ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2006

O minunatie a naturii!

Exista in Romania locuri ascunse, de o frumusete rara si de care mergand pe un drumul principal habar nu ai ca exista!

Asa am patit noi; de cateva ori pana in acel an 2006 am mers pe drumul spre statiunea Voineasa, am admirat lacurile din zona, peisajele …... , am facut poze, am filmat, dar…. nu am stiut ca undeva pe stanga se face un drum si dincolo de localitatea Brezoi, apoi Ciunget si barajul Petrimanu se intind pe o lungime de cca 5 km niste chei superbe cu un peisaj salbatic si cascade o multime – toate de o frumusete uimitoare. Sunt Cheile Latoritei si numele le vine de la niste munti din zona.

Prin ce sunt ele deosebite? Prin ingustimea drumului care iti creeaza senzatia ca padurea cade pe tine si nu vezi defrisari haotice ca in alte zone, prin drumul neasfaltat dar binisor intretinut ce te ajuta sa admiri mai bine peisajele dintr-un motiv lesne de inteles – se merge incet (cu a II-a) si totodata faptul ca sunt putin populate (foarte rar vezi o pensiune/cabana).

Ei bine, dupa ce ne-am incantat ochii cu acest peisaj mirific si urechile cu sunetele aparte ale acelor cascade si izvorase ce parca ne urau „ bun venit! „ - ne-am asezat tabara pe malul lacului, am intins corturile, am facut seara foc de tabara si …. nu o sa va vina sa credeti ca mai exista asa ceva in tara … am pescuit pastravi din mediul lor natural (nu crescatorie) ; cateva bucati doar, intrucat pescuitul acestui peste am aflat ca este interzis, fiind pe cale de dispartie in apele noastre…... Apropo de pastravi. Va pot spune ca aceia au fost cei mai gustosi pesti din viata mea (si am experimentat inclusiv delta cu preparatele ei zonale) ; gustul pestelui prins in mediul lui natural este mult diferit de cel de crescatorie, mai natural parca, ……mmmmm iata ca deja mi-e pofta!!!

Aerul este tare, seara auzeam tot felul de sunete in jurul nostru si multumeam Cerului ca am luat cu noi doi caini, cateva alte corturi asezate nu departe de noi ne mai insuflau putina liniste in suflet ca nu suntem singurii „ nebuni „ din zona, ……... ne-am relaxat, ne-am odihnit departe de nebunia civilizatiei, …... ne-am incarcat bateriile, cum se spune, si ne-am promis ca vom reveni ……

Va las sa admirati cele cateva fotografii cu o rezolutie insa cam scazuta intrucat sunt facute dupa imagini filmate.

Merita si va invit sa vizitati aceasta zona incantatoare!!!

Trimis de mirelutza in 13.04.10 15:49:33

VIZUALIZĂRI: 3396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lacul de dincolo de barajul Petrimanu

gushpi
[13.04.10 16:23:43]

cumva vorbesti despre drumul ce duce la cabana Petrimanu? acela care serpuieste pe sub stanci ce stau sa-ti cada-n cap? chiar ati ajuns pana acolo? noi am murit de frica in 2007 (nici semnal la telefon nu mai era, daca se intampla ceva cu noi)

intradevar ceva nemaipomenit de salbatic!

aha, acum imi dau seama ca voi v-ati oprit la barajul de unde se alimenteaza hidrocentrala! de acolo sa vedeti drum!

zena*
[13.04.10 16:28:06]

Intradevar exista locuri mirifice la noi in tara despre care se stie foarte putin multumim de informatii!

ileanaxperta*
[13.04.10 16:46:42]

Mirelutza, ce bine ca ai masina si te poti deplasa peste tot... Eu sunt bucuroasa ca va citesc aici pe voi, norocosii; astfel calatoresc si eu impreuna macar virtual... pana si aici, la Cheile Latoritei. Asa este, si eu am mancat peste de la mama lui si nu se compara gustul cel adevarat cu cel "comercial"...

Si un vot de la mine impreuna cu superbonusul. Bravo!!!

[13.04.10 17:55:21]

@Iubita mea ilenushka, mi-era dor de tine; mersi de superbonus si... cand mai plecam undeva hai -hui iti dau de veste sa vii cu noi... ; deocamdata hai la simfonia lalelelor! te astept.

@gushpi si de tine mi-era dor... mare iubitor de natura ca si noi... hai ca m-ai provocat tu cu stancile alea... in vara asta revin in zona si te asigur ca dupa descrierea de mai sus esti principalul vinovat; iata cum se verifica inceputul meu de review - am mers pe acolo si habar nu aveam ce frumos e mai departe!

krondia*
[13.04.10 19:56:44]

M-ai facut curioasa cu titlul. Ai cumva poze si cu cheile?

[13.04.10 20:24:29]

aici este locul in care am vazut ultima data licurici, erau o puzderie. foarte frumoase randurile tale Mirelutza, sper sa-ti placa melodia atasata!

[13.04.10 22:05:54]

@krondy - din pacate era pe inserat cand am mers si camera mare lucru nu a putut reda ce se vedea doar cu ochiul liber ; am inteles insa de la gushpi ca mai departe de locul unde am stat noi apar niste stanci mirifice pe care la vara MUSAI sa le vad.

[14.04.10 09:37:22]

web - lasa melodia postata ca e superba si iti multumesc....

gushpi
[14.04.10 16:58:10]

de doua zile "navighez" printre poze si nu-mi vine sa cred ca NU AM POZE de pe drumul acela infiorator! ce e drept eu eram la volan, iar sotia era prea "ingrozita" pt a mai putea face ceva (si totusi, parca, parca... mai caut)

ionutgrasut
[20.06.11 15:25:04]

Pana la cabana Petrimanu se poate urca cu orice masina chiar si iarna. Nu e un drum ingrozitor...

traian.leuca †
[13.01.13 17:19:13]

@mirelutza: Am fost in aceste locuri minunate, de doua ori in 2010 si 2011 (combinatie cu Transalpina) si m-as mai duce inca o data.

Am urcat cu masina (un Fiat Albea) mai sus de Petrimanu, la lacul Galbenu. Am traversat pe terasamentul barajului, apoi pe langa partea dreapta a lacului, (traseu amenajat cu trepte si un cablu) am ajuns la izvorul lacului si ne-am intors pe drum in partea stanga a lacului. Am cules fragi pe saturate si am strabatut niste locuri foarte, foarte frumoase.

Se poate ajunge de aici la Polovragi, prin Cheile Oltetului sau in Transalpina (noi am urcat putin de la lacul Galbenu)

gushpi, ileanaxperta*, ionutgrasut, krondia*, mirelutza, traian.leuca, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Cheile Latoriței:

• pagină generată în 0.06722092628479 sec