ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUN-2016

Plimbare placuta la Cascada Varciorog, Arieseni

Parcul National Apuseni este renumit pentru 2 cascade: Valul Miresei din Rachitele (jud Cluj) si sora ei mai mica din Arieseni Cascada Varciorog.

Pe prima am vizitat-o de cateva si e intr-adevar splendida in orice sezon, pe cea de-a doua am reusit sa o vizitam in iunie 2016, minunata si racoroasa.

Drumul spre cascada are ca punct de reper centrul comunei Arieseni mergand spre Vartop, la un moment dat pe partea stanga a drumului se observa un indicator spre Cascada Varciorog.

Acolo ne-am parcat masina, este interzisa parcurgerea drumului cu masina. De la semnul respectiv ar fi 2 optiuni: de parcurs pe jos cei aprox 3 km sau daca aveti ocazia sa ii gasiti pe localnici cu sareta/caruta contra unei pret de 20 lei/persoana.

Noi am ales prima varianta de voie de nevoie pentru ca nu era nimeni cu sareta la ora respectiva dar oricum nu eram in contratimp aveam chef de o plimbare prin natura.

Traseul semnalizat cu marcaj galben a fost o placere daca la inceput a fost mai usurel printre case si cabane, usor usor s-a complicat ajungand la un moment dat la un pod de lemn. Din ce stiu acela e punctul pana la care poate merge caruta de acolo drumul fiind foarte denivelat si plin de gropi.

De la punctul respectiv ne-am bucurat de peisaje frumoase prin padure, raul tinandu-ne companie pe partea stanga a drumului, aer curat, liniste, soare si din cand in cand ne intalneam cu mici grupuri de turisti.

In total am facut cam 1 ora si jumatate pana la cascada, efortul a meritat pe deplin si pot zice ca e de dificultate joasa (oricum nu recomandat celor cu probleme de mobilitate).

Ajunsi la cascada Varciorog am fost incantati de frumoasa cadere de apa de 15 mp, cu debit de apa destul de mare, racoroasa, locul perfect in care sa te resfeti la umbra dupa un traseu de 1,5 ore. Pozele ies frumoase indiferent de calitatea aparatului, natura ne-a impresionat iar cu ale sale creatii.

Dupa o ora de pauza la cascada am pornit usor spre punctul de plecare. In total cele 3 ore de plimbare prin padure au fost relaxante, linistitoare, ne-am luat portia de oxigen tare si am ramas cu amintiri frumoase.

Daca ajungeti in Apuseni zona Arieseni va recomand sa nu ratati acest obiectiv natural unde va puteti incarca bateriile cu oxigen si energie.

Plimbare placuta!

Trimis de simplegirl in 17.08.17 12:08:52
Validat / Publicat: 17.08.17 15:15:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB].

VIZUALIZĂRI: 3125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.17 19:30:11]

simplegirl