ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2017
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 01.07.12
AUG-2017

Saturn - o destinatie dezamagitoare, desi plaja e ok

Salutare,

Am decis sa va scriu cateva randuri despre aceasta destinatie.

Ne planuisem vacanta la Cazanele Dunarii dar datorita faptului ca s-a anuntat o vreme caniculara iar sotia este gravida, am anulat totul pe ultima suta de metri si ne-am orientat catre Saturn.

De fapt nu am cautat sa alegem aceatsa statiune ci ne-am facut o lista de hoteluri care mai aveau camere libere pe un site de rezervari, am citit review-uri si ne-am indreptat catre hotelul Narcis din Saturn.

Hotelul a fost ok, nu am nimic de comentat dar nu despre asta am vrut sa va scriu.

Primul contact l-am avut cu... parcarea. Am parcat aiurea langa hotel. Nu conteaza motivele, insa am platiti si acolo o taxa "neoficiala".

In fine, despre statiune:

Plusuri:

Plaja: plaja era curata, desi seara cosurile de gunoi dadeau pe afara. Zonele pentur cearsafuri si sezlonguri sunt marcate.

Sezlongurile sunt destul de rasfirate, exista spatiu suficient. In zona cu cearsafuri era aglomeratie. Am platit 40 de lei in plin sezon pentru 2 sezlonguri si o umbrela.

Atentie: noi am stat in partea de sud. Erau unii care cereau 20 de lei si pe umbrela, iar plaja era groaznica. Unde am stat noi nisipul era afanat cu tractorul o data la 2 zile iar acolo era tare ca betonul.

Apa: in vreo 2 zile au fost cateva alge dar se depuneau in zona de nord a golfuletului. Oricum, nu erau multe. Gunoaie provenite de la oameni... 2-3 am vazut la sfarsitul zilei in apa.

Minusuri:

- drumul catre plaja (desi foarte scurt) era presarat cu gunoaie si caini. E drept ca nu erau agresivi dar... Gunoaiele erau la ele acasa.

- iluminatul statiunii: ca si inexistent. Este incredibil ca primaria Mangalia nu se ocupa de acest aspect. Evident, ca nu ai posibilitatea sa te plimbi seara pe malul apei ca in costinesti, Eforie.

Daca vrei sa te plimbi, trebuie sa o faci prin balciul acela nenorocit caracteristic litoralului romanesc, plin de oameni apartinand unei anumite minoritati etnice. Urat, foarte urat.

- locurile de parcare: desi sunt cateva parcari amenajate, acelea sunt insuficiente. Peste tot veti gasi masini parcate aiurea (pe strada, pe trotuar).

Din pacate nu am descoperit un loc in Romania care sa imi satisfaca placerea de a admira marea, de a simti nisipul sub picioare dar care sa ma scuteasca de balciurile acelea infecte, de mirosul de shaworma si de mizeriile conationalilor nostrii.

Pacat, avem o tara frumoasa dar ne batem joc de ea.

Trimis de sebibv in 13.08.17 10:46:24
Validat / Publicat: 13.08.17 13:37:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN. A mai fost în/la: Costinesti, Mamaia, Eforie.

VIZUALIZĂRI: 8337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebibv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaja golf Saturn Sud

[13.08.17 13:35:51]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 25&ridAnt=80568

ne-am indreptat catre hotelul Narcis din Saturn.

Ne-am bucura, totuși, dacă ai găsi timp & dispoziție să scrii și impresiile despre hotel (chiar pe scurt), ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[13.08.17 20:06:26]

@sebibv: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

sebibv
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Saturn: