 11:19:59
Validat / Publicat: 18.08.17 13:00:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Potos/Thassos, Ouranopoulis, Paralia Katerina, Salonic.

VIZUALIZĂRI: 5353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oana_null); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Plaja din Sarti

webmasterX [18.08.17 13:00:04] »

@oana_null: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.08.17 16:45:35] »

@oana_null: amfostacolo????! Adevarat, cu niste ani in urma! A fost pionieratul meu in ale Greciei! Cazare nu mi sa parut dezastruoasa, vila fiind construita in 2010.

Problema internetului vad ca persista! Dar cu apa calda nu-mi aduc aminte sa fi avut probleme, desi vila era ocupata la capacitate! In ceea ce priveste zgomotul facut de scutere, sa stii ca daca aveai camera la etaj tot aia era! ????

Doar balconul v-ar fi fost probabil mai pe plac, nefiind direct in strada!

Dar erau niste arbusti, flori ceva trandafiri care mai mascau nitel terasa! Nu mai sunt?!

Cat despre 1807... nu am inteles! 1907?!

Sa stii ca am vazut alte doua vile in care erau turisti de-ai nostri, una era Afroditi... naspa! Asa ca eu zic vila Clio este buna in comparatie cu altele din Sarti!

Nu vorbesc despre cele din Sarti Nou! Acelea sunt si mai noi si f bune! Fac doar o comparatie intre cele din Sarti Vechi!

oana_null [18.08.17 16:56:17] »

@maria55: Da, am greșit, 1907. Am scris de pe telefon și mi s-a mai dus degetul pe alături.

Poate nu ați avut probleme dvs., eu însă am. Asa cum am recunoscut, camerele sunt mari și merita din punctul acesta se vedere.

Am ales Klio, tocmai pentru ca am văzut recenziile negative acordate vilei Afroditi și cuvintele frumoase despre Klio, dar încă o data se adeverește zicala cu pomul lăudat.

Aspectul cu balconul nu ma deranjează cel mai mult, puteam sa trec peste asta. Dar peste lipsa apei calde nu pot.

Știți cum e sa te bagi în mare și sa fii atentă sa nu te ude valul pentru ca nu se știe dacă va fi apa calda în cameră?! Știți cum este sa stai doua zile cu parul lung plin de sare?!

Este prima data când ma confrunt cu problema asta în Grecia.

Cât despre flori, nu mai sunt. ????

Oricum, voi reveni cu impresiile finale după terminarea sejurului.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.08.17 17:07:08] »

@oana_null: de ce crezi ca nu m-ar deranja lipsa apei calde?! ????????Las impresia asta cumva?! Am spus doar ca nu am avut probleme din acest pdv. ! Atat!

Acum daca mă crezi pe cuvânt, trebuie sa stii ca m-ar deranja foarte tare! Dar asta presupune, cum am mai zis, sa ma si crezi!

Acum ma simt usor vinovata pt faptul ca la vremea respectiva, am apreciat vila si am si scris despre ea! Dar fiecare cu parerea lui, sau poate ca lucrurile sa se mai si schimbe intre timp! Eu nu contest nimic din ceea ce spui, asta daca ai inteles gresit cumva...

Doar ca la acel moment, la acei bani, am considerat ca este o locatie buna!

Apropos, acele recipiente tot acolo erau, dar e plin cu ele prin toate statiunile!

In plus, sambata mai aveam zgomot si de la clubul de langa! Dar puse in balanta, comparate, pentru mine a fost ok.

In fond, camerele curate, lenjeriile albe, apropierea de plaja, taverne, magazine, a facut sa apreciez pozitiv locatia!

webmasterX [18.08.17 17:07:28] »

@oana_null:

corectat, în text - 1807 1907

petrus66 [21.11.20 11:38:15] »

@maria55:  Clubul de vis-a-vis era pur si simplu parasit anul acesta 2020. Apa calda era suficienta. In ultimile 4 zile de sejur 28.09-02.10.2020 semnalul Wi-fi era zero-toate interventiile la agentie nu au avut urmari... In rest, Ok. Doar plaja arata jalnic: gunoaie, alge si ierburi uscate, nici o nivelare nici o scarificare nu s-a facut in decurs de 2 saptamani... Imaginea unei plaje parasite de un an!

nrs † [21.11.20 14:45:50] »

din nefericire te adresezi unei persoane care nu mai​ este printre noi, discutia s-a purtat acum 3 ani

PSC2017 [12.07.23 14:16:03] »

Am fost cazat la House Kleio (denumirea actuală) la începutul lunii iulie 2023. Sunt uluit să constat că multe lipsuri se perpetuează de la an la an, acestea fiind: lipsa izolării fonice, lipsa conexiunii wi-fi (a funcţionat doar câteva ore şi mai mult pe dispozitivele iOS, pe Android mai deloc), calitatea slabă a turiştilor români veniţi prin agenţie.

Cu apa caldă nu am avut probleme, însă, pentru a putea face duş, a trebuit să ne cumpărăm un cap de duş nou, de la supermarketul din apropiere (vreo 5-6 euro), cel vechi fiind impropriu pentru aşa ceva, din cauza deteriorării. Evident că la plecare ne-am luat capul nou înapoi . Apropo: ştiţi cum numesc grecii capul de duş? Telefon de baie! (tilefono baniou)

Iniţial am fost reticenţi faţă de camera de la parter, dar apoi s-a dovedit o adevărată mană cerească. Iată de ce:

1. Bagajele le scoteam din portbagaj şi le duceam în balcon peste balustradă cu aproape 0 eforturi (valabil şi la încărcare, cel mai trist moment).

2. Ne-am împrietenit cu un mic sufleţel cu 4 lăbuţe, o pisicuţă pe care am cucerit-o de la al treilea pliculeţ cu mâncare umedă încolo. Nu ştiu ce ceas folosea, însă la ora 8 fix era lângă balustrada balconului, pe trotuar şi ne privea fix în timp ce pregăteam masa. A fost un avantaj pentru ea (dar şi pentru noi, căci am avut o prietenă fidelă timp de o săptămână) fiindcă am locuit la parter.

3. Zgomotele scuterelor se aud oricum, indiferent de etaj - ba chiar aş spune că de la etaj se aud mai tare, fiind amplificate de prezenţa clubului ca o cetate de vizavi, acum părăsit.

4. Apa caldă vine prima în camerele de la parter, doar presiunea are de suferit atunci când toţi fac baie simultan. Camerele de la etaj au în continuare probleme cu apa caldă, fie ca presiune, fie ca temperatură, fie ambele (am auzit reproşuri). Dar se pare că problema asta este comună în Grecia la cazările cu multe camere şi mai mult de un etaj.

Marile avantaje ale vilei sunt: proximitatea faţă de plajă (2 minute de mers pe jos), deşi recomand plaja din sudul staţiunii, din partea nouă, mai ales dacă aveţi copii, acolo intrarea fiind mult mai lină şi nisipul mai fin; proximitatea faţă de centru; locuri de parcare disponibile aproape mereu (fie în faţa vilei - dacă aveţi noroc, fie pe terenul viran de lângă fostul club-cetate, fie în parcarea municipală, de vizavi de şcoală), cu toate că în luna august căutarea unui loc ar putea dura mai mult, aglomeraţia fiind mai mare; proximitatea faţă de supermarketul Kritikos, bine aprovizionat.

webmasterX [12.07.23 14:41:02] »

@PSC2017: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestei destinaţii. Și, deloc în ultimul rând, la impresii actualizate

PSC2017scris / TELEFON [12.07.23 14:42:20] »

@webmasterX: Chiar asta fac acum.

maria55, oana_null, petrus66, PSC2017
Alte impresii din această RUBRICĂStudios / House Kleio (ex Klio) :