ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2017
DIN: Călăraşi
ÎNSCRIS: 15.04.14
AUG-2017

Am fost la Budapesta

Am plecat la 4.30 din Călăraşi, puțin somnoroşi, dar impulsionați de acea dorință specifică nemâncaților de concediu. O cafeluța lejeră la prima stație de benzină ne-a readus încet la viață, mai ales pe mine care mă întindeam mai să rup plafonul maşinii cu brațele încordate la maxim. Budapesta, oraşul care încadra Dunărea de ambele părți cu vechi şi nou, ne aştepta cu brațele deschise.

Eram totuşi sceptic, recunosc. După câteva pit stop-uri în țară, cu alimentare maşină şi burți pasageri, am ajuns la graniță (Nădlac) exact după 10 ore de circulat intens pe drumurile naționale. Avem autostrăzi, fraților! Bune şi peticele de ceva.

Cam in 20 minute am trecut vama fără probleme, ambii vameşi privindu-ne cu îngăduință moacele nevinovate. M-am bucurat în sinea mea, de, n-aveam figură de terorist.

Pentru drumurile din Ungaria este nevoie de vignetă care se poate achiziționa de la prima benzinărie Mol ieşită în cale. 12-13 euro pentru 10 zile. Nu le am cu exactitățile, eram în concediu ce mama dracu!

Am ajuns la Budapesta cam după 2 ore juma, lăsat cu gura căscată de autostrăzile lor, parfum de drum care îmi îmbia vederea cu deosebită precizie. Ungurii au 20 de ani înaintea noastră la capitolul ăsta.

După cazarea rapidă punct ochit, punct lovit, avută de pe booking direct foarte aproape de centrul oraşului, duş, toate lucrurile semnificative gen retuş machiaj soția, retuş pieptănat tot soția, retuş țoale tot soția, am ieşit pe utca pentru primul contact cu capitala Ungariei. Igen? 1 euro = aprox 305 forinți, pe acolo pe undeva, schimbați la multele case de schimb din zonă.

Budapesta are zone pietonale pline de terase pe care ne-am plimbat relaxați admirând frumusețile turistice, unde am putut mânca pofticioşi un papricaş de pui – soția şi o supă gulaş -subsemnatul, plus o bere de fes = 22 euro tot tacâmul, unde am putut cumpăra orice suvenir pe care să-l avem ca deosebită amintire – 2 euro magnetul, unde, odată ajunşi pe malul Dunării, să rămânem impresionați de ce ni se oferea spectaculos în fața ochilor. Magie e puțin spus, credeți-mă!

Budapesta oferă aici tot ce nu ne-am fi putut imagina. De la zecile de vapoare, vaporaşe, de la imensele vase de croazieră Dunărene care erau în continuă mişcare pe fluviu, trecând cu privirea peste podurile spectaculoase numărate ulterior cam 8 bucăți, până la cetățile oraşului vechi, Buda, care se remarcau scoase în evidență de lumini fastuoase. A fost nevoie de observația fină a soției pentru a închide gura ce-mi rămăsese larg căscată. Cel mai frumos din Europa, jur!

Ne-am plimbat pe malul Dunării în compania miilor de turişti chinezi care fotografiau din toate pozițiile posibile, mai pe toți bărbații asociindu-i în glumă cu Jackie Chan (hu, ha, absolutely), am mâncat o înghețată într-un mini kurtoş cu diferite arome la alegere – 5 euro bucata, am admirat cele 60 de perechi de pantofi vechi, ruginiți, făcuți din fier, prinşi de digul de beton în memoria victimelor împuşcate la Dunăre de către miliţienii Partidului Crucilor cu Săgeţi în 1944-1945, am rămas minute în şir în fața clădirii Parlamentului privindu-i frumusețea. Vaaaaaaai! Nu crezusem aşa ceva despre Budapesta!

A doua zi de dimineață, nefiind bogații pământului, am luat micul dejun în apartamentul dotat cu de toate bucătărelii, după care, odihniți şi dornici de vizitele propuse în program, am dat bice.

Mare grijă! Dacă vreți să călătoriți cu mijloacele de transport în comun, luați-vă bilet! Se găsesc la automatele aflate în stațiile de metrou/tramvai. 1 euro și puțin călătoria. Au şi bilete pentru 3 şi 7 zile, foarte avantajoase. Noi am taxat pe verso biletele la aparatul din tramvai. Controlul a venit, o tipă, s-a uita la bilete, a dat din cap, a zis ceva cu ‘penalty’, apoi s-a uitat pe verso. A dat din cap rânjindu-şi dinții a la 25 de ani, dându-mi biletele înapoi. Eram în regulă.

Am văzut tot. Am trecut per pedes Podul cu Lanțuri, am vizitat Castelul lui Buda (în maghiară Budai Vár) cu toate incluse Piața Sfintei Treimi, Biserica Matei (Mátyás templom), Bastionul Pescarilor (Halászbástya) și Palatul Regal. Am urcat sus în Biserica Matei de unde panorama Budapestei ne-a luat aerul a admirație. 5 euro de căciulă. Am băut bere iar, iar şi iar. Ungurească a fost şi scumpă. 3,5 euro sticla. Am fost şi la Citadelă unde, de sete, am dat 2,5 euro pe o juma de apă minerală. A meritat. Se urca pe jos, mişcarea la orele amiezii, cu soarele pe cer arzând, o adevărată ‘plăcere’. Doar nu venisem să dormim la amiază!

Seara am făcut o croazieră de 2 ore pe Dunăre. Sunt mii de oferte, nu exagerez cu nimic, de la a mai mică simplă doar plimbarea pe un vaporaş micuț 7-10 euro, până la alea de fițe incluzând aici muzică și servire masă a la carte (40-60 euro). Noi am ales una medie conform statutului, 17 euro drinks and cruise. Mişto, tare mişto! Totul la superlativ. Atribute fără număr, fără număr. Am stat numai pe punte, cu toți ceilalți turişti înăuntru ascultând muzică tradițională ungurească. Se apropia furtuna. În drum spre ‘casă’ ne-a prins aia mare, dar nu ne-a păsat. Eram sub ploaie uzi până la piele, amândoi ținându-ne de mână, fericiți.

Dimineața următoare nu am vrut să plecăm mai departe până nu am fi gustat din Doboşul (prăjitură cu istorie la maghiari), căutând cu înverşunare o cofetărie celebră prin centrul Budapestei. N-a fost sa fie s-o găsim, ba mai mult, am luat amendă 10 euro pentru parcare fără a taxa la nenumăratele parcometre din zonă. Dacă luați amendă, ceea ce nu vă doresc, ea se plăteşte la poştă sau la orice altă bancă din zonă. Cu astea zise, nemulțumiți puțin de situație, am călcat accelerația spre Viena.

Budapesta, i love you!

Trimis de vladix18 in 17.08.17 13:14:36
Validat / Publicat: 17.08.17 16:30:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 5391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.17 16:29:47]

Excelent & reconfortant review... Cel puțin pt noi, echipa tehnică, ”obligați” să citim cu atenție / verificăm zeci, sute de reviews-uri cu nemulțumiri și ”plângeri” (justificate sau nu)...

Ne povestești și despre cazare, așa-i? Dacă se poate, în același ”stil”

[17.08.17 17:29:06]

@webmasterX: Mulțumesc! Bineînțeles, cu mare plăcere!

Zoazore
[17.08.17 19:26:54]

@vladix18: Mda, dunărean fiind și tu, a trebuit să ajungi la Budapesta să te plimbi cu vaporașul!

Și-o spune asta o brăileancă! De ce pe Dunărea noastră nu s-o putea?

Frumoasă plimbare, păcat că n-ați mâncat Doboș.

Aștept Viena!

[17.08.17 21:14:02]

@Zoazore: Aşa-i! Am rămas cu farmecul primei plimbări pe 'alta' Dunare. Mai am doua, Viena si Bratislava. Si o cazare, asa cum am promis. Seara buna!

Zoazore
[17.08.17 21:47:46]

@vladix18: Le-aștept!

[17.08.17 22:00:48]

Mi-a plăcut reviewul din două motive

- o redactare lejeră și agreabilă

- fotografiile sunt foarte bune și care în această seară m-au readus într-un oras drag mie.

M-am abonat la viitoarele reviewuri ale dv.

Ați fost cu mașina. Înainte să scriu acest ecou, am intrat din nou pe situl Ministerului de Externe - Alertă de călătorie în Budapesta. Am constatat că interdicția circulației autovehiculelor din clasa de poluare 1-4, între orele 6-22, nu a fost ridicată.

Autoturismul meu este încadrat în clasa euro-4 (Hyundai Accent-an fabricație 2008) Ați văzut circulând în acest interval de timp, mașini din această categorie? Doar dacă vreți, spuneți autoturismul dv. se încadrează în această categorie? Eu ce să fac, să merg, să nu merg?

Aștept reviewul despre Viena, mai ales fotografiile.

Călătorii reușite în continuare.

[17.08.17 22:10:28]

@Mihai18: Mulțumesc pentru interes! Mai lejer sa vorbim şi noi. Marian pentru prietenii de pe AmFostAcolo ????

Am un Renault Symbol 2007. Am mers făra probleme catre Budapesta făra să mă opreasca nimeni. Daca mi-o veni vreo amenda acasa, asta este!

Am văzut pe autostrăzi multe maşini mai rable decât a mea, am văzut măşini vechi cu români care au trecut granița odată cu mine. Presupun că mă informau tipii ăia care mi-au vândut vigneta, zic.

Toate bune!

[17.08.17 22:23:37]

@Mihai18: Da-mi si mie, te rog, lincul unde este mentionata restrictia de care vorbeai. Am cautat de smog Budapesta, dar nu zice nimic de perioada.

Multumesc!

[17.08.17 22:53:22]

@vladix18: Ministerulde Externe Român - Alertă de călătorie în Budapesta. Decizia primarului acestui oras din 21 ian. 2018 Eu nu am înîlnit mențiuni despre ridicare restricției. Ameda este pînă la 500 euro și persoanei care nu o plătește, i se oprește autotirismul. Se poate intras ăn acest oraș și cu auto între orele 22-6 dar este foarte incomod Mă întreb, ce fac localnicii care au masini euro -4.

[17.08.17 23:01:45]

@Mihai18: Da, am citit peste tot, chiar am intrat pe un forum unde un tip scrie 'nu este vorba de Euro 4 ei clasifica masinile de la 1 la16.

Categoria 4 este echivalent cu euro 2, euro 4 este echivalent cu categoria 9'.

Acum nu ştiu care este adevărul, probabil dacă ştiam nu mă aventuram nici eu.

Seară bună, Mihai!

RoxanaGRS
[18.08.17 10:49:25]

@Mihai18: Îmi permit să răspund eu la întrebarea legată de accesul mașinilor euro 4 în Budapesta pentru că m-am lovit și eu de acest lucru.

Răspunsul este da, puteți intra cu mașina euro 4 în Budapesta înainte de ora 22. Ungurii au o codificare ciudată cu 16 clase de poluare. Conform clasificării lor mașinile euro 4 ar fi în clasa 9 de poluare. Exact cum a spus și @Vladix18.

Puteți vedea comentariile la urmărul articol (unde se explică cum e cu clasele de poluare ungurești, deci nu articolul, ci comentariile sunt de interes): hotnews.ro/stiri-esential ... a-4-poluare.htm

Și încă un site unde veți găsi un tabel cu: Environmental classification, EURO category (freight vehicles), EURO category (cars) urbanaccessregulations.eu ... ungary/budapest

Conform acestui al doilea site, de asemenea cei cu mașini euro 4 se încadrează la clasa 9 de poluare în Ungaria.

RoxanaGRS
[18.08.17 11:21:12]

Frumos review și frumos oraș! Felicitări pentru stil! Mi-a plăcut .

Foarte frumoasă este, de asemenea, o plimbare pe bulevardul Andrassy (un fel de Magheru al lor, doar că muuult mai frumos) până la Piața Eroilor. De multe ori, în trecere spre vestul Europei, alegem să traversăm Budapesta prin centru (apropos dureaza 35 de minute să traversezi Budapesta prin centrul centrului, cât durează să traversezi București-ul prin centru? Nu mai zic de Iași, deși e mult mai mic), în loc s-o luăm pe inele, doar ca să mai admirăm acest oraș superb.

Am vizitat Budapesta de două ori, dar de fiecare dată am prins 39 de grade (din păcate). Data viitoare poate vin în aprilie sau mai .

[18.08.17 11:23:21]

@RoxanaGRS: Mulțumim pentru lămurire! M-am liniştit. ????

[18.08.17 11:30:58]

@RoxanaGRS: Ne-am propus să mai venim. Chiar am rămas mască bătând la pas orasul. Mi-a placut tot. Mai sunt multe de văzut, presupun. Bulevardul de care ai zis, Insula Margareta am înțeles că merită vizitată, să ne dăm in Roată, să mai mâncăm ceva bun tradițional, sa mai beau o bere.

Zi faină!

[18.08.17 14:24:21]

@RoxanaGRS:

Bună ziua, Roxana GRS.

In acest scurt ecou, folosesc un mod lejer de exprimare, în stilul autorului acestui review, care mie mi-a plăcut.

Răspunsul meu este „Să-ți dea Dumnezeu sănătate” (încep să-mi fac bagajele pt. Budapesta pe care am mai vizitat-o de câteva ori, dar încă nu m-am săturat).

Cu multă plăcere și din toată inima, să-ți fie numai bine în viață.

elviramvio
[20.08.17 21:39:37]

@vladix18:

Super fain povestit. Plimbari multe si reusite sa ai!

[20.08.17 23:10:59]

@elviramvio: Sărut mâna!

[26.08.17 23:02:40]

@webmasterX: Maestre! Oamenii ar trebui sa scrie pe site-ul vostru din placere, nu pentru voturi. Pentru altii care au fost in locurile deja vizitate de astia care povestesc. Aici s-a format deja o casta a celor care decid ce si cum se dau voturi. Va indreptati spre o directie gresita, dupa parerea mea umila. Bafta!

[26.09.17 12:27:58]

@vladix18: Sa incepem cu inceputul, au fost nenumarate articole scrise de tine pe care le vedeam postate insa nu ajungeam la ele, acum insa nu ma mai dezlipesc de ele pana ce nu ajung la zi. Si incepem chiar bine, cu un SB, vezi, de aia nu citisem eu ca sa pot da SB-ul.

Ai povestit foarte frumos, si mie mi-a facut mare placer sa imi aduc aminte de Budapesta.

Cred ca cei 20 de ani cu care spui ca sunt inaintea noastra sunt char putin iar in ritmul in care ne miscam noi tare mi-e sa nu se transforme in ani lumina.

Felicitari, votat cu mare placere.

[26.09.17 12:59:59]

@mishu: Ce să zic!? Am rămas fără cuvintele pe care le am mai întotdeauna la mine. Apreciez rândurile tale, mai ales că ai o vastă experiență pe aici, prin lumea asta care merită văzută. Sărut mâinile!

elviramvio, Mihai18, mishu, vladix18, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: