ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2017
    ÎNSCRIS: 31.07.13
    JUL-2017

încărcat de pe telefon!

O vacanta deosebita

Malta ne făcea cu ochiul de câțiva ani și iată ca acum i- a venit rândul.

Pentru unii vacanta ideala înseamnă relaxare, pentru altii explorare sau aventura, poate unii prefera doar un resort de lux din care sa nu iasă, alții pun pe primul loc mancarea. De aceea fiecare are o părere diferita despre orice destinație.

Noua ne place sa cunoaștem locurile, sa exploram tot ceea ce se poate, sa ne îmbogățim sufletele cu fiecare cultura, civilizație, tradiții și oameni noi.

Malta este o destinatie de vizitat pentru ca are istorie, peisaje deosebite, ape limpezi, roca multa de culoarea mierii.

Încă din prima zi, fiind 2 cupluri dornice de aventura, am decis sa închiriem o masina (63 de euro pt o zi cu benzina, asigurare și închiriat propriu zis) întrucât în aceasta zi era și excursia gratuita din partea agenației care însă nu ne- a incantat (cuprindea o ședință foto la Popeye Village fără intrarea în acest loc și o baie la Golden Bay).

Așadar masina ne- a fost adusa la hotel de dimineata și am plecat direct spre Popeye Village unde am și ajuns foare repede: cam 20 de minute din stațiunea noastră Qawra. Am plătit intrarea - 16 euro de persoana și am intrat pe vechile platouri de filmare. Am explorat căsuțele, am dansat cu Popeye și Olive, ne- am bucurat de golfuletul în care se afla sătucul.

În banii de intrare sunt incluse și umbreluțele și șezlongurile asa ca am decis sa facem și o baie aici. Dacă vii de dimineata nu este foarte aglomerat asa ca am ales un pat dublu pe care sa ne relaxam și nu un sezlong. Pe apa sunt trambuline și câteva jocuri pe care le-am încercat printre râsete și voie buna.

De aici am hotarat sa plecam în satul pescăresc Marsaxlokk. Agenția avea si aici o excursie optionala: cina în satul pescăresc la 35 de euro de persoana dar noi am considerat ca e mai bine sa mergem sa- l vedem la pranz.

Am ajuns cam în 40 de minute. Satul este exact ca în poze: bărcuțe lor viu colorate, apa albastra, malul cu tarabe și terase. Ne- am oprit la una dintre ele unde am mancat peste și fructe de mare (am platit cam 30 de euro de cuplu cu băuturi și mancare) și apoi ne-am plimbat de- a lungul portului admirând pitorescul locului și relaxandu-ne.

De aici erau excursii cu barca la 4 euro de persoana către St. Peter's Pool dar din nou am profitat de masina si in 10 minute eram la aceasta piscina naturala săpată de apa în stanca

Din nou peisajul iti tăia rasuflarea, un loc bun pentru sarituri (pentru băieții mai mult). Iti trebuie pălărie și loțiuni de protecție întrucât nu e pic de umbra. Piscina este similara cu Giola din Thassos doar ca cea din MALTA este mult mai mare și nu i se face atata reclama deși este chiar frumoasa. Atenție la roci ca sunt destul de alunecoase! Ne- am bălăcit și aici vreo 2 ore și am plecat spre hotel.

Pentru ca cei de la închiriat nu ne- au dat o ora de întoarcere ci doar sa lasam masina a doua zi dimineata lângă hotel și cheile la receptie am profitat de acest lucru și după ce ne-am odihnit un pic am plecat noaptea pe la 22 în St Julians, stațiunea lor de lux unde sunt multe baruri, cluburi, magazine.

Aici abia am găsit un loc de parcare (se parcheaza doar pe locurile marcate cu alb și NU cu galben) si ne' am plimbat pe străzile în care era o forfota mare. Multa muzica, un fachir, dansatori, cluburi pe plaja. Am intrat intr un club cu specific turcesc unde puteai fuma din narghilea și ciocnind cate un pahar am încheiat prima seara în Malta.

A doua zi era destinata capitalei insulei: Valletta, cea mai fortificata capitala din lume. Am făcut aceasta excursie cu agentia dorind sa aflam și detalii despre istoria Maltei și a cavalerilor ioaniti. (50 de euro de pers)

M-au impresionat zidurile foarte groase ce înconjoară aceasta capitala, străduțele înguste și balcoanele lor din lemn, atmosfera întregului oraș, catedrala St. Paul care are o arhitectura deosebita și care adaposteste pictura tăierii capului lui Ioan Botezatorul, pictura a lui Caravaggio. Apoi am intrat intr- o alta biserica unde erau moaștele Sf Pavel (oase din mana acestuia), apoi Palatul marilor maestri.

Am servit pranzul la o terasa chiar lângă catedrala și din Valetta am plecat către Mdina, fosta capitala a insulei. Aici am vizitat o catedrala unde costa 10000 de euro doar ca sa faci nunta acolo, străduțele liniștite și tăcute. Se făceau plimbări cu caleasca printre străduțele înguste și aurii ale orasului (cred ca o astfel de plimbare la asfințit e f romantica) În timp ce exploram străduțele ce iti inspirau o stare de relaxare am asistat la o nunta la acea biserica, o nunta de scoțieni unde desigur toți bărbații erau îmbrăcați în kilt, vesta și cravata.

În următoarea zi am ales o alta excursie: grota albastra și templele megalitice - 35 de euro de pers. Și aceasta a fost o excursie reușită. Priveliștea de sus a grote albastra este minunata, apoi ne- am plimbat cu barca- 8 euro de pers printre stanci, pătrunzând in grote unde apa avea un albastru fantastic. Templele megalitice nu impresionează ochiului dar când te gândești ca datează de 5500 de ani și când ghidul iti spune povestea lor parca privești altfel lucrurile.

Următoarea zi a fost dedicata turului insulei Gozo - 60 de euro de persoana cu pranzul inclus. Am admirat marea de pe ferryboat, am vizitat capitala insulei Rabat, am urcat în Citadella, ne- am plimbat din nou cu barca - 4 euro de persoana trecând printr-un tunel de leagă marea interioara de cea exterioara. Am fost serviți cu masa de prânz intr-un golfulet superb unde fiecare a optat pentru ceea ce vrea: pui, peste sau paste.

În ultima zi am văzut și am făcut baie în cea mai limpede si mai frumoasa apa - croaziera la Laguna albastra 50 de euro de persoana nu pranzul inclus. Recomand ca aceasta excursie sa o luați individual cu bărci de viteza pentru ca vaporul de croaziera te plimba prea mult și sta prea puțin la Laguna albastra.

Aici chiar se merita sa stai o zi întreagă, sa te saturi de azuriul infinit și de plaja. Sunt rulote de unde îți poți lua ceva de mâncare sau cocktailuri băute din fructul de ananas (10 euro). Peisajul de aici face cat o mie de cuvinte: sublim, exotic, romantic, relaxant.

În fiecare seara ne plimbam prin stațiune ajungând foarte repede în Buggiba Square, oprindu-ne mereu în cate un restaurant sau bar sa ne relaxam puțin, mancand fructe de cactus sau smochine proaspete de la rulota de fructe.

Vremea a fost chiar placuta începând sa se încălzească teribil când am plecat, pe 3 august. Pana atunci era cald si seara era chiar placut pentru plimbări.

Pentru noi Malta chiar a fost o destinatie atipica și plina de surprize plăcute!

Trimis de monika27* in 11.08.17 12:06:30
    Validat / Publicat: 11.08.17 13:00:56
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 2500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monika27*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 Popeye Village

[11.08.17 13:30:42]

krisstinna
    [11.08.17 17:10:08]

@monika27: Bravo! Pentru vacanţă dar şi pentru articol. Am simţit bucuria unei tinere, bucuria pentru vacanţa reuşită.

Am câteva întrebări, ţi-aş fi recunoscătoare dacă mi-ai putea răspunde:

-ce maşină aţi inchiriat de a fost atât de scumpă? Nu erau si mai ieftine?

-cât costă benzina acolo?

-la Popeye mai exista restaurantul? Se poate manca acolo? Ati avut inclusa şi o plimbare cu vaporaşul în preţul de intrare?

-cât aţi făcut din satul Popeye până în Marsaxlokk?

- Cum ti s-a parut Bugibba?

Sunteţi tare simpatici în poze.

Mulţumesc frumos.

[11.08.17 22:06:59]

@krisstinna: Buna! Mulțumesc pentru aprecieri și iti doresc numai vacante reușite!

Noi am închiriat cea mai ieftina masina un Kia sorento dar probabil e mai scump sa închiriezi doar o zi. Dacă vrei mai multe zile era mai ieftin. În banii aceștia au intrat și asigurarea și vreo 20 de litri de benzina. Nu știu cat costa litrul ca noi ne- am încadrat în ceea ce avea masina.

La Popeye este un restaurant dar mai mult cu sandvișuri și răcoritoare iar plimbarea cu barca nu am facut-o aici deoarece era marea agitata.

Oricum sunt multe locuri deosebite de plimbat cu barca: grota albastra, Laguna albastra, insula Gozo. De la Popeye pana în Marsaxlokk am făcut cam 40 de minute setand GPS-ul de pe telefon.

Buggiba e animata mai mult în Buggiba Square unde se afla cateva magazine de suveniruri și restaurante. Pe faleza strajita de palmieri te poți plimba sau poți vizita Malta National Aquarium. E 13 euro intrarea de adult. Nu este woW dar este acceptabil acvariul.

De asemenea tot în Buggiba mai este un muzeu al mașinilor de epoca și un parc de pasari însă pe acestea nu am apucat sa le mai vedem.

Iti recomand festa malteza din toată inima. Atmosfera de acolo, orchestra, clădirile si străzile luminate, spectacolul de artificii ce a durat o ora... pe noi chiar ne- a impresionat.

Dacă doriți o noapte mai activa mergeți la festa sau în St Julians, dacă doriți liniște Buggiba este indicata.

Vacante frumoase și numai bine!

ANILU
    [12.08.17 19:09:50]

@monika27: Foarte activă vacanța voastră.

V-ati plimbat pe apă și pe uscat dar și pe sub clar de lună sau artificii.

Prețul afișat în caseta tehnică este inclusiv cazarea și masa?

Despre cazare nu ne spui nimic?

Tineri și frumoși va văd în pozele atașate și entuziasm am simțit citind articolul tău.

Felicitări pentru vacanță și articol.

Toate cele bune.

[13.08.17 15:07:47]

@ANILU:Va mulțumesc pentru aprecieri. Intr-adevăr a fost o vacanta reușită. Prețul afișat este cat am cheltuit cu totul (cazare cu demipensiune, excursii, restaurante, intrări la obiective, suveniruri). Despre cazare voi scrie un review separat. Toate cele bune și dvs și vacante frumoase!

[13.08.17 15:14:16]

@webmaster: Mulțumesc pentru apreciere!

krisstinna
    [13.08.17 22:05:38]

@monika27: Te pup și îți mulțumesc pentru detaliile valoroase.

Spune-mi cum aflu de Festa, știu ca e o sărbătoare ce are loc în fiecare sâmbăta, dar de fiecare dată în alt loc. Sunt afișe, reclame, ceva? Sau s-a modificat și are loc în același sat, sâmbătă de sâmbătă?

Tu unde ai participat la Festa?

Mulțumesc frumos

[14.08.17 09:40:06]

@krisstinna: Noi am fost impreuna cu agentia la festa. S-a desfasurat în satul Paola, pe lângă Valetta. Eu nu am văzut niciun afiș dar din cate știu nu se desfășoară în aceleași sate. Te pup și eu!

[07.10.17 17:10:50]

@monika27: Excelent, o excursie minunata, traita din plin, felicitari, votat cu mare placere.

[10.10.17 23:17:40]

@mishu: Multumesc si va doresc vacante la fel de placute!

ANILU, mishu, monika27*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: