ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 26.07.09
APR-2010

Pentru gurmanzi... locul ideal

Salutari tuturor celor ce apreciaza o mancare buna!

Am vazut un reportaj la televizor despre aceasta locatie si am trecut-o pe lista obiectivelor ce trebuie musai verificate. Cum nu am gasit impresii... iata!

Este foarte simplu de ajuns, fiind la mica distanta de Cap Kaliakra... un loc in general vizitat de toti turistii romani in drum spre litoralul Bulgar. Pentru "cum ajungem acolo" vezi harta attach poza sau, pe coordonate GPS:

N 43.40404 x E 28.38738

Restaurantul si ferma Dalboka sunt localizate chiar pe malul marii, o fasie de pamant intre mare si deal... o zona superba. Sunt multe mese asezate chiar pe mal... daca sunt valuri cu siguranta vei gusta si din apa sarata a marii, iar daca vremea nu-ti permite sa stai afara poti manca linistit sub un umbrar rustic construit.

Ce se poate manca: MIDII... MIDII... MIDII si pentru experimentare peste.

O sa anexez meniul (sa-l cereti in romana) pentru a va edifica. Pentru 4 persoane 50 leva sunt suficiente pentru a-ti face o idee. Cereti cat mai multe informatii de la chelneri pentru a va prezenta continutul meniurilor.

Atentie: painea se plateste separat... asta daca nu uita sa ti-o aduca! (dar sigur va fi pe nota de plata! )

Incercati sa va uitati si la gramajul portiilor pentru a va da seama de marime (sunt si unele la 900 grame! ).

Cum o imagine face cat 100 de cuvinte, priviti imaginile.

Atentie! Sunt 2 restaurante la baza drumeagului ce coboara-n mare, unul in stanga si altul in dreapta. Ferma de midii ce-o veti vedea in larg tine de restaurantul din dreapta.

Ce va mai pot spune decat "POFTA BUNA"

Trimis de sursy2003 in 13.04.10 10:10:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sursy2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Daca nu sunteti atenti, zburatoarele s-ar putea sa va lase fara ce aveti in furculita
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

webmasterXY*
[13.04.10 09:37:55]

Impresii sunt, doar ca la cel mai apropiat loc: capul Kaliakra, nu Balcic. Am mutat si acest articol aici. Din pacate, autorul a apucat sa introduca si poze si nu se poate sterge (inca) locatia nou creata special pentru acest loc. Dupa mutarea si a setului de poze, totul va fi la locul lui.

[13.04.10 10:13:06]

@wm schimba te rog titlul in "FERMA DE MIDII DALBOKA"...SI POATE POTI PUNE HARTA CU LOCALIZAREA IN FATA.

Multumesc

cosminp
[13.04.10 10:21:13]

s-au mai scris impresii despre aceasta locatie tot aici.

tot la televizor am vazut si eu aceasta locatie, intr-un reportaj prin care se compara succesul unui bulgar ajutat de autoritatile bulgare cu insuccesul unui roman neajutat de autoritatile romane (si nici bulgare), in acelasi domeniu.

si pentru ca astazi vad este ziua mea norocoasa, sa tot corectez, rog webmasterul sa corecteze denumirea "daloka" cu "dalboka".

[13.04.10 10:23:44]

@webmaster6... scuze, am postat de 2 ori si intradevar, chiar nu am gasit loc sa postez decat la Kaliakra

catalinalupu
[13.04.10 11:06:52]

astept pozele...am auzit de restaurante si ferma...numai de bine

[13.04.10 11:34:52]

sters dublura review-ului; deasemenea, am implementat si o harta interactiva unde se poate studia foarte usor localizarea (si modul cum se ajunge acolo)

cosminp
[13.04.10 11:37:29]

@sursy, spune-ne, te rog, de ce ai dat note diferite la aceeasi locatie cu denumiri diferite? titlul am inteles ca l-ai schimbat, dar notele?

spune-ne cate ceva despre minusuri, pentru ce ai depunctat serviciile si bucataria?

[13.04.10 12:57:21]

@cosminp

Note am vrut sa dau doar la mancare si servicii.

Minusuri: sunt un mancacios de midii pane, dar cele de la Dalboka (puse pe stick exact ca o frigaruie) erau prin malai date... nu cum ma asteptam eu sa fie... si parca erau putine la ce pofta aveam de ele.

Frigaruia de midii nu o recomand... exact ca si caracatita "la soare" cu textura de cauciuc... de gustoase sunt ok, dar iti tb dinti!

Si nu am dat nota maxima pt ca am cerut evident si paine, dar " a uitat sa o aduca! ".

Ceea ce nu a uitat a fost sa o treaca pe nota de plata, drept pentru care bacsisul s-a micsorat instantaneu. Chiar daca nota este in lb bulgara, incercati sa identificati ce ati comandat si primit, ca sa stiti ce platiti!

[13.04.10 13:10:23]

@catalinalupu

Mancarea este buna si la preturi rezonabile. Peisajul face toti banii...este super!

Rustic...mirosul marii se impleteste cu strigatele pescarusilor, midiile erau scoase de dimineata din mare...extra proaspete.

Sper ca pozele te-au edificat.

magdalena
[05.06.10 17:38:38]

Poti sa mananci si altceva in afara de preparate din peste?

[07.06.10 07:06:32]

@magdalena

In afara de produse din peste... nu prea!

danieltanase*
[02.07.10 21:52:16]

Draga Magdalena,

daca iti plac scoicile mergi cu incredere. Le pregatesc intr-o varietate pe care, cu greu o gasesti la preturile alea si pregatite excelent.

Cu privire la pestele servit in restaurant am cateva retineri. Este o ferma de scoici.

Cunoscutii mei care au incercat pestele au fost multumiti dar nu foarte impresionati.

Distinse salutari!

magdalena
[02.07.10 22:24:53]

Sotul meu e fan peste si alte subacvatice incearca fara retineri, vroiam doar sa stiu daca e ceva si pentru mine...

catalinalupu, danieltanase*, domidoc, magdalena, sumomanu, sursy2003
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: