Unde mâncăm în Varna?

înscris/ă în 13.08.09
MEMBRU: SENIOR
MAY-2008

Mr. Baba - restaurantul corabie

Pentru ca se apropie 1 mai, imi aduc aminte cu placere de un alt restaurant cu specific pescaresc din Varna, numit "Mr. Baba".

Restaurantul se afla situat la capatul falezei chiar pe plaja in Varna, dar nu cred ca in acea zona se poate face plaja.

Constructia deosebita a unei corabii in marime naturala, din lemn, aminteste de filmele cu pirati.

Si pentru ca bulgarii stiu sa pretuiasca orice nume legat de istoria lor, au numit acest restaurant Mr. Baba.

Legenda numelui restaurantului incepe in urma cu cateva sute de ani, cand un copil bulgar a fost rapit de pirati turci si vandut in Algeria, unde a ajuns un renumit militar.

Porecla de "Baba" i-a fost data de pirati.

Revenind la restaurant, ocuparea unei mese este recomandata a se face tot cu rezervare, intrucat restaurantul este foarte cautat.

Mesele sunt aranjate de jur imprejur, partea centrala fiind dedicata bucatariei, barului si, bineinteles, acvariului cu vietati marine.

Aici poti manca aproape orice traieste in Marea Neagra, pe care le poti admira in acvariu, dar si comanda.

Meniul difera de la calamar la midii, stridii, icre, rechin, toate din Marea Neagra, dar si un excelent calcan.

Preturile sunt cam peste medie, dar cu toate acestea este un restaurant cautat.

Comparativ cu Captain Cook, de care-l despart cateva sute de metri, Mr. Baba este mult mai rustic, in specificul unei corabii vechi din lemn, pe cand Captain Cook intra in sfera restaurantelor clasice, elegante.

In ceea ce priveste preturile, Mr. Baba este mai scump.

Pentru cine doreste imagine, Mr. Baba merita din plin.

Pentru cine doreste preparatele, merita Captain Cook.

Linkul catre siteul original: Mr.Baba

Impresii încărcate de cosminp in 13.04.2010 17:55:28

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  1200 PMA (din 6 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de cosminp? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- Admin
[13.04.10 18:11:44]

cosmine, personal chiar apreciez review-ul (si-mi doresc cat mai multe recomandari ale unor restaurante deosebite pe site), insa conform Regulamentului e punctat (primeste punctajul standard) doar un singur astfel set de impresii per destinatie, astfel ca trebuie sa retrag punctajul standard.

In schimb ai votul meu in calitate de simplu utilizator -- am dreptul, nu? :)

- cosminp
[13.04.10 18:17:54]

webmaster, multumesc pentru apreciere si vot.

cat priveste PMA, nu contest decizia, mai importanta este informatia, dar sunt locatii diferite la care am fost in ani diferiti: 2008 si 2009. in 2008 cu cativa prieteni si in 2009 cu sotia. in ambele cazuri, gazda ne-a fost acelasi prieten comun bulgar. prima data fara sotie si a doua oara impreuna cu sotia si fiica lui.

- Maria Smeu
[28.04.10 09:58:55]

Si eu apreciez informatia, mai ales ca se apropie vara si imi doresc sa ajung macar cateva zile in Bulgaria.