ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2017

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

15 august Divertiland

Experienta Divertiland - 15 august

Ajungem in parcare si gasim locuri pe camp…. cele din fata erau deja ocupate.

Ne punem la o coada nu foarte mare si observ cum doi bodyguarzi preiua gentile clientilor de plaja si incep sa le torsioneze ca si cum ai incerca sa modelezi ceva. Nici unul din cei doi nu intreaba in prealabil daca “pot lua rucsacul” pentru un control in idea de a elimina alimentele achizitionate din afara. Imi fac deja o idee ca e acel tip de business care incearca sa te stoarca bine, dar incerc sa ignor.

Dupa ce prietenilor nostri le-au aruncat sticlutele cu apa (tomberoanele din spate erau etichetate, deci ele erau folosite mai departe spre o cauza, sper) unuia dintre bodyguarzi i s-a facut mila de noi si ne-a lasat sa intram totusi cu apa copilului. Mai ca nu mi-a spus ca ii ridic o statuie pentru acest gest.

Intram, luam bilete si un seif (contra cost) ca sa lasam toate lucrurile de valoare. Gasim un loc mai la margine, in rest era plin (am sosit la ora 13, era normal). Platim 155 ron, pentru 2 adulti si un copil + 10 ron seif.

Sezlongurile de plastic fara saltele…. La acest pret de intrare ne astepteam sa avem si saltelute, nu sa stam cu prosopiul direct pe plastic.

Primul lucru ne intreptam spre piscina cu valuri. Cand ajungem in dreptul ei, sus erau montate o multime de boxe care urlau mai tare decat puteau ele sa duca. Si mie imi plac concertele de muzica house/trance, dar chiar nu era necesar sa fie date la un asemenea volum la o piscina.

Nici unul dintre noi nu a putut sa stea mai mult de un minut. Prin urmare am plecat de acolo urland unii la altii si mai surzi pe jumatate.

In ciuda muzicii asurzitoare piscina cu valurii era full exact ca in pozele cu chinezi la piscina si oamenii se imbranceau si aproape ca se inecau reciproc cand se aruncau tricouri si sepci promo spre multime.

Dupa putina balaceala cu copilul meu prin piscina mica ma gandesc sa trec pe la snack bar. Parcul fiind pe o suprafata destul de mare incerc sa caut indicatoare unde sa ma indrume spre un snack bar sau restaurant.

Cum nu gasesc nici unul ma indrept spre prima cladire unde imi sugera ca poate gasesc ceva de mancare. Cand ajung, citesc pe un meniu ca, printer altele, au cornuri dar m-i se raspunde ca nu mai au (fiind ora 14), iar ceva asemanator zace in tomberoanele de la intrare. No comment.

La un moment dat copilul meu avea nevoie la toaleta, incerc din nou sa gasesc un semn care sa ma indrume spre acest loc dar fara succes. Prin urmare o iau la pas si incep sa intreb lumea. Aflu ca sunt in cadrul vestiarelor.

Dupa putin timp imi zic ca ar trebui sa ma dau si eu cu un colac. Ma duc spre zona unde se gasesc colace dar nu era nici unul disponibil. In schimb gasesc coada la care astepti sa primesti un colac.

Mai exact, tu stai la coada si cand un client iese din piscina de la tobogan, colacul este preluat de un angajat si servit primului de la coada (exact, nu poti sa te dai cu el la nesfarsit). Fiind vorba de colace simple si duble trebuia sa astepti tipul de colac dorit. Dupa ce mi-a venit randul si am primul colacul de o singura persoana urc scarile si astept la o alta coada, cei drept nu foarte mare.

Cand imi vine randul un angajat imi spune ca nu am voie sa ma dau pe tobogan cu lantisorul la gat. Ii spun ca nu am stiut dar sa ma lase sa cobor pe colac macar dupa cate am patimit ca sa ajung aici. Sub nici o forma nu am fost lasat. Am coborat si m-am dus direct la sezlong pentru a incerca sa inteleg acest sistem din perspectiva clientului.

Dupa ceva timp vine si sotia cu copilul unde imi povesteste ca au intrat intr-o piscina mai mica si un angajat le-a spus ca nu are voie cu copilul acolo fiind o piscina rezervata (piscina nefiind marcata sau imprejmuita de ceva ca sa rezulte acest lcuru). Deja ne pierise cheful si ne-am hotarat sa plecam.

Stiu ca nu poti multumi pe toata lumea dar prea multe coincidente intr-o singura zi. Trageti si voi concluzia din punct de vedere experienta clientului.

[...]

Trimis de raduenea in 16.08.17 22:05:37
Validat / Publicat: 16.08.17 23:08:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduenea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.08.17 23:05:53]

Bun și acest review de debut

@raduenea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

cosminp
[16.08.17 23:48:54]

@raduenea: pacat ca [nu] ati reusit sa aveti o zi frumoasa. Din pacate, la Divertiland sunt cateva reguli care se aplica foarte strict.

Iti recomand sa incerci intr-o zi normala, chiar si sambata, dar la o ora matinala si sa incerci sa ai mai multa rabdare, poate chiar sa ignori cate ceva, cum ar fi muzica excesiv de tare, cu toate ca altora li se poate parea normala.

Altfel, scrie-ne cat mai mult si fara grija. Nu se sterge nimic aici si totul ajunge la noi, cititorii, daca nu sunt scrise obscenitati.

cristina47*
[17.08.17 00:43:14]

@cosminp: Cum sa ignore muzica excesiv de tare? Sa-si puna dopuri in urechi?

cristina47*
[17.08.17 00:50:38]

15 august este o zi speciala, a carei importanta a fost sporita la noi, in Romania, de catre cineva, caruia ii place mult Ziua Marinei.

Anul acesta, a picat intr-o marti, si bugetarii s-au mai lipit de o minivacanta, asa, ca la noi, la nimenea. Ca in tarile unde, prin traditie, se "face punte", asta se intampla, daca pica in a doua parte a saptamanii.

Ati avut ghinion, mergand intr-o asemenea zi, asa de festiva, la aceasta piscina de lux, din....Chiajna!!!

Multumesc pentru articol. M-ati convins sa nu calc niciodata pe-acolo.

cosminp
[17.08.17 10:18:48]

@cristina47: intradevar, e foarte greu de ignorat.

nici mie nu-mi plac excesele, nici chiar cele muzicale, cu toate ca uneori simt nevoia sa ascult o melodie foarte tare, ceea ce si fac. Nu-mi plac nici unele melodii din astea noi, zbuciumate sau de club, dar nu am ce face, asta vine din difuzoare.

nu-mi plac multe altele, dar asta nu inseamna ca nu mai merg pe strada sau in magazine sau la serviciu.

am fost si eu la divertiland si sunt zone foarte zgomotoase sau foarte aglomerate. Asta este. Ori le accepti ori le eviti. Ai unde sa te duci sa te relaxezi sau distrezi.

in ceea ce priveste 'puntea' bugetarilor, se stie ca nu ei aleg. Li se impune de catre guvernanti. Bugetarii recupereaza ziua nemuncita prin ore adaugate timp de cateva zile, adica 9 ore pe zi in loc de 8 ore sau munca intr-o zi de sambata. Cui ii place asta? Dar cine a vazut un ministru, un parlamentar sau alt inalt functionar care sa recupereze aceasta zi? Sa iasa la tv sa spuna: "eu am muncit astazi x ore in plus ca sa recuperez". E de ras. Zilele astea sunt date tot pentru ei, inaltii functionari ai tarii. La ei orice zi de munca este o relaxare si distractie.

[17.08.17 11:08:15]

@cosminp: Ce a dus la aceasta frustrare este ca nu ti se aduce la cunostinta din timp aceste reguli. Ajungi sa le afli pe parcurs.

Este bine sa existe niste reguli dar sa fie transparenti cu ele si afisate (de exemplu pe site-ul lor) astfel incat clientul sa stie din timp cu ce sa vina, unde are acces, etc. La cate reguli am vazut, si unele dintre ele sunt chiar stupide, mai bine mergeam la mare pe acelasi buget de dimineata pana seara.

Trebuia sa elimin fraza cu stersul articolului (am uitat) deoarece a ramas cand am pus feedback-ul pe pagina lor de facebook. Binenteles ca asta s-a si intamplat, dupa o ora l-au sters.

[17.08.17 11:24:15]

@cristina47: Cel mai simplu, pe moment incerci sa te indepartezi de acel loc si sa nu mai revi deloc alta data.

[17.08.17 11:27:47]

@raduenea:

Am eliminat noi acea frază.

[17.08.17 11:30:17]

@webmasterX: Mersi