Astoria Hotel

AUG-2017
REGIM MASĂ Ai

Aiurea

Bună,

Sunt cazat aici. E 12 noaptea și nu pot dormi pentru ca au un *** de "club" care are muzica data tare și deranjează. Dar, sa începem cu începutul...

Hotelul e situat lângă plaja. Scrie ca are 4 stele însă camera e de 3 cel mult. Curățenia e ok. Piscina e mica. Parcare are pentru 20 mașini și e full mereu. Clima e învechită dar funcționează bine. Baia are un sifon în pardoseala iar când faci dus umpli toată baia cu apă. Saltelele sunt uzate bine. Nu au noptiere iar dulapurile nu sunt structurate cum mi-aș dori. Pe jos e gresie ceea ce conferă un aspect de ieftin camerei. Curățenia în schimb e ok.

Piscinele au apa rece, foarte rece. Curate.

În aceeași incinta e și hotel orel, hotel de 2 stele cu acces la aceleași mâncăruri și băuturi.

Plaja e murdara, plina de chiștoace în ciuda faptului ca sunt vreo 2 băieți care curăță. Plaja hotelului e bună, cu întrare lină în apă însă, probabil pentru ca nu le mai ajunge, bulgarii au pus șezlongurile pentru all în departe de apă și au în fața lor șezlonguri contra cost. Cred ca e același proprietar al plajei pentru ca aceeași oameni muncesc pe ambele plaje. La șezlongurile de la all în nu sunt măsuțe. Barul de pe plaja e o glumă proasta, practic e un dozator de bere (bună) si sucuri tek. Nu exista buda pe plaja free, ci doar lângă piscina hotelului.

Șezlonguri pe plaja am găsit la orice ora. Scrie peste tot sa nu fie rezervate, dar **** (nu neapărat românii, dimpotrivă, rușii, ucrainieni, etc) nu pricep.

Masa:

Mic dejun: oua bătute, ochiuri, șuncă, brânzeturi (albă - probabil telemea - și galbenă - probabil cașcaval desi nu cred), salate, șuncă, parizer, unt, etc. Repetitiv. Decent.

Pranz: ciorba de resturi de carne, carne gătită tocăniță (spălată și refolosita), foarte rar grătar - un singur fel. Pizza cu mazăre (cum drq?) si pizza cu brânză (bună). Alte feluri de mancarici. Pentru pasionați de tocănițe, aveți de unde alege. Pentru pasionați de mâncare bună, nu veți muri de foame. Fructe, legume, budinca în loc de dulciuri.

Cină: supa sau ciorba de resturi de carne, resturi de carne gătite tocănițe, fructe, dulciuri, etc.

Snack bar: paste cu sos roșu și cașcaval, cartofi nature, crenvurști (prosti) la grătar, orez cu legume, fursecuri.

Băuturi: de la 10 la 22 băuturi locale, sucuri tek și bere bună. Coadă mare la ele, în special seara.

Barul de lângă piscina: e o porcărie de bar unde se vinde și băutură internațională unde seara e un fel de club: sunt vreo 2 păsărici care dansează pe bar iar muzica nu te lasă să te odihnești. De evitat pentru familiile cu copii.

Per total, pentru masa și condițiile din hotel nu as mai veni. Pentru plaja și mare, poate ca da.

Impresii încărcate de bubu2001 in 15.08.2017 00:07:32

Validat / Publicat: 15.08.17 06:49:11

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, nisipuri, sunny beach

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (bubu2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1350 PMA (din 3 voturi) nota2

[15.08.17 06:46:37]

@bubu2001: Bine ai revenit, după o pauză de 7 ani!

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 12&ridAnt=80652

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

Completări, ajustări (inclusiv în privinţa notelor şi calificativelor acordate) — pot fi aduse prin rubrica ecouri, la finalul sejurului.

[15.08.17 07:27:17]

@webmasterX: nu-mi dau seama sa fi trecut atât de mult. Coordonatele sunt ok.

[16.08.17 19:56:54]

Hai sa mai imbunam mâncarea:in afară de tocănițe și carne refolosita, în seara asta au avut miel (la tava, bun) si show bulgăresc intens aplaudat (ok). A, și ciorba de perișoare era din micii de la amiază, cu gust din ala aiurea specific cărnii la all in.

[16.08.17 20:40:46]

Încă ceva: clasificarea lor oficiala e de 4 stele.

Totuși, e un pic mai bun decât grand hotel sunny beach.

- cristela
[19.08.17 13:21:14]

Noi am fost mai norocosi ca voi. In baie am avut cada si in camera doua noptiere. 😁

Ps: mi-a parut bine de cunostinta. La anul daca gasiti ceva mai stralucit asteptam sugestii. Drum bun!