ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2017
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 11.08.16
AUG-2017

Despre Ksamil

In 2 aug seara am ajuns si in Ksamil la Mustafaraj Apartments (va urma review separat).

O statiune tipic albaneza, foarte aglomerata mai ales in weekend, cu lume pestrita, cu marketuri (mini) la orice colt. Predominau, logic, albanezii... germani, polonezi foarte multi, italieni, sarbi etc.

Masini din Romania am vazut doar din vestul tarii, eu eram ratacit pe acolo si cineva din Constanta; desigur ca ma refer doar la partea de statiune (relativ centrala, in zona Castle Hotel) unde aveam cazare.

Preturi: tigari = 200-300 lek pachetul, benzina = 160-165 lek litrul, coniac Skanderbeu 750 ml = 650 lek, la imbracaminte si papica aproximativ ca la noi.

Case de schimb valutar erau vreo 4 in 200 metri in zona rondului din centru cu acelasi curs: 1 euro=130 lek.

O pereche de sezlonguri plus umbrela 800 lek (1000 in zona mai pretentioasa).

Plajele sunt relativ scurte (50-100 metri lungime, despartite de niste mici pasaje betonate sau din lemn) si sunt ba de piatra ba de nisip amestecat cu pietricele; in zona insulelor sunt de un alb ireal iar nisipul ud da senzatia unei paste de var (nu am gasit o comparatie mai buna). O ora cu hidrobicicleta intre 1000 si 1300 lek, se poate merge cu caiacul, cu canoea etc.

Problema e pe plaje: se gaseste loc greu dimineata, se practica un soi de rezervare din seara anterioara (e adevarat ca am prins si varf de sezon).

Pe insula din fata in stanga, aflata la aprox 100 metri se ajunge inot insa pt cineva la 1,85 inaltime se poate ajunge efectiv mergand, cu atentie deoarece sunt pietre alunecoase.

Pe cea din dreapta doar inot sau cu hidrobicicleta (caiac, canoe etc); idem pe cele 2 din spate (un transport cu barca dus-intors 2000 lek), aflate la o distanta mult mai mare. Insulele din spate (gemene) sunt "legate" printr-o dara de nisip amestecat cu piatra peste care trece apa; cea din dreapta are o plaja amenajata, cu pietre; exista un barulet unde se poate si manca, iar langa el o cusca cu niste iepurasi care zburdau in voie pe plaja.

Am servit masa la taverna No Name, ne-a placut din prima zi si am ramas fideli (bucatarie diversificata, preturi decente, personal amabil).

Din cele 4 zile petrecute in Ksamil vreo 2 ne-am invartit pe plajele locale (am inceput de la Hotel Abalone si le-am luat la rand...) si pe insule, una am fost in Butrint desi nu-l aveam in plan si una am fost la Blue Eye iar la intoarcere ne-am oprit pe plaja Manastirit (Monasterit) desi aveam in plan Pulebardha... deh, socoteala de acasa...

Manastirit (exista si un camping in dreapta) e o plaja cu piatra destul de mare la vreo 6 km de Ksamil, accesul e destul de abrupt dar scurt, asfaltat destul de bine: 600 lek sezlonguri plus umbrela, se poate servi masa la 2 restaurante (unul italian, celalalt grecesc; noi l-am preferat pe cel grecesc unde atitudinea personalului a fost total opusa arogantei celor de la italian). Parcarea 100 lek!

Dupa intoarcerea de la Blue Eye masina trebuia spalata; sunt spalatorii (cuvantul e cam pompos, de obicei au un furtun, un compresor si loc de o masina) din 100 in 100 m cred, pret 500 lek, baieti atenti, cu bun simt.

Circulatia rutiera la fel ca in toata Albania, la mica intelegere; nu am vazut soferi nervosi, nu am auzit claxoane isterice; totusi Tirana ramane cireasa de pe tort :)

Va urma review despre cazare si inca unul scurt despre Blue Eye plus Butrint.

LE: recomand Albania, recomand Ksamil (nu in varf de sezon); cei care au pretentii foarte mari nu le-o recomand; nu o recomand celor cu pretentii de distractie, dupa 11-12 noaptea e liniste... pentru distractie exista Sarande, la vreo 10 km mai spre nord.

Dupa ce voi scrie si celelalte 2 review-uri voi trece si la Grecia (Sithonia) spre comparatie; in ambele tari am fost pentru prima data.

Trimis de cristic66 in 17.08.17 17:17:23
Validat / Publicat: 17.08.17 18:32:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 4126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristic66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Apus de soare, Ksamil

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ksamil: