ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2017
ÎNSCRIS: 11.05.11
JUL-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Scopul sejurului in Paralia

Avea dreptate cine spunea ca Paralia Katerinis e poarta de intrare in Grecia pentru cel ce vine pentru prima oara, mai ales daca nu e cu masina, dar vrea sa vada cate putin din frumusetea acestei tari. Altfel statiunea in sine pare a fi, ca organizare, o sora mai mare si mai bogata a dragelor noastre Venus, Eforie etc. Pentru cine doreste doar soare, plaja mare, relaxare, sejur intr-una din insule este ideal mai ales ca in cateva ore, cu avionul esti acolo.

Noi eram din start hotarati sa vizitam cat mai mult putem. De aceea am cumparat de la ghida agentiei locale care ne acorda asistenta turistica, in autocar 4 excursii optionale.

Aici ii voi contrazice pe cei ce pun problema pretului, ca iesi mai ieftin cu o agentie locala, sau si mai ieftin pe cont propriu. E adevarat ca prin agentia care iti acorda asistenta turistica e putin mai scump, dar una e sa auzi istoria fascinanta a acestor locuri in limba materna si alta e sa o auzi intr-o engleza cu accent grecesc, sau sa stai tu prin biblioteci luni de zile sa citesti tot ce poti afla de la un profesionist in cateva ore.

Nu voi intra in descrieri istorico-estetico-geografice, au facut-o foarte bine inaintea mea pe acest site altii mai priceputi ca mine, ma voi limita la cateva consideratii practice de care cred ca au nevoie cei care merg prima oara in aceste excursii asa cum a fost cazul meu.

Din capul locului trebuie spus ca toate plecarile se fac din parcarea lidl, exact la ora indicata in pliant cu autocarul agentiei organizatoare care vine din Olimpic Beach.

1. Excursie la Meteora

- plecare lunea la ora 6.30, se organizeaza si vinerea pentru cei ce merg luni la muntele Athos, oprire la atelierul de confectionat icoane, aici nimeni nu te obliga sa cumperi nimic, dar dupa prezentare tip teleshoping facuta de gazde putini, mai ales doamnele rezista sa nu cumpere nimic.

Pana si un pacatos ca mine a iesit cu o icoana mare de 10 euro, si una mica de 3 euro si culmea, in autocar la tombola organiuzata am mai castigat una. Am continuat drumul si am ajuns la complexul monahal unde am vizitat 2 din cele 6 manastiri care mai exista si anume manastirea Marele meteor si manastirea Rousanu. intrare 3 euro/adult si gratis pentru copil, separat de pretul excursiei care este de 20 euro adult si 15 euro/copil. Nerecomandata celor cu copii mici si celor ce au contraindicatii la efort pentru ca sunt multe trepte de urcat.

La intoarcere am oprit pentru servirea mesei de pranz la un pops, un fel de cantina studentesca de pe vremuri, cu o mancare scumpa, putina si extrem de prosta, voi spune doar ca fiica mea a primit ardel umplut cu orez nefiert 10 euro portia si cred ca e suficient, alternativa nu exista, doar daca ai la tine ceva cumparat pentru drum de la supermarket din PARALIA.

Aici trebuie sa spun ca cei de la hotel Panorama unde eram cazati, pentru ca aveam micul dejun inclus, ne-au dat la plecare un pachet cu cate un sandwich, o sticla de apa si o piersica, dar era prea putin pana la ora 18.30 cand am revenit in Paralia.

2. Excursie in insula Skhiatos

- Plecare la ora 5.30 martea, cost 35 euro/adult, 30 euro/copil, 3 ore cu autocarul pana in port, apoi in, ca cca 3ore cu una din navele Elisabet Cruises, cu celebrul capitan Kostas Dimitriou care impreuna cu familia sa ne-a oferit o super Metaxa party. Combinatia albastrul marii - verdele insulei m-a lasat fara cuvinte.

Am ajuns pe insula pe la orar11.30, si dupa un scurt tur al orasului cu vizita la biserica si al ei ceas, ne-am indreptat la una din taverne sa luam pranzul, la un pret de cca 30 de euro cu bere si suc incluse. De mentionat ca nu esti obligat sa mananci la taverna propusa de ghid, dar e bine sa ramai cu grupul si mai ales sa te intorci la vapor la ora stabilita.

La ora 14 ne-am imbarcat si dupa inca cca 30 min am debarcat pe plaja cu padurea de pinio KOUKOUNARIES, unde m-a frapat diferenta dintre nisipul atat de fiebinte ca nu puteai calca pe el si apa mult mai rece ca-n Paralia unde nisipul nu era deloc fierbinte, m-a impresionat apa marii turcoaz in care vedeai pestii cum inoata. puteai sa faci plaja direct pe nisip, dar din cauza temperaturii am luat 2 sezlonguri si o umbrela cu 8 euro, pentru a sta la umbra intre 2 bai ca de plaja la acea ora nu putea fi vorba.

La ora 17 ne-am ucat pe vapor pentru intoarcere si metaxa party 2, iar pe la ora 23 am ajuns la hotel incantati dupa o zi minunata.

Celor ce merg in aceasta excursie le recomand sa aiba la indemana produse pt rau de mare si miscare in general necesare mai ales pentru copii, fiicei mele de 9 ani care n-a avut probleme in 25 de ore cu autocarul i-a fost rau de 2 ori pe vapor

3. Excursie la Atena

- plecare joia la ora 0.00, cost 45 euro/adult, 40 euro/copil, sosire in Atena pe la ora 7, tur panoramic cu autocarul, iar de la ora 9 am avut sansa sa vizitam la pachet muzeul national de arheologie din Atena si Acropole impreuna cu un ghid grec care vorbea perfect romaneste si ne-a predat o veritabila si fascinanta lectie de istorie antica.

Spun ca am avut sansa pentru ca in mod normal muzeul se viziteaza optional pe cont propriu, dar atunci din cauza unei greve, vizita pe Acropole a fost permisa de la ora 11.

Dupa masa de pranz, am asistat la schimbarea garzii de la palatul Parlamentului la ora 14, apoi intoarcerea pe la ora 23 in statiune, cu un popas pe traseu pentru cina. intrarea pe ACROPOLE 20 euro/adult, la muzeu 5 euro/adult, gratis pentru copii.

4. Excursie la Paleo Platamonas

- gratis pentru cei ce cumparasera minim 3 excursii, un sat traditional grecesc la poalele muntelui Olimp, unde am baut cea mai buna cafea greceasca servita in ibric de cuoru, cu apa, rahat grecesc si arahide din parte casei, am admirat casele si ulitele placate cu piatra de rau si ma gandeam la satele nostre in care oamenii inoata de 100 ani in noroi si praf asteptand sa le pietruiasca guvernul strazile.

5. Seara greceasca

- ce s-a transformat intr-o magarie romaneasca inca inainte de a incepe din cauza organizarii execrabile, din cauza mesei fara locuri suficiente, sugerandu-se sa tinem copiii in brate, completata cu o alta masa ce bloca o usa de acces deteminandu-ne sa parasim sala fara a mai primi banii platiti, n-a reusit sa ne strice impresia extraordinara despre excursiile la care am participat si care au fost de fapt scopul acestui sejur in Paralia Katerinis.

Trimis de viki68r in 17.08.17 18:45:49
Validat / Publicat: 17.08.17 19:27:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5425 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viki68r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 schimbarea garzii in piata parlamentului

webmaster [17.08.17 20:51:21] »

viki68r [17.08.17 23:56:07] »

@webmaster: multumesc

nrs † [18.08.17 07:47:59] »

felicitari ca te-ai simtit bine. acum ti-ai luat concediu sa te odihnesti?

de asta nu imi place mie Grecia! eu in concediu vreau sa ma odihnesc nu sa ma scol la 4-5 dimineata si sa umblu toata ziua, ajunge ca o fac tot anul. pentru cei ca mine e buna Turcia

maryka [18.08.17 09:34:14] »

Bună şi frumoasă prezentarea! Pozele frumoase, cel mai important e că v-aţi simţit bine, iar atunci un concediu e chiar reuşit!

flaviana77 [18.08.17 09:39:29] »

frumos.

am fost si eu in skiatos prima oara cand ma aflam in Grecia si imi amintesc cu drag de acea excursie de o zi, intr-adevar cam obositor si pentru cine are rau de mare e nasol.

parca imi e dor de Paralia, nu am mai ajuns acolo de foarte multi ani si asa cum s-a spus in articol este un punct de plecare pentru a descoperi multe locuri frumoase.

RoxanaGRS [18.08.17 10:10:58] »

Felicitări pentru articol! E foarte bună prezentarea, mai ales pentru cei care merg pentru prima dată în Grecia. Excursiile astea te ajută să-ți faci o idee despre Grecia și te fac să dorești să revii. Aceleași excursii ca și tine le-am luat și eu în 2005 când am fost prima dată în Grecia, până și prețurile sunt la fel. Dar, după cum ai spus și tu, sunt destul de comerciale.

Anul acesta am fost din nou la Paralia Katerini, cu mașina personală și am refăcut excursiile respective pe cont propriu (mai puțin cea din Skiatos, unde vreau să ajungem chiar cu cazare acolo), ca să vedem ceea ce trebuia de fapt văzut în ele. Adică am văzut 4 meteore + încântătorul sătuc Kastraki, Atena mai pe îndelete (deși tot într-o zi), Paleo Panteleimonas, castelul Platamonas, muntele Olimp cu canionul Enipea, cada lui Zeus și mănăstirile lui Sf. Dionis (cea veche și cea nouă), Salonicul, care este un oraș încântător.

tata123 🔱 [18.08.17 10:57:41] »

@viki68r: Un Superbonus pentru această prezentare sintetică a excursiilor opționale oferite de agențiile de turism cu plecare din Paralia. Pentru cei care nu vor să se complice cu aranjamente și transport cu autoturism personal sunt de preferat aceste excursii. Cazat fiind în Olympiaki Akti cu mulți ani în urmă am preferat să mergem într-o excursie organizată de agenția parteneră în insula Skiathos - și nu am regretat.

viki68r [18.08.17 18:28:47] »

@nrs: multumesc, cum spuneam asta a fost scopul sejurului, alfel mergeam cu avionul in santorini, nu 27 ore cu autocarul in paralia

viki68r [18.08.17 19:39:20] »

@maryka: multumesc mult

viki68r [18.08.17 19:45:53] »

@tata123: multumesc mult

viki68r [18.08.17 20:20:48] »

@RoxanaGRS: multumesc pentru aprecieri

flaviana77, maryka, nrs, tata123 🔱, viki68r