ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2017
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
AUG-2017

Popasul Jalesul NU e jalnic !

In minivacanta de Sfanta Maria am zis sa dam o fuga pe Cheile Sohodolului.

Voiam o cazare cu buget mic, ca deh, vine in curand vacanta de 15 nopti in Grecia!

Am ales Popasul Jalesul, din comuna Runcu, satul Arcani. Se afla intre Targu Jiu si Tismana, cam la jumatatea distantei.

Nota pe booking era mica, comentariile asa si asa, dar am zis ca pentru o noapte merge.

In seara dinaintea plecarii nu avem ce face si mai aruncam un ochi la comentarii: jale mare, aparuse unul care descria locul ca pe un dezastru total! De la jalnic o veni numele Jalesul! De fapt ar veni de la salvie, (popular=jales) care creste in cantitate mare pe acolo.

Ce sa mai facem, doar sa cautam niste numere de telefon, sa le avem salvate si sa sunam de la fata locului...

In sfarsit, plecam, le comunicam si celor care ne insoteau vestea...

Ajungem la ora 14, primul contact a fost unul placut, popasul se afla intr-o zona mare, plina de copaci, aer curat si multa umbra. Locuri de parcare destule, unele si la umbra. Hai ca nu e chiar rau, zicem noi.

Apare proprietarul, amabil, ne roaga sa asteptam cateva minute sa vada daca sunt gata camerele, una dubla si una tripla.

Eu, influentata de comentariul cu pricina, deja aveam sageata pregatita: e ora 14, cum sa nu fie gata!

Nu a fost nevoie sa o lansez, pentru ca in doua minute ne-a condus la camere.

Stiu ca trebuie sa descriu doar o camera, dar pentru ca intre ele exista diferente, imi permit sa le punctez.

Cladirea are un singur etaj, unde se afla camerele, de-a lungul unui coridor ingust. La parter este restaurantul si bucataria.

Camera noastra era una destul de mica, dar cum am stat doar pentru somn, nu ne-a deranjat.

Cea tripla era spatioasa, chiar mare cu adevarat, avea si un balconas dragut, cu o masuta si doua scaunele.

Ca mobilier, camera avea un pat matrimonial, cu saltea destul de comoda si perne placute, un televizor vechi, cu tub, un dulap pentru haine cu cateva umerase si o masuta mica, cu doua scaunele. Am folosit-o sa punem valiza (a incaput deschisa, pentru ca era mica)

Pe jos este mocheta, un pic cam uzata, dar nu exagerat.

Lenjeria era imaculata, parea noua sau folosita foarte putin. Nu acelasi lucru pot sa spun despre prosoape. Erau curate, dar mai uzate, asa ca le-am folosit pe cele din dotare.

Baia este acceptabila ca dimensiuni, dotata cu cabina de dus, sapun lichid si doua sapunuri mici.

Ce nu mi-a placut a fost faptul ca nu avea aerisire, nici macar un ventilator.

Si inca un inconvenient: acoperisul era in mansarda iar WC-ul era asezat astfel incat cei mai inalti se ridicau cu tavanul in cap. Nu e cazul la noi doi!

Si inca ceva ciudat: camera noastra nu avea fereastra, ci un luminator care se deschidea. Era bine, ca se putea aerisi, dar ce te faceai cu insectele? Cat am stat in camera vreo jumatate de ora a intrat o albina. Noroc ca nu i-a placut si a iesit singura, asa cum a intrat.

Noi avem in permanenta cu noi un aparat pentru tantari, asa ca si daca au intrat i-am anihilat.

Ma gandeam cu groaza ca dimineata o sa imi bata lumina drept in cap (era fix deasupra capului) si o sa ma trezesc devreme. Din fericire era dotat cu un fel de jaluzea care facea intuneric bezna!

Camera tripla avea fereastra si plasa pentru insecte. Ocupantii ei au dormit foarte bine, cu fosnet de copaci si susur de apa.

Curatenia in camera a fost in regula, nu am de ce sa ma plang. Acum nu am stat sa controlez pe sub pat sau pe dulap sa caut praful cu lumanarea, ca doar nu dormeam nici sub pat si nici pe dulap.

Inca un mic inconvenient este dat de materialul de constructie. Este vorba de lemn, care transmite usor zgomotele facute de cei care umblau pe coridor. Dar am avut parte de turisti linistiti, le auzeam pasii, dar ce era sa faca oamenii, nu puteau zbura!

Micul dejun a fost decent: omleta simpla, trei felii de salam uscat, de buna calitate, doua bucatele de branza, o jumatate de rosie foarte gustoasa, un pachetel de unt, o cutiuta de gem si o cafea foarte buna. Plus o paine prea buna, am mancat mai multa decat era necesar. La banii dati nu puteam pretinde mai mult.

Seara am mancat tot aici mici si piept de pui la gratar. Oferta cam redusa, mai era in meniu pastrav si gratar de proc, dar se terminasera cand am comandat noi. Dar micii si puiul au fost foarte bune.

Personalul cu care am interactionat (barmanul si ospatarul) au fost amabili, binevoitori.

Nu stiu cum a mers internetul, eu am avut datele mobile pornite, dar am vazut ca semnalul era bun.

Acum cateva cuvinte despre zona ocupata de popas.

Dupa cum am zis la inceput, este vasta, plina cu copaci care ofera aer proaspat, umbra si racoare.

Prin mijloc trece un fir de apa in care se afla pestisori, dar care uneori emana un miros de mal.

Chiar peste acest paraias se afla terasa principala, unde se serveste masa sau o cafea, o bere.

Mai exista vreo trei foisoare, am vazut ca intr-unul serveau cativa clienti cina.

Exista si loc de facut gratar, am citit ca ar trebui sa platesti pentru a=l folosi, dar nu pot nici confirma nici infirma.

Punctul forte este piscina, destul de mare, curata, cu sezlonguri atat la soare cat si la umbra.

In comentariul despre vorbeam la inceput se spunea ca piscina este contra cost, dar nu era asa. Am auzit pe cineva intreband daca se plateste iar patronul a spus ca nu, pentru cei cazati acolo. Noi nu am incercat-o, nu am avut cand.

Exista si un loc neted, unde erau doua porti si unde se putea juca fotbal.

Suprafata asta mare de teren nu era foarte bine intretinuta. Sa nu intelegeti ca era neingrijita, dar ici mai trebuia tunsa iarba, colo mai trebuiau adunate frunzele uscate, podetul sau leaganul mai trebuiau vopsite... Dar cat de mare era ma mir ca faceau fata si la nivelul asta.

Una peste alta, noi am fost mai mult decat multumiti de conditiile gasite aici, tinand cont de pretul platit.

Prin zona am vazut multe pensiuni noi, impunatoare, dar aflate la marginea drumului, fara un pom in curte. Nu as fi facut schimb cu una din asta.

Si inca doua bile albe: la 5 km se afla intrarea in cheile Sohodolului iar la 2 km un aqua park, numit Aprilia, deschis in 2011. Nu l-am vazut, dar erau turisti cazati la Jalesul tocmai pentru a merge acolo.

Trebuie sa mai scriu un amanunt: in complexul asta mai exista o cladire, semana cu un conac vechi, unde am vazut ca erau cazati turisti. Cum erau camerele nu stiu, dar parea mai elegant decat cladirea in care am stat noi. Avea si o sala care parea a fi de conferinte.

In concluzie, recomand acest loc celor care vor o cazare modesta la un pret mic, inconjurati de natura, intr-o zona linistita si plina de farmec.

Celor pretentiosi sigur nu o sa le placa.

PS. In momentul postarii am vazut un articol recent, in care se scrie ca este un singur angajat.

Eu am vazut o camerista, o bucatareasa, un barman, un ospatar, si inca doua persoane, un barbat si o femeie, care nu stiu ce rol aveau.

Si se mai scrie ca piscina este plina de jeg. Mie chiar nu mi s-a parut.

Nu tin partea patronului, dar adevarul trebuie respectat.

Trimis de adrianaglogo in 16.08.17 00:26:50
Validat / Publicat: 16.08.17 10:20:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARCANI GJ.

VIZUALIZĂRI: 2353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 O padure cu copaci vopsiti, ceva inedit, eu nu am mai vazut. Se afla intre localitatile Poienari si Alimpesti. Explicatia in poza urmatoare

ovidiuyepi [16.08.17 11:01:33] »

Frumos articol. Vacanta frumoasa in Grecia!

irinad [16.08.17 11:30:56] »

@adrianaglogo: Să vă fie de bine după minivacanța de Sfântă Mărie și să aveți o vacanță minunată în Grecia! Și să nă povestiți când vă întoarceți despre locurile frumoase pe care le veți vizita!

adrianaglogo [16.08.17 12:42:46] »

@irinad: acum ne e bine, dar nu ne_a fost!

Am mancat in Tg. Jiu si ne_am imbolnavit trei din cinci.

O sa scriu despre Irish Pub, asa se numeste restaurantul cu pricina.

Multumesc ptvizita si urari

irinad [16.08.17 13:33:21] »

@adrianaglogo: Îmi pare foarte rău de așa ceva, se pare că am cam dat cu oiștea-n gard cu urarea mea, dar nici nu mi-a trecut prin cap vreun gând de rău. Cel puțin, bine că v-ați însănătoșit, problemele de digestie pot fi foarte păcătoase!

Toate cele bune și scrieți-ne despre întâmplare, e bine de luat aminte!

adrianaglogo [16.08.17 13:55:19] »

@irinad: Nu aveai de unde sa stii ce ni s-a intamplat noua. Asa ca nu ai gresit cu nimic

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.08.17 17:37:27] »

Ce noroc că nu s-au născut toți boieri și că modestia are încă preț! Așa s-a născut relatarea ta, echilibrată, bine intenționată, obiectivă cu bune și cu rele, tocmai bună de luat în calcul de cei mai îngăduitori și mai înțelegători în pretenții, cum cred că sunt și eu

adrianaglogo [16.08.17 19:39:02] »

@mariana. olaru: Multumesc pt ecou.

Asta am dorit, sa fiu obiectiva, sa punctez si ce a fost bine si ce nu. Daca am reusit, ma bucur.

maryka [16.08.17 20:17:29] »

O cazare decentă totuși. Un articol util și bun pentru cei care au nevoie de ceva convenabil și la preț în zonă.

Pe de altă parte vacanță frumoasă în Grecia, o, 15 zile, e super! Abia aștept impresii! Toate cele bune!

adrianaglogo [16.08.17 21:38:38] »

@maryka: Multumesc.

Cat despre Grecia, este o mica poveste.

Niste buni prieteni nu mai fusesera de ceva vreme in vacanta, pe motiv ca nu au suficienti bani.

I-am luat cam pe sus in 2015 in Thassos si au vazut ca poate fi foarte bine si cu bani putini.

Am stat 8 nopti, la intoarcere ea plangea pe ferrybot, el a fost "ciufut" jumatate de drum. Nu stiam ce au, initial am crezut ca s-au certat ei si ne ascund noua.

De unde, erau suparati ca plecam acasa.

Cand le-a trecut, prin Bulgaria, deja faceam planul pentru 2016.

Au vrut 11 nopti si pana la urma au fost 12, ne-au pacalit pe drum, cu o noapte in plus la Paralia Katerini (!!!) - o jacheta de piele, acolo, ca nu au cheltuit toti banii!

La intoarcere, ce sa facem decat planul pentru 2017.

Eu aveam Parga in cap, ei sunt de acord cu noi, ca i-am dus bine peste tot. Deci opt nopti in Parga.

Si pentru ca sunt ascultatori, am zis sa fie si cinci nopti de Corfu, bonus pentru ei, ca noi am mai fost.

Plus doua nopti pe drum, se facura 15!

Sper ca la anul sa nu vrea 20, ca atunci zic si eu ca nu avem atatia bani!

maryka [16.08.17 21:56:37] »

@adrianaglogo:

Păi ce să zic? Bine îi sfătuirăți pe prieteni, acum vor tot mai mult! Uite asta ni se întâmplă și nouă tuturor, e cea mai frumoasă explicație pentru cei care nu cred sau nu înțeleg starea asta de" dependență” de Elada. Nici nu te întorci bine și plănuiești tura următoare! Splendid! Concediu frumos, aștept impresii, mai ales că eu încă nu am fost nici în Parga, nici în Corfu.

Bujie [13.07.18 17:32:31] »

@adrianaglogo: Buna! Am citit cu interes review-ul si am vazut si raspunsul acesta. Imi pare rau de patania cu Irish Pub, dar in acelasi timp trebuie sa va spun ca mai rau n-aveati cum nimeri! Ha-ha!

Am lucrat 4 ani in Targu Jiu si va pot spune ca au cam cele mai bune carciumioare din toata tara si nu exagerez! Orasul (sa ma scuze localnicii) este oribil si cu atat mai mult este uimitoare calitatea localurilor. Data viitoare incercati cu incredere: Casa Vera (pe langa Stadion), Terasa/Restaurantul Anna, Hanul Domnesc sau Ambasador Elite. Va garantez ca o sa ma pomeniti! De bine, evident!

adrianaglogo [13.07.18 17:36:25] »

@Bujie: Mai sa fie!

Inseamna ca am avut noroc, ceilalti doi nu au avut nimic.

Ha- ha, ce noroc!

Am luat nota de localurile enumerate.

adrianaglogo, Bujie, irinad, mariana.olaru, maryka, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂDomeniul Jaleș by Chic (ex Popasul Jaleșul) :