ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2017
ÎNSCRIS: 06.09.10
AUG-2017

Foarte nemulțumit

[hotel Meduza] Steaua Nordului

Am urmarit cu mare atentie temperatura apei marii zi de zi. Dupa experienta anterioara, din iulie, in care nu am sesizat diferente intre mare si munte din cauza vremii si mai ales a marii a carei temperatura nu a depasit 13 grade in plin sezon in Mamaia am gasit oportun si necesar sa mai incerc un week-end pe litoralul romanesc.

Astazi, dupa aprox 2 saptamani de la eveniment ma gandesc relaxat la acest totusi spinos subiect respectiv litoralul romanesc. Este dimineata, racoare, imi beau cafeaua si oscilez intre a descrie sumar mini-vacanta sau a expune nedumeririle si frustrarile care ma rod.

Imi vin repetat in minte expresiile "ca la noi la nimenea" sau "originalitatea romanilor"...

Asadar, incerc sa imi rezerv telefonic camera pentru 3 persoane in cateva statiuni. Greu, foarte greu. Lipsa, incertitudine, pe alocuri preturi exagerat de mari asa ca optez relativ repede pentru Hotel Meduza din Complexul Steaua de Mare. Nu stiu inca foarte sigur ce metoda de a-i contacta sa recomand. Telefonic nu raspunde nimeni, niciodata. Pe mail mi-au raspuns dupa 2 zile cand ma pregateam sa fac check-out-ul. Cred ca am avut totusi noroc dupa mai mult de 10 ore prin interventia unor vecini (Aqua - nustiucum). Am stabilit cu o receptionera draguta sa ajung acolo inainte de ora 12 sa ma pot caza. Ok.

Plec de vineri dimineata de la ora 7 pe A2, nu imi fac probleme deoarece locuiesc in imediata apropiere a autostrazii. Dar ce sa vezi, zbang -trosc- tzac-pac pe la km 40, primul accident. Un Logan amarat si-a botit fatza.

Pana la Cernavoda.......

7 (sapte) accidente, am numarat cca 20 de masini implicate. Cate 2,3, chiar 4 masini trase pe dreapta lovite. Unii cu fatza ceilalti oponenti cu spatele. Nu rau, fara victime dar indeajuns sa blocheze circulatia.

Mai oameni buni, cum este posibil? Dimineata cand se presupune ca pleci odihnit, cand traficul este destul de aglomerat incat sa nu iti permita viteza. Incredibil!

Mai mult la plata peajului cozi interminabile la casierie care de fapt blocau trecerea celor care au platit prin SMS sau pe net sau la benzinarii sau care au termen 24 de ore sa plateasca.

Politie, elicoptere multe tractari pe A2, balamuc, haos de parca vizionam un thriller american cu atac la Casa Alba.

5 ore am facut pana la mare asa ca as lua in considerare pe viitor ruta veche pe la Dalga, Ilene, Cosanzene samd. Sunt satul de A2.

Ajung cu chiu cu vai in termenul angajat la hotel. Parcare IOC (nu ma mai mira, boala veche), am fortat la limita legii un loc in fata Hotelului Delfin. La receptie o fetiscana confuza ne executa foarte mecanic actele. Este singura si are pe cap un suvoi de turisti majoritatea de week-end ca si noi. Optez pentru apartament care costa pentru 3 pers. 820 lei noapte. OK.

Receptia cam mica dar macar are aer conditionat. Lifturile sunt la vedere, foarte moderne dar neincapatoare si atat de sofisticate de parca eram in Silicon Valley. Pe placuta de timbru interioara scrie 534,33 kg si 7 pers. masa max. autorizata. 7 pers (???), mai mult de 4 persoane nu intrau. Dupa mai multe tentative de accesare a touch-ului din sticla din exterior usile se deschid. Stupoare in cabina liftului al touch din sticla cu comenzi pe LED abia vizibile. Imi pun ochelarii plesnesc sticla cu drag de cateva ori si liftul se pune in miscare.

Ajung imediat la apartament si shock. Accesul se face cu cardul RFID. WOW! RFID, desteapta treaba. Apartamentul are 2 camere, este curat, modern, spatios dar fara balcon. Asta-i grav! Dar ma impac relativ repede cu gandul, chinuit de o sete arzatoare urmare a drumului anevoios si a temperaturii de afara care s-a rostogolit rapid spre 40 de grade.

Fara prea multe amanunte si fara sa critic politica manageriala a hotelului NU AI unde si ce sa bei pana dupa ora 17 cand ni se vor capsa bratarile all-inclusiv. Vax, apa, sucuri, bere etc. Mini-barul din camera... Care mini-bar? Barul din lobby, contra-cost... Care bar? A trebuit sa merg 1km pe jos binenteles la o terasa sa iau masa pentru ca toate hotelurile cu restaurant din zona (2 sau 3) nu aveau personal sau erau inchise intre orele de masa. Original romanesc.

Chiar daca aveam bratarile nu aveai ce consuma pentru ca terasa restaurantului era inchisa intre mese iar singurul loc unde se poate consuma ceva este "piscina hotelului".

Oribila, incredibila, intolerabila, insalubra, teribil de aglomerata, cu sezlonguri asezate claie-peste-gramada la o palma distanta intre ele. As da o sugestie "desteapta" managerului: puneti d-le sezlongurile suprapuse ca in cazarma, este mai eficient.

Peste 100 de persoane am numarat in piscina balacindu-se intr-o apa suspect de slinoasa si alte 200 pe margine. Cozile la dozatoarele de bere si sucuri serpuiau haotic in micul spatiu destinat lor facandu-si loc printre consumatorii care neavand unde, stateau pe margine savurand cate un pahar trezit de bere Golden Brau.

Caldura mare monsher...

Insasi pozitionarea piscinei este incomoda, obositoare si foarte deranjanta. Undeva pe plaja, intr-un loc inghesuit, coborand abrupt cateva zeci de trepte antice murdare, sparte si traversate deseori de cabluri probabil de iluminat, prost si periculos izolate.

Foarte dezamagit nu cred ca am putut savura piscina mai mult de 1/2 ora.

Plaja veche este foarte mica si cu pietre dar cea reamenajata este imensa insa neamenajata. Desigur fara beach-bar. Desigur fara sezlonguri sau umbrele. Deh, mofturi. Apa curata, nisip fin, libera. OK.

Ahh era sa uit, pentru specialisti si cei interesati am vazut in dreptul capatului digului o FOCA!!! Stiu ca au disparut de pe litoral dar ce sa vezi intr-adevar Romania este mereu suprinzatoare.

Minunandu-ma de aparitia focii si bucurandu-ma de apa marii incet, incet m-am apropiat de ora mesei - 18.30.

Trebuie sa recunosc terasa, restaurantul, dotarile interioare si exterioare, curatenia, organizarea m-au dat pe spate. Impresionant! De parca toata energia managementului s-a canalizat exclusiv pe potol.

Mi-au depasit toate asteptarile! Poate asta a fost si intentia, sa le iertam toate minusurile prin haleala. Tipic romanesc. Constiinta trece prin stomac, as spune... Nu-i asa?

Ce m-a deranjat a fost modul de verificare a bratarilor prin citirea codului de bare de pe bratari, pe fiecare in parte tipic unei ferme. Mai degraba as fi optat pe microcipare subcutanata care oricum e trendy, SF si care ar fi fluidizat accesul in restaurant.

Deasemenea mi s-au parut ridicole 2 intamplari la care am asistat.

Cineva, un barbat s-a adresat receptionerei rugand-o sa ii dea un card de acces in camera suplimentar pentru sotie. Aceasta pe un ton molatec si indiferent a refuzat cu obstinenta cerand autoritar sa vina sotia sa il inmaneze personal. Absurd!

Al doilea, mai grav este al unui cuplu care isi facea check-out. Probabil femeia, cocheta de-altfel s-a vopsit inainte sa plece la mare si ca urmare a baii facute la hotel, parte din vopseaua de par s-a imprastiat inerent pe prosopul cu care s-a sters. Ce mai caz, ce tevatura, ce discutii stupide generate de receptionera prin care incerca sa demonstreze ca s-a creat un prejudiciu hotelului prin deteriorarea unui amarat de prosop si cei doi ar trebui sa il plateasca... De frica sa nu fiu acuzat ca am lasat amprente pe clanta de la intrare am intins-o rapid asa ca am ratat finalul polemicii, din pacate.

In conditiile actuale in care restaurantul deserveste cele 2 hoteluri, Delfinul & Meduza, Steaua de Mare fiind in reamenajare ma intreb ce vor face cand si al treilea hotel va fi activ deoarece oricum se simtea un pic de disconfort din cauza supra-agolmerarii?

Ca veni vorba, ma sperie gandul ca vor inaugura probabil in 2018 si Steaua de Mare. Unde, cum, in ce conditii vom benefia de serviciile hoteliere cu dotarile sub-sub-dimensionate. de astazi?

Dar cred ca vor gasi solutii dupa cum am afirmat ceva "original romanesc" si ca "la noi la nimenea"...

Concluzia:...

... nu stiu...

pe de o parte am anumite nemultumiri flagrante, pe de alta parte am observat aglomeratia semn ca hotelul (hotelurile) sunt apreciate.

Foarte multe familii cu copii ceea ce denota incredere in serviciile hotelului, familii tinere cat si de varsta medie, lumea era in general mai degraba multumita fapt ce ma determina sa recomand totusi hotelul multora fara mari pretentii, obisnuita si resemnata cu litoralul romanesc.

Asadar, oricum nu ma dezmint, e totusi Steaua Nordului!

Trimis de muppetz in 15.08.17 10:09:44
Validat / Publicat: 15.08.17 11:22:48

VIZUALIZĂRI: 2208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (muppetz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Sectia de prajituri = slab calitativ

[15.08.17 11:22:37]

Foarte bun, util și echilibrat review-ul

danaeldreny*
    [15.08.17 11:53:12]

Povestea mi-a plăcut, realitatea nu prea...

rentea
    [15.08.17 15:44:08]

@muppetz: Pana la urma, daca inteleg bine, ti-a placut mancarea macar. Este si asta o realizare, cand am inceput sa citesc articolul tau, sincer, partea de restaurante era ultima pe care credeam ca o vei aprecia

Hotelurile romanesti de pe litoral sunt majoritatea foarte proaste, iar chestia cu ALLINC e o nebunie, o gaselnita de inselat clientii. De ce? Pentru ca intotdeauna se vor gasi destui care sa accepte aceasta. E simplu!

Acum cateva zile cineva povestea despre un complex similar din Venus, Mera, care avea acelasi sistem ~superb~ de ALLINC: au inchiriat 2 plaje pt. clienti: una in fata hotelului, FARA bar de plaja (deci mergeai acolo, plateai ALLINC si trebuia sa te duci la un chiosc ca sa cumperi o apa) si inca o plaja la vreo 10-15 minute de mers pe jos de la hotel, in care clientii hotelului puteau benefica de un beach bar in sistem ALLINC!!! Poti sa crezi asta? Bine, unora li s-a parut acceptabil... asa ca... nicio schimbare nu se va produce in mentalitatea hotelierilor in urmatorii 100 de ani, stai linistit

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.08.17 22:15:03]

@muppetz:

Se pare ca a scris si femeia respectiva un review. Sau or fi mai multe care au trecut prin faza asta jenanta?

vezi impresii

[24.08.17 08:39:33]

@cris1982: Da?

F. bn! Dar unde este review-ul? Daca era postat pe acest site trebuia sa apara in aceasta rubrica. Oricum vreau sa va asigur ca nu am spus povesti, cazul este real. Am asistat siderat la polemica respectiva.

[24.08.17 10:23:18]

@muppetz: criss82 a indicat link direct spre acel review (la sf ecoului său)

Îl poți vedea și mai jos, la ”Alte impresii din această destinaţie:” - e al doilea, în acest moment, acolo (cel scris de „Criystina86 din GALATI”)

[24.08.17 11:31:03]

@webmasterX: Multumesc, am gasit postarea! Este acceasi nefericita intamplare la care am asistat .

deliacmn1975
    [29.08.17 16:18:28]

@muppetz: Bună ziua:-) ! V-aș ruga frumos să mă ajutați cu o informație. În ce lună ați achiziționat biletele? Mi se pare ca ați avut o oferta foarte bună și suntem și noi interesați pt. anul viitor. Mulțumesc!

[29.08.17 18:31:32]

@deliacmn1975: Glumiti? La cca 180 euro pe zi mergeam in Antalya la 5*. Nu a fost nici o oferta. M-am hotarat, am sunat la hotel, am obtinut acceptul, am ajuns acolo, am platit si gata.

Venind vorba de oferte, puteti gasi preturi cu discount-uri bune pana in martie. Personal, in aceasta perioada imi fac o lista de 15... 20 de agentii si le cer oferte pe mail. Optez desigur pentru cea mai ieftina dar si cea mai sigura agentie (cu un background solid), obligat din orasul in care locuiesc. Asta si pentru realizarea unei comunicari personale tete-a-tete cu scopul descoperirii vreunui indiciu ca ar putea fi "fake". Dupa efectuarea platii si obtinerea voucherului este de preferat verificarea telefonica a rezervarii la receptia hotelului.

Recunosc ca sunt putin paranoic dar sa fim realisti traim in Romania.

Oricum succes la anul!

P. S. Cu cateva zile in urma un prieten, la acelasi hotel, cu toate ca si-a cumparat biletele din martie, ajungand acolo a fost anuntat cu regret ca nu mai locuri disponibile. I s-a oferit ca varianta un alt hotel din Venus si un altul din Mamaia. Dupa lungi discutii, reclamatii la OPC, agentie, amenintari de ambele parti situatia s-a relaxat si s-a finalizat cu happy-end. Imaginati-va teroarea care au trait-o prietenii timp de cateva ore...

deliacmn1975
    [14.01.18 23:35:19]

@muppetz: Bună seara! Am înțeles eu greșit! Credeam ca ați stat 5 nopți și de aceea mi s-a părut ieftin! Mulțumesc pt răspuns și la cat mai multe concedii reușite!

cris1982, danaeldreny*, deliacmn1975, muppetz, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂSteaua de Mare, complex hotelier: